Zduny - synagoga

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Zduny - synagoga

Postautor: Karolina Kot » niedziela 11 lip 2021, 13:24

Podążając w pewnej niezwykle ważnej i pilnej sprawie do Wielkopolski dane mi było przejechać wraz z moim Oplem Archimedesem przez urokliwe miasteczko Zduny, położone w powiecie krotoszyńskim.
Moja uwagę przykuł budynek znajdujący na północnym wylocie rynku, po lewej stronie drogi do Krotoszyna (ulica Krotoszyńska 1).
No ani chybi to dawna synagoga!

I rzeczywiście. Ciekawy pod względem architektonicznym budynek, ustawiony szczytem do drogi, okazał się być wybudowaną w pierwszej połowie XIX wieku synagogą.
Bóżnica przetrwała II Wojnę Światową, ale jej wnętrze zniszczono. Po roku 1945 uruchomiono tu kino "Jedność", po którym także pozostały jedynie wspomnienia, stary neon kasetonowy ze słabo czytelną nazwą i resztki drewnianej gabloty z repertuarem.
Całość wygląda niezwykle klimatycznie. Zrobiła na mnie wrażenie.
W efekcie trochę namieszałam ze swoim autem na rynku, bo tu wymusiłam pierwszeństwo, tam wepchałam się pod prąd, słowem - sporo się działo podczas naszej wizyty. :)

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Zduny - synagoga (1).JPG
Zduny - synagoga (1).JPG (84.67 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (4).JPG
Zduny - synagoga (4).JPG (58.91 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (5).JPG
Zduny - synagoga (5).JPG (57.1 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (6).JPG
Zduny - synagoga (6).JPG (63.13 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (7).JPG
Zduny - synagoga (7).JPG (69.65 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (2).JPG
Zduny - synagoga (2).JPG (44.95 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (8).JPG
Zduny - synagoga (8).JPG (61.84 KiB) Przejrzano 1948 razy
Zduny - synagoga (3).JPG
Zduny - synagoga (3).JPG (66.37 KiB) Przejrzano 1948 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo wielkopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość