Złoty Stok - pozostałości wyciągu narciarskiego

Moderator: Eworu

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Złoty Stok - pozostałości wyciągu narciarskiego

Postautor: Karolina Kot » środa 07 lip 2021, 07:04

W Złotym Stoku - Michałówce, po lewej stronie drogi wiodącej przez Jaworową Przełęcz do Lądka - Zdroju, na zboczu góry Haniak, istniał niegdyś oświetlony (!) stok narciarski z wyciągiem typu zaczepowego (popularna niegdyś "wyrwirączka").
Wybudowano go dzięki zaangażowaniu załóg zakładów pracy Mąkolna i Złotego Stoku.
Obiekt otwarto w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Funkcjonował do roku 1990.
Wkrótce infrastrukturę wyciągu rozkradziono.
Obecnie jedyną pozostałością po tym miejscu jest murowany budynek techniczny, na którym zachowały się PRL - owskie napisy traktujące o "czynie społecznym".

Kilka lat temu pojawił się pomysł odtworzenia tego miejsca, jednak ostatecznie nie wypalił:

W Złotym Stoku powstanie nowa stacja narciarska? Jest taki plan

Stacja wraz z infrastrukturą towarzyszącą miałaby powstać na terenie Michałówki na zboczu góry Haniak, gdzie w przeszłości funkcjonował już stok narciarski z wyciągiem.

Pomysłodawcą stworzenia stacji narciarskiej na miarę XXI wieku jest Ryszard Szczepanowski. - Zamierzenie inwestycyjne ma na celu w szczególności zwiększenie atrakcyjności Złotego Stoku poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej umożliwiającej korzystanie z niej przez cały rok kalendarzowy - mówi autor pomysłu. - Obserwowana sezonowość ruchu turystycznego radykalnie zmieni się zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zostanie zrealizowana budowa profesjonalnej stacji narciarskiej - dodaje.

Projekt budowy wyciągu narciarskiego powstał już w 2011 roku jednak przez kolejne lata nie udało się go zrealizować z różnych względów. Teraz temat powrócił. - Jest to też ukłon w stronę mojego ojca, który w 1966 roku doprowadził do wybudowania wyciągu i oświetlenia stoku, co było na tamte czasy rewelacją, a wskutek niekorzystnych zmian gospodarczych inwestycja została rozkradziona zamiast być stopniowo modernizowana przez poszczególnych burmistrzów - opisuje Szczepanowski. Wybudowany w latach sześćdziesiątych obiekt funkcjonował do 1990 roku. Bezpłatnie korzystała z niego młodzież szkolna, tam też uczyli się jeździć na nartach starsi mieszkańcy Złotego Stoku i okolic. Aktualnie teren należący do gminy jest dzierżawiony przez prywaciarza i służy m.in. jako miejsce do gry w paintball.

W swoim projekcie Szczepanowski planuje budowę trasy narciarskiej o długości około 1000 m (w tym ok. 550 m trasy przebiegającej przez las) oraz krzesełkowy wyciąg narciarski. Dodatkowym zamierzeniem jest utworzenie drugiego wyciągu (typ talerzykowy), który uruchomiony zostałby podczas drugiego etapu inwestycji i pozwoliłby na swobodną naukę jazdy na nartach i snowboardzie. Trasa miałaby być naśnieżana sztucznie, a oświetlenie umożliwiłoby korzystanie ze stoku narciarskiego również w porze wieczorowej.

Aby inwestycja nie była sezonową, inicjator całego przedsięwzięcia planuje budowę torów saneczkowych, specjalnych tras rowerowych kończąc na bardzo modnej dyscyplinie rekreacyjnej typu paralotniarstwo, jako atrakcje dla gości w okresie wiosenno-jesiennym.

Dodatkowo pomysłodawca podkreśla, że przez planowaną inwestycję powstaną nowe miejsca pracy, co jego zdaniem, szczególnie w Złotym Stoku ma priorytetowe znaczenie. Według założeń, w okresie zimowym zatrudnienie znalazłoby tam 15 osób, latem natomiast, po realizacji drugiego etapu planowanej inwestycji, zatrudnionych byłoby pięć osób mniej.

- Uważam, że rozwijanie każdego ośrodka narciarskiego przynosi ogromne efekty i jest dobrodziejstwem dla mieszkańców każdej miejscowości, gdzie rozwijają się stacje narciarskie. Bardzo dobrym przykładem są Czesi, którzy nie mają problemu z programem Natura 2000. Inwestują w sporty zimowe na każdym kroku i wielu Polaków właśnie tam udaje się zimą, aby spędzić czas na nartach - opowiada autor projektu.

W celu maksymalnego obniżenia kosztów inwestycji inicjator proponuje nabywanie sprzętu używanego w dobrym stanie technicznym, podobnie jak miało to miejsce w nowobudowanych stacjach narciarskich w Polsce. Proponuje także realizacje projektu w formie finansowania jako partnerstwo publiczno-prywatne. - Po stronie miasta będzie plan zagospodarowania, teren niezbędny do wybudowania nowej stacji narciarskiej oraz niezbędne pozwolenia, a po stronie prywatnej będzie należało finansowanie całego przedsięwzięcia - wyjaśnia Szczepanowski.

Wartość inwestycji zimowych dwóch etapów zamykałoby się kwotą ok. 5,5 mln zł netto. W kwocie nie ujęto wyposażenia części socjalnej, gastronomicznej, serwisu
oraz wypożyczalni. Przedsięwzięcie letnie to koszt około 2,5 mln zł netto.

Analiza propozycji zagospodarowania terenu „Michałówki” w Złotym Stoku będzie omawiana 26 czerwca nawspólnym posiedzeniu komisji Edukacji i Spraw Społecznych oraz Gospodarki i Budżetu.

Źródło

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Źródło informacji polska - org.pl
Lokalizacja
Załączniki
Relikty wyciagu narciarskiego (1).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (1).JPG (96.13 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (2).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (2).JPG (130.37 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (3).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (3).JPG (109.51 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (5).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (5).JPG (104.41 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (4).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (4).JPG (112.29 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (7).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (7).JPG (87.34 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (6).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (6).JPG (73.51 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (8).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (8).JPG (106.16 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (10).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (10).JPG (105.52 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (9).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (9).JPG (116.08 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (11).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (11).JPG (76.42 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (12).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (12).JPG (95.68 KiB) Przejrzano 2457 razy
Relikty wyciagu narciarskiego (13).JPG
Relikty wyciagu narciarskiego (13).JPG (125.35 KiB) Przejrzano 2457 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Opuszczone obiekty sportowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości