Strzegom - figura św. Jana Nepomucena pod bazyliką

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Strzegom - figura św. Jana Nepomucena pod bazyliką

Postautor: Karolina Kot » środa 08 lut 2023, 21:55

W Strzegomiu (Striegau) w powiecie świdnickim, pod murami zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, znajduje się kamienna figura, przedstawiająca św. Jana Nepomucena.
Przedstawiono go w typowym stroju, z krzyżem w rękach. Prawdopodobnie pierwotnie wokół głowy Jana umieszczona była aureola.
Całość została starannie odrestaurowana i ustawiona na wysokim, granitowym (a jakże - wszak to produkt lokalny!) cokole, powyżej którego zachował się podpis rzeźbiarza: "Paul Thamm 1902, Bad Landeck".
Niemal identyczną rzeźbę można obejrzeć we wsi Skrzynka (Heinzendorf), położonej w powiecie kłodzkim, w gminie Lądek - Zdrój (czyli Bad Landeck).

Źródło informacji
Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2019 roku.
We wsi Skrzynka byłam, ale całkiem możliwe, że tamtejszego Jana zignorowałam, gdyż jeszcze kilka lat temu jakoś zupełnie nie czułam "mięty" do Nepomuków.
Ale z czasem wszystko przestawiło się na właściwe tory. ;)
Załączniki
Jan Nepomucen (1).JPG
Jan Nepomucen (1).JPG (102.4 KiB) Przejrzano 301 razy
Jan Nepomucen.JPG
Jan Nepomucen.JPG (81.83 KiB) Przejrzano 301 razy
Jan Nepomucen (2).JPG
Jan Nepomucen (2).JPG (111.65 KiB) Przejrzano 301 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

 

 

cron