Zbiórka dla XIV-wiecznej Książęcej Wieży w Siedlęcinie

Linki do ciekawych stron
Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Zbiórka dla XIV-wiecznej Książęcej Wieży w Siedlęcinie

Postautor: kusmanek » czwartek 11 cze 2020, 13:20

Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie" organizuje zbiórkę na remont instalacji elektrycznej oraz montaż instalacji przeciwpożarowej.
To wyjatkowy zabytek, więc postanowiłem rozreklamować tą zrzutkę także na naszym Forum.

Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” powstało w celu ratowania i popularyzacji wyjątkowego średniowiecznego zabytku, jakim jest książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. Każdego roku prowadzimy działania, które poprawiają stan zachowania tego obiektu i zwiększają jego szanse na przetrwanie.

Dziś zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie kolejnego naszego ważnego projektu - wymiany grożącej pożarem starej i bardzo awaryjnej instalacji elektrycznej w wieży (sprzed 1945 roku).

WIEŻA KSIĄŻĘCA

Wieża książęca w Siedlęcinie to największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w tej części kontynentu. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia jaworskiego Henryka I (z dynastii Piastów). Prawie w całości zachowała się w oryginalnej postaci.

Najcenniejszym elementem wyposażenia wieży w Siedlęcinie są średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora (jedyne takie zachowane na świecie!). Oprócz tego w wieży zachowały się m.in. oryginalne XIV-wieczne drewniane stropy oraz – robiąca wielkie wrażenie na Zwiedzających – XVI-wieczna więźba dachowa.

Wieża udostępniona jest do zwiedzania, organizowane są w niej różne wydarzenia - koncerty, wystawy itp. Obiekt utrzymuje się wyłącznie ze sprzedaży biletów i pamiątek.

IDENTYFIKACJA PROBLEMU - ZAGROŻENIA DLA WIEŻY

Prócz realizacji działań remontowych, prowadzonych przez nas regularnie, musimy usuwać lub minimalizować wszelkie zagrożenia dla wieży. W jej wnętrzach wciąż jeszcze funkcjonuje „zabytkowa” i bardzo awaryjna instalacja elektryczna, która stanowi realne zagrożenie dla tego obiektu. Brakuje także systemu ochrony przeciwpożarowej.

Aby rozwiązać ten problem przygotowaliśmy odpowiednie projekty instalacji elektrycznej oraz przeciwpożarowej i z końcem roku 2019 złożyliśmy wniosek o wsparcie do ministerialnego programu “Ochrona Dziedzictwa”.

DLACZEGO POTRZEBUJEMY TAKŻE WASZEGO WSPARCIA?

Na początku 2020 roku nasze Stowarzyszenie otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pierwszy etap tych działań - w wysokości 180 000 zł. Będzie nim wymiana instalacji elektrycznej – zatem usunięcie obecnego zagrożenia. Aby móc w pełni wykorzystać te środki, musimy zaangażować w te prace także środki własne, w wysokości około 30 000 zł.

Niestety epidemia spowodowała znaczące ograniczenie ruchu turystycznego. Coraz trudniejsze wydaje się nam podołanie temu wyzwaniu – zwłaszcza, że wpływy z biletów i sprzedaży pamiątek muszą pokryć koszty utrzymania wieży i jej funkcjonowania (ledwo wystarczają na wynagrodzenia dla oddanych jej pracowników, opłaty za prąd, wodę itp.). Nie mogąc liczyć na zebranie wkładu własnego do projektu ze sprzedaży biletów i pamiątek uruchamiamy niniejszą zbiórkę!

CO UDAŁO NAM SIĘ DOTĄD ZROBIĆ!

Ważne jest, aby środki przeznaczać na realne działania. Tu możemy pochwalić się skutecznością i efektywnością prac zrealizowanych w poprzednich latach - nie zmarnujemy Waszego wsparcia!

Jak wiecie - najbardziej wyjątkowym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora. Można je oglądać na drugim piętrze wieży (głównie dzięki kompleksowej konserwacji malowideł, jaką przeprowadzono w latach 2006 i 2007 - dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego).

Od 2008 roku przy wieży rokrocznie prowadzone są badania archeologiczne Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (na ich bazie, dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w 2016 roku została wydana obszerna monografia wieży - na to przedsięwzięcie zdobyliśmy środki z programu “Ochrona dziedzictwa archeologicznego”). W ramach prowadzonych wtedy działań przeprowadziliśmy m.in. badania dendrochronologiczne, które pozwoliły precyzyjnie datować powstanie drewnianych stropów wewnątrz wieży na lata 1313-1315. Czyni je to najstarszymi zachowanymi stropami na terenie Polski!

W minionych latach zrealizowaliśmy w Siedlęcinie trzy edycje obozów francuskiej organizacji REMPART (francuscy wolontariusze odbudowywali średniowieczny mur nad średniowieczną fosą) oraz trzy obozy w ramach ministerialnego programu „Wolontariat dla Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa” koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Będziemy wdzięczni za wsparcie przez Was naszych działań w Siedlęcinie. Jeśli skompletujemy wkład własny - będziemy mogli w pełni wykorzystać przyznaną dotację ministerialną i w 2020 roku wymienimy grożącą pożarem wieży starą instalację! Wprowadzimy także oszczędne i bezpieczne dla malowideł oświetlenie.

Szczerze wierzymy, że – z Waszym wsparciem – damy radę!

Zapraszamy na stronę wieży http://www.wiezasiedlecin.pl

oraz na profil na facebooku https://www.facebook.com/wiezasiedlecin/

Uwaga: Przekazana nam darowizna jest darowizną na cele pożytku publicznego i można ją odliczyć od podstawy opodatkowania (odliczenie limitowane jest do kwoty 6% uzyskanego w danym roku dochodu).

Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”

Email: stowarzyszenie@wiezasiedlecin.pl


https://zrzutka.pl/99exb7
Born to make history

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Warto kliknąć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości