Duszniki - Zdrój, Zieleniec - kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha

Dział nazwany prowizorycznie, w rozbudowie.
Posty: 28963
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Duszniki - Zdrój, Zieleniec - kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 02 wrz 2024, 00:26

W Zieleńcu (Grunwald), niegdyś osobnej wsi, a obecnie dzielnicy Dusznik - Zdroju (Bad Reinerz), w miejscu, w którym od głównej drogi odbija trasa biegnąca na szczyt Orlicy (Hohe Mense), znajduje się kamień ze współczesną tablicą, poświęconą pamięci Heinricha Rübartscha.

Heinrich Rübartsch (ur. 1852 w Niwie, zm. 29 marca 1930 w Zieleńcu) – piwowar, oberżysta, prekursor turystyki i narciarstwa w rejonie Zieleńca i Orlicy, zwany Liczyrzepą z Orlicy.
W latach 70. XIX wieku, po śmierci starszego brata Józefa, po którym przejął gospodę, osiedlił się w Zieleńcu i stał się oberżystą. W 1882 r. wybudował na szczycie Orlicy 16-metrową drewnianą wieżę widokową, obok której postawił małą gospodę Gasthaus zur Hohen Mense, rozbudowaną dwa lata później. Od tego czasu przeniósł się na Orlicę, a gospodę w Zieleńcu pozostawił swojej rodzinie. Na początku XX wieku na Orlicy wybudował nowe, duże schronisko górskie Hohe Mense-Baude, które prowadził aż do śmierci. Był propagatorem czynnego wypoczynku oraz prekursorem turystyki i narciarstwa w rejonie Orlicy i Zieleńca. Już pod koniec XIX w. jeździł na nartach, które otrzymał od księcia Colloredo-Mansfelda z Opočna. Jazdę na bukowych deskach, długich wówczas na 240 cm, z rzemiennymi wiązaniami i tylko jednym kijkiem opanował po mistrzowsku.
Heinrich Rübartsch zmarł po trzydniowej chorobie 29 marca 1930 r. w wieku 78 lat. Całym swoim życiem zapracował na sławę po obu stronach granicy. Był postacią niezwykle popularną i malowniczą, znaną w środkowych i wschodnich Niemczech. Ze względu na swój wygląd nazywano go Liczyrzepą (niem. Rübezahl) z Orlicy lub kłodzkim Liczyrzepą, a najczęściej nazywano go ojcem Rübartschem.

- Wikipedia

Pomnik powstał z użyciem innego historycznego obelisku (kształt się zgadza), ustawionego w tym miejscu w dniu 3 września 1932 roku z okazji uroczystego oddania do użytku Drogi Orlickiej. Jaenickestein, bo o nim mowa, zachował się na archiwalnych fotografiach, na których widać także nieistniejące już schronisko Hindenburgbaude.
Nazwa głazu pochodzi od nazwiska byłego prezydenta rejencji wrocławskiej, dr Jaenicke, który owego uroczystego odsłonięcia dokonał.
Załączniki
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (1).jpg
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (1).jpg (82.52 KiB) Przejrzano 331 razy
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (2).jpg
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (2).jpg (95.42 KiB) Przejrzano 331 razy
Archiwalne zdjęcia ze strony polska - org (1).jpg
Archiwalne zdjęcia ze strony polska - org (1).jpg (82.15 KiB) Przejrzano 331 razy
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (3).jpg
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (3).jpg (92.71 KiB) Przejrzano 331 razy
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (4).jpg
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (4).jpg (172.43 KiB) Przejrzano 331 razy
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (5).jpg
Kamień pamiątkowy Heinricha Rübartscha (5).jpg (147.18 KiB) Przejrzano 331 razy
Archiwalne zdjęcia ze strony polska - org (2).jpg
Archiwalne zdjęcia ze strony polska - org (2).jpg (121.23 KiB) Przejrzano 331 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne historyczne pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość