Sulistrowice - obelisk upamiętniający Korpus Lützowa

Dział nazwany prowizorycznie, w rozbudowie.
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sulistrowice - obelisk upamiętniający Korpus Lützowa

Postautor: Karolina Kot » środa 20 sty 2021, 06:51

Na południe od Sulistrowic, na jednym ze szczytów Wzgórz Oleszeńskich, znajduje się mało znany, kamienny obelisk, wzniesiony w 1913 roku. Upamiętnia on walki toczone sto lat wcześniej przeciw wojskom napoleońskim przez Korpus Lützowa (Lützowsches Freikorps) w wojnie wyzwoleńczej Prus.

Ludwig Adolf Wilhelm Freiherr von Lützow był oficerem pruskim, generałem, działaczem patriotycznym, uczestnikiem bitwy pod Auerstedt, dowódcą korpusu ochotników w wojnie napoleońskiej. Najsłynniejszy z niemieckich bohaterów wojny napoleońskiej. W związku z odezwą Fryderyka Wilhelma III wzywającą do wstępowania w szeregi „freikorpsów”, w rejonie Sobótki i Rogowa, 3 lutego 1813 rozpoczął formowanie korpusu ochotników do walki z armią napoleońską, złożonego w większości z młodzieży akademickiej. Korpus pod jego dowództwem 27 marca 1813 roku wyruszył z Rogowa Sobóckiego i rozpoczął podjazdową walkę z Francuzami, parokrotnie odznaczając się w walkach z Napoleonem. Dowodząc korpusem von Lützow wsławił się prowadzeniem umiejętnej walki podjazdowej oraz sprawnym manewrowaniem. W czerwcu 1813 oddział został zdziesiątkowany, a jego niedobitków wcielono w szeregi regularnego wojska. Lützow i jego podkomendni przeszli jednak do historii, zyskując trwałe miejsce wśród niemieckich tradycji patriotycznych i niepodległościowych. Barwy korpusu – czarne mundury z czerwonymi wypustkami i złotymi guzikami – to barwy na fladze Niemiec.
- Wkipedia

Pomnik został odnowiony w 1993 roku staraniem Towarzystwa Ślężańskiego. Obecnie posiada dwie tablice inskrypcyjne - starą, w języku niemieckim oraz nową, po polsku.
Niestety, szlak turystyczny omija to miejsce (poprowadzono go droga poniżej głównej grani Wzgórz Oleszeńskich) i żeby trafić na obelisk, trzeba wiedzieć, gdzie skręcić.
Mnie się trafiło zwiedzanie w wyjątkowych okolicznościach: we mgle i zapadającym zmroku. Klimat po prostu bajkowy!
W dodatku w czasie powrotu wydawało mi się, że się zgubiłam, co zdarza mi się niesłychanie rzadko, wiec delektowałam się tym uczuciem. Intrygujący stan zapętlenia we mgle szybko jednak został zburzony przez niespodziewany widok z lekka zardzewiałego zadka Archimedesa, zaparkowanego na końcu ulicy Długiej. Okazało się, że "zabłądziłam" tak skutecznie, że wylazłam prosto na moje autko.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku.
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Obelisk (1).JPG
Obelisk (1).JPG (97.01 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (2).JPG
Obelisk (2).JPG (117.33 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (4).JPG
Obelisk (4).JPG (48.66 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (5).JPG
Obelisk (5).JPG (51.54 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (7).JPG
Obelisk (7).JPG (82.81 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (6).JPG
Obelisk (6).JPG (53.2 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (8).JPG
Obelisk (8).JPG (103.77 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (9).JPG
Obelisk (9).JPG (117.97 KiB) Przejrzano 1623 razy
Obelisk (3).JPG
Obelisk (3).JPG (86.54 KiB) Przejrzano 1623 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne historyczne pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości