Duszniki - Zdrój, Zieleniec - Boża Męka z przedstawieniem św. Jana Nepomucena

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Duszniki - Zdrój, Zieleniec - Boża Męka z przedstawieniem św. Jana Nepomucena

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 22 lis 2021, 19:06

W Zieleńcu (Grunwald), niegdyś osobnej wsi, a obecnie dzielnicy Dusznik - Zdroju (Bad Reinerz), przy głównej drodze wiodącej między rozlicznymi hotelami, pensjonatami i wyciągami narciarskimi (brrrr, dla mnie to straszne miejsce), nieopodal sklepu i domu z numerem 135, znajduje się zabytkowy krzyż kamienny o typie "Bożej Męki", ufundowany w roku 1866. Jego wykonawcą był H. Rasch z Konradowa.
Na postumencie wyrzeźbiono przechyloną w lewo postać świętego Jana Nepomucena, trzymającego w rękach pozłacany krzyż.
Poniżej umieszczono napis: "Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne" - oczywiście w języku niemieckim.

Mam trochę kłopot z identyfikacją kobiecej postaci, klęczącej poniżej krzyża. Napis nad głową Nepomuka sugerowałby Maryję, jednak czaszka, umieszczona przez rzeźbiarza u stóp postaci, nieco wzbudziła moje wątpliwości. A nóż to święta Maria Magdalena?
Ot, taka mała, lokalna zagadka.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Zieleniec - Jan Nepomucen (1).JPG
Zieleniec - Jan Nepomucen (1).JPG (23.13 KiB) Przejrzano 932 razy
Zieleniec - Jan Nepomucen (2).JPG
Zieleniec - Jan Nepomucen (2).JPG (37.93 KiB) Przejrzano 932 razy
Zieleniec - Jan Nepomucen (3).JPG
Zieleniec - Jan Nepomucen (3).JPG (102.94 KiB) Przejrzano 932 razy
Zieleniec - Jan Nepomucen (4).JPG
Zieleniec - Jan Nepomucen (4).JPG (18.84 KiB) Przejrzano 932 razy
Zieleniec - Jan Nepomucen (5).JPG
Zieleniec - Jan Nepomucen (5).JPG (65.64 KiB) Przejrzano 932 razy
Zieleniec - Jan Nepomucen (6).JPG
Zieleniec - Jan Nepomucen (6).JPG (29.9 KiB) Przejrzano 932 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość