Budzów - dawny pomnik poległych w I Wojnie Światowej

Dział obejmuje dawne pomniki poświęcone poległym w I Wojnie Światowej, także te zniszczone i przekształcone.
Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Budzów - dawny pomnik poległych w I Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 16 lut 2020, 19:44

W straszliwie długiej wsi Budzów (Schönwalde), położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Stoszowice, pomiędzy kościołem, a budynkiem remizy strażackiej, na niewielkim skwerku, znajdziemy kamienny obelisk, teoretycznie upamiętniający "XXV rocznicę wyzwolenia ziem piastowskich" (tablica pochodzi z roku 1971).
Pomnik spodobał mi się od pierwszego wejrzenia. Solidność i staranność, z jaka został wykonany, nijak nie pasowały mi do PRL - u.
Kiedy wreszcie znalazłam chwilę czasu, by go obejrzeć dokładniej, w tym od tyłu - wszystko stało się jasne.

Budzowski monument tak naprawdę powstał w okresie międzywojennym i poświęcony był pierwotnie parafianom, poległym i zaginionym w czasie I Wony Światowej.
W półkolistej wnęce umieszczona była niegdyś płaskorzeźba przedstawiająca żołnierski hełm, a poniżej znajdowała się tablica z nazwiskami. Nie wiadomo, co się z nią stało po roku 1945.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lutym 2020 roku.
Załączniki
Pomnik poległych (1).JPG
Pomnik poległych (1).JPG (115.54 KiB) Przejrzano 3227 razy
Pomnik poległych (2).JPG
Pomnik poległych (2).JPG (106.11 KiB) Przejrzano 3227 razy
Pomnik poległych (4).JPG
Pomnik poległych (4).JPG (126.5 KiB) Przejrzano 3227 razy
Pomnik poległych (5).JPG
Pomnik poległych (5).JPG (143.22 KiB) Przejrzano 3227 razy
Pomnik poległych (6).JPG
Pomnik poległych (6).JPG (134.92 KiB) Przejrzano 3227 razy
Pomnik poległych (7).JPG
Pomnik poległych (7).JPG (99.19 KiB) Przejrzano 3227 razy
Pomnik poległych (8).jpg
Pomnik poległych (8).jpg (52.18 KiB) Przejrzano 3227 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Budzów - dawny pomnik poległych w I Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 cze 2021, 06:55

Pomnik i jego otoczenie zostały niedawno odnowione.
Tak się to wszystko prezentuje obecnie:
Załączniki
Odnowiony pomnik (1).JPG
Odnowiony pomnik (1).JPG (102.73 KiB) Przejrzano 2361 razy
Odnowiony pomnik (4).JPG
Odnowiony pomnik (4).JPG (96.79 KiB) Przejrzano 2361 razy
Odnowiony pomnik (3).JPG
Odnowiony pomnik (3).JPG (79.12 KiB) Przejrzano 2361 razy
Odnowiony pomnik (2).JPG
Odnowiony pomnik (2).JPG (81.49 KiB) Przejrzano 2361 razy
Odnowiony pomnik (5).JPG
Odnowiony pomnik (5).JPG (100.78 KiB) Przejrzano 2361 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Budzów - dawny pomnik poległych w I Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 26 lis 2023, 00:29

Okazuje się, że tak naprawdę w Budzowie istnieje współczesne upamiętnienie poległych I i II Wojny Światowej.
Znajdziemy je na parafialnym cmentarzu, położonym wśród pól. Można do niego dojechać drogą odbijającą w kierunku Kozich Chrzeptów (Brzeźnicy), nieopodal opisywanego w tym wątku pomnika.
Skromna, współczesna tablica mieści się po wewnętrznej stronie muru cmentarnego, po jego południowej stronie.

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2023 roku.
P.S. Niestety, na terenie cmentarza, założonego jeszcze przed II Wojną Światową, poza kilkoma wyjątkami nie zachowały się stare nagrobki. Nekropolia została starannie splantowana i przeznaczona na współczesne pochówki.
Załączniki
W hołdzie Poległym (1).jpg
W hołdzie Poległym (1).jpg (61.4 KiB) Przejrzano 456 razy
W hołdzie Poległym (3).jpg
W hołdzie Poległym (3).jpg (67.74 KiB) Przejrzano 456 razy
W hołdzie Poległym (2).jpg
W hołdzie Poległym (2).jpg (54.05 KiB) Przejrzano 456 razy
W hołdzie Poległym (4).jpg
W hołdzie Poległym (4).jpg (60.35 KiB) Przejrzano 456 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki z I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości