Brodziszów - tajemniczy pomnik

W dziale tym każdy z użytkowników Forum może zadać pytanie lub podzielić się swoimi wątpliwościami. Co kilka głów, to nie jedna - być może wspólnie uda nam się rozwikłać kilka zagadek
Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Karolina Kot » czwartek 25 maja 2023, 18:37

We wsi Brodziszów (Dittmannsdorf), położonej w powiecie ząbkowickim, nieopodal kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, tuż za wybudowaną w latach 70. XX wieku szkołą, znajduje się niewielkie wzniesienie, porośnięte robiniami.
Na archiwalnych mapach miejsce to nazwane jest Pfarr Berg (Farskie Wzgórze?) i nie ma na nim zaznaczonego niczego, oprócz drzew. Ot, pagórek jakich wiele w okolicy.

Jednak którejś nocy, kiedy przeglądałam mapy okolic Ząbkowic, wydane w latach 50. XX wieku, rzucił mi się w oczy mały symbol pomnika, naniesiony właśnie w tym miejscu.
Oczywiście postanowiłam to sprawdzić.

Jakaż była moja radość, gdy się okazało, że na szczycie, wśród drzew, stoi sobie w najlepsze duży, kamienny głaz z niemieckim napisem "DEN KAMERADEN" czyli "Towarzysze".
Nie posiada on żadnych innych zdobień, nie doszukałam się znaku Żelaznego Krzyża czy innych symboli. Jedynie na tylnej ścianie, tuż nad ziemią, widnieją słabo czytelne litery (muszę wrócić z kredą).
Jakich wydarzeń dotyczy ten głaz?
Miałam nadzieję, że kamień ustawiono dla upamiętnienia poległych w I Wojnie Światowej, bo w Brodziszowie brak takiego pomnika (ale nie zaglądałam jeszcze do kościoła). Kto wie jednak, czy pomnik ten nie jest związany z późniejszymi zawirowaniami historii.

Gdyby ktoś dotarł do informacji o tym zaskakującym miejscu, o którego istnieniu - chociaż praktycznie widzę go z okna - nie miałam pojęcia, bardzo proszę o uzupełnienie wątku.
Zdjęcia wykonałam w maju 2026 roku.
Lokalizacja

I uwaga! Wzgórza mają oczy! :D
Załączniki
Pfarr Berg.jpg
Pfarr Berg.jpg (174.14 KiB) Przejrzano 1067 razy
Na mapie z lat 50. XX wieku.jpg
Na mapie z lat 50. XX wieku.jpg (119.45 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (1).jpg
Tajemniczy pomnik (1).jpg (67.61 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (2).jpg
Widok na kościół i Brodziszów
Tajemniczy pomnik (2).jpg (87.01 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (3).jpg
Tajemniczy pomnik (3).jpg (161.25 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (4).jpg
Wzgórza mają oczy!!
Tajemniczy pomnik (4).jpg (134.46 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (5).jpg
Tajemniczy pomnik (5).jpg (175.87 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (6).jpg
Tajemniczy pomnik (6).jpg (157.8 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (7).jpg
Tajemniczy pomnik (7).jpg (145.55 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (9).jpg
Tajemniczy pomnik (9).jpg (112.77 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (8).jpg
Tajemniczy pomnik (8).jpg (129.04 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (10).jpg
Tajemniczy pomnik (10).jpg (190.11 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (11).jpg
Tajemniczy pomnik (11).jpg (189.07 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (12).jpg
Tajemniczy pomnik (12).jpg (148.51 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (13).jpg
Tajemniczy pomnik (13).jpg (132.27 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (14).jpg
Tajemniczy pomnik (14).jpg (166.85 KiB) Przejrzano 1067 razy
Tajemniczy pomnik (15).jpg
Tajemniczy pomnik (15).jpg (103.48 KiB) Przejrzano 1067 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 254
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Kama » czwartek 25 maja 2023, 19:38

Karolina Kot pisze:Zdjęcia wykonałam w maju 2026 roku.
....
Pod okiem TAKIEJ Strażniczki Czasu nawet Czas nie ma nic do powiedzenia i wykona każde zadanie bez mrugnięcia ;)

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Gniewko » czwartek 25 maja 2023, 20:40

Te literki z tyłu wydają się być starsze... (znam się trochę na kuciu w kamieniu)

"Den Kameraden" to celownik liczby mnogiej, a więc: "towarzyszom".

Dittmannsdorfów przed wojną w Niemczech było conajmniej 5.

A z tym właśnie wiąże się pewna historia...
Mieszkał tam pewien szewc. Nazywał się Fritz Zingler. Wstąpił do NSDAP i został szefem policji w Lądku Zdroju. Przenoszony w trakcie wojny trafił nawet do Gubina, ale w 1945 roku wrócił do swej rodzinnej wsi i.... do służby w policji :shock:

Jego towarzysze zginęli tam w walkach z milicją i partyzantką.
Maciej Rodziewicz

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Karolina Kot » czwartek 25 maja 2023, 22:07

Kama pisze:
Karolina Kot pisze:Zdjęcia wykonałam w maju 2026 roku.
....
Pod okiem TAKIEJ Strażniczki Czasu nawet Czas nie ma nic do powiedzenia i wykona każde zadanie bez mrugnięcia ;)


W końcu nie od parady mam TARDIS, egzemplarz z zepsutym obwodem kameleona, przez co wygląda permanentnie jak Opel Corsa z końca XX wieku. :D

Gniewko pisze:A z tym właśnie wiąże się pewna historia...
Mieszkał tam pewien szewc. Nazywał się Fritz Zingler. Wstąpił do NSDAP i został szefem policji w Lądku Zdroju. Przenoszony w trakcie wojny trafił nawet do Gubina, ale w 1945 roku wrócił do swej rodzinnej wsi i.... do służby w policji :shock:
Jego towarzysze zginęli tam w walkach z milicją i partyzantką.


I rzeczywiście - obelisku nie ma na przedwojennych mapach. Pojawia się dopiero na tych polskich.
A może to symboliczna mogiła?
A może wcale nie symboliczna??
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: warschauer44 » sobota 27 maja 2023, 08:11

Karolina Kot pisze:Na archiwalnych mapach miejsce to nazwane jest Pfarr Berg (Farskie Wzgórze?) i nie ma na nim zaznaczonego niczego, oprócz drzew. Ot, pagórek jakich wiele w okolicy.

Być może pomnik ten powstał później tj. do 1945 roku, bo z dostępnych map topograficznych ostatnia jest z 1938 roku...
Gniewko pisze:Przenoszony w trakcie wojny trafił nawet do Gubina, ale w 1945 roku wrócił do swej rodzinnej wsi i.... do służby w policji :shock:

Jeżeli po zakończeniu działań wojennych to raczej służył w Milicji ;)
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 maja 2023, 10:43

warschauer44 pisze:
Karolina Kot pisze:Na archiwalnych mapach miejsce to nazwane jest Pfarr Berg (Farskie Wzgórze?) i nie ma na nim zaznaczonego niczego, oprócz drzew. Ot, pagórek jakich wiele w okolicy.

Być może pomnik ten powstał później tj. do 1945 roku, bo z dostępnych map topograficznych ostatnia jest z 1938 roku...

O właśnie!
I to dlatego pomyślałam sobie, że może panowie z "Pomostu" mogliby pomachać w tym miejscu swoimi piszczałkami, bo kto wie...
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Gniewko » sobota 27 maja 2023, 10:44

Historię Zinglera przeczytałem na jednym z niemieckich for genealogicznych. Oczywiście nie musi akurat on być autorem inskrypcji, ale powiat ziębicki wyzwolono dopiero w maju 1945 , a komórki Wehrwolfu rozbrojono ostatecznie prawie rok później.
Maciej Rodziewicz

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 maja 2023, 10:46

Wszak w Ząbkowicach Śląskich mamy ulicę Partyzantów. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Gniewko » sobota 27 maja 2023, 12:31

Bo i byli. Nawet nieopodal w Krzyżowej.
Kreisauer Kreis.
Załączniki
IMG_20230527_122817.jpg
IMG_20230527_122817.jpg (160.18 KiB) Przejrzano 953 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 2520
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Brodziszów - tajemniczy pomnik

Postautor: Gniewko » niedziela 11 cze 2023, 21:37

Obsesyjne dociekania czasem przynoszą efekt. Rąbek tajemnicy uchylony.

Po telefonach do proboszczów, radnych i sołtysów dotarłem dziś do człowieka, który kamień na zdjęciach postawił na sztorc w roku 2014.
Zarówno on jak i inne kamienie wypatrzone przez Karolinę stanowią części pomnika, który w latach 70-tych ubiegłego wieku został zburzony przez buldożery i zepchnięty z właściwego miejsca.

Przy północnej ścianie kościoła poniżej był kiedyś cmentarz ewangelicki, którego część przeznaczono na kwaterę wojenną. Mieszkańcy wsi pamiętają rzędy kopczyków z wbitymi w nie żelaznymi krzyżykami z numerami.

Podobno we wsi był lazaret i żołnierze tu pochowani nie polegli na froncie.

Zostaje tylko pytanie: "kiedy?"
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nierozwiązane zagadki przeszłości, czyli po nitce do kłębka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości