Sobótka - nastawnia kolejowa

Moderator: Dawid_FSO

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sobótka - nastawnia kolejowa

Postautor: Karolina Kot » sobota 01 kwie 2023, 22:50

W Sobótce (Zobten), miasteczku położonym w powiecie wrocławskim, nieopodal przystanku kolejowego Sobótka Zachodnia, obok przejazdu kolejowego (zabezpieczonego zaporami), znajdującego się w ciągu ulicy Romana Zmorskiego (był to polski poeta i folklorysta epoki romantyzmu), dostrzec można przedwojenną, nadal użytkowaną nastawnię kolejową dysponującą, oznaczoną symbolem "SZ" czyli Sobótka Zachodnia. Obsługuje ona także rogatki przejazdu.
Obiekt pochodzi zapewne z lat 30. XX wieku. Posiada murowane partie przyziemne, drewniane piętro i przykryty jest czterospadowym dachem. Został wyremontowany w roku 2016.
Obecnie prezentuje się doskonale.

Jest mi bardzo przykro, że zdjęcia wykonałam z okna Archimedesa, ale byłam tego dnia tak połamana i dyżurze i w ogóle po całym tygodniu pracy i tak chora, że kończyny odmawiały mi posłuszeństwa.
Lokalizacja
Załączniki
Nastawnia kolejowa (2).jpg
Nastawnia kolejowa (2).jpg (100.88 KiB) Przejrzano 484 razy
Nastawnia kolejowa (1).jpg
Nastawnia kolejowa (1).jpg (117.87 KiB) Przejrzano 484 razy
Nastawnia kolejowa (3).jpg
Nastawnia kolejowa (3).jpg (78.19 KiB) Przejrzano 484 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości