Tyniec nad Ślęzą - kapliczka pokutna

Kamienne, monolityczne kapliczki ekspiacyjne, będące odpowiednikiem tzw. krzyży pojednania
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Tyniec nad Ślęzą - kapliczka pokutna

Postautor: Karolina Kot » sobota 26 gru 2020, 06:55

Kiedy po raz kolejny w ciągu trzech tygodni przyjechałam do Tyńca nad Ślęzą (Gross Tinz an Lohe), bardzo fajnej i bardzo ciekawej wsi, położonej w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce, by uzupełnić "żenujące braki w katalogu obiektów historycznych", zauważyłam, że niektórzy z mieszkańców zaczęli pozdrawiać mnie klasycznym "dzień dobry", zapewne w przekonaniu, że sprowadziłam się tu na stałe, albo zamieszkałam w okolicy.
Trzeba przyznać, że Tyniec należy do grona miejscowości, do których można wracać i wracać i kolejny raz wracać, za każdym razem odkrywając coś nowego.

Tym razem poszukiwałam reliktów gotyckiej, monolitycznej, kamiennej kapliczki słupowej, uznawanej przez niektórych badaczy za tzw. pokutną, czyli za swoisty relikt dawnego prawa karnego.
Kapliczki pokutne pełniły niegdyś role podobną do krzyży pojednania/pokutnych: były stawiane przez mordercę w ramach zadośćuczynienia za popełnioną zbrodnię.
Niestety, nie ma dowodów na to, że górny fragment zabytkowego obiektu, wmurowany w wewnętrzną ścianę muru cmentarnego, otaczającego zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, jest właśnie tego typu kapliczką. Wygląd się zgadza, ale potwierdzenia nie ma.

Zdjęcia wykonałam w Boże Narodzenie 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Kościół.JPG
Kościół.JPG (23.15 KiB) Przejrzano 2085 razy
Zabytkowa kapliczka (1).JPG
Zabytkowa kapliczka (1).JPG (116.57 KiB) Przejrzano 2085 razy
Zabytkowa kapliczka (3).JPG
Zabytkowa kapliczka (3).JPG (97.65 KiB) Przejrzano 2085 razy
Zabytkowa kapliczka (2).JPG
Zabytkowa kapliczka (2).JPG (52.71 KiB) Przejrzano 2085 razy
Zabytkowa kapliczka (5).JPG
Zabytkowa kapliczka (5).JPG (48.54 KiB) Przejrzano 2085 razy
Zabytkowa kapliczka (4).JPG
Zabytkowa kapliczka (4).JPG (113.83 KiB) Przejrzano 2085 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kapliczki pokutne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość