Lutomierz - stary spichlerz (przebudowany)

Posty: 28616
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Lutomierz - stary spichlerz (przebudowany)

Postautor: Karolina Kot » środa 19 cze 2024, 00:15

We wsi Lutomierz (Quickendorf), położonej w powiecie ząbkowickim, gminie Stoszowice, na terenie gospodarstwa z numerem 19, znajdującego się niemal naprzeciwko słynnej serowarni :arrow: serylutomierskie.pl oraz średniowiecznego kościoła noszącego wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej, po drugiej stronie rzeczki Jadkowej, dostrzec można zabudowania spichlerza.

Według informacji podanych na tablicy opisującej Lutomierz jest to całkiem wiekowa budowla, pochodząca z drugiej połowy XIX wieku (wzniesiono ją około roku 1870).
Obecnie spichlerz jest wyremontowany, zmodernizowany i pełni w zasadzie swoją pierwotną funkcję. Od podwórza posiada ciekawe podcienia.
Remont sprawił, że obiekt zatracił swój dawny wygląd i na pierwszy rzut oka wydaje się być nowoczesną budowlą, niemniej jednak lepiej widzieć go takim - zadbanym - niż w formie często spotykanej na Dolnym Śląsku rozpadającej się ruiny nie do uratowania.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2024 roku.
Załączniki
Stary spichlerz (1).jpg
Stary spichlerz (1).jpg (51.11 KiB) Przejrzano 505 razy
Stary spichlerz (2).jpg
Stary spichlerz (2).jpg (81.9 KiB) Przejrzano 505 razy
Stary spichlerz (4).jpg
Stary spichlerz (4).jpg (68.56 KiB) Przejrzano 505 razy
Stary spichlerz (3).jpg
Stary spichlerz (3).jpg (91.53 KiB) Przejrzano 505 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 16
Rejestracja: sobota 11 kwie 2020, 15:27

Re: Lutomierz - stary spichlerz (przebudowany)

Postautor: Azazel » środa 19 cze 2024, 22:48

Domniemuję że pierwotnie to była cegła kamień albo pruski mur a teraz jest paskudztwo niebywałej brzydoty. Za remonty w takiej formie powinno się pozbawiać praw obywatelskich dożywotnio. Ciekawe jak mocno plebs klaskałby jakby taki szaleniec odpicował na przykład stare miasto w Rodos na kształt i podobieństwo tego czegoś...


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość