Świerki - tunele kolejowe

Moderatorzy: Jarek, Dawid_FSO

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: Karolina Kot » piątek 29 lis 2019, 18:18

Chyba za szybko się jednak poddałam. Dobrze jest mieć przyjaciół. ;)

Nurtującą mnie sprawą postanowił zająć się Kusmanek i -jak zwykle zresztą - szybko dokopał się do ciekawych informacji.

Do wypadku doszło o godzinie 6:45 w dniu 27 stycznia 1945, a nie w lutym.
Zginęły głównie kobiety. Wśród zabitych było 2 lekarzy, 10 pacjentów oraz 48 pielęgniarek, opiekunek i innych pań z personelu szpitalnego. Wypadek przeżyło zaledwie 7 lub 8 osób i to tylko dlatego, że przytomnie wyskoczyły z wagonów w momencie, gdy jeszcze stosunkowo wolno wysuwały się one z tunelu. Samej katastrofy nie przeżył nikt. Pogrzeb zabitych (nie wiem, czy wszystkich, czy tylko części) odbył się dnia 30 stycznia na cmentarzu w Kunzendorf.
To Drogosław, obecna dzielnica Nowej Rudy.
Ten cmentarz, znajdujący się przy bardzo charakterystycznym kościele pw. świętej Barbary, minęłam ostatnio tak z sześć czy siedem razy, włócząc się z Archimedesem naszej Noblistce niemal pod domem.

Smutne jest to, że po wypadku udało się ustalić zaledwie kilka nazwisk:

Gertruda Reinecke z Lachendorf- technik radiolog
Leo Tabel z Ziegenhals (Głuchołazy) - lekarz
Ursula Bottländer z Ratiborhammer (Kuźnia Raciborska) - pielęgniarka
Charlotte Beehr z Glatz (Kłodzko) - pielęgniarka
Käthe Joachimsthal z Banat - siostra Czerwonego Krzyża

Coś czułam, że to nie byli zbrodniarze wojenni. Ciągnęło mnie do tej historii.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: kusmanek » sobota 30 lis 2019, 20:19

Od siebie dodam jeszcze, że te dwa nieszczęsne wagony stanowiła załoga szpitala polowego Luftwaffe - Lw-Lazaretts 8/XVII, ewakuowana z Länderwiese do Cottbus.
Born to make history

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: Karolina Kot » niedziela 01 gru 2019, 08:50

I tak oto kończy się historia tuneli kolejowych pod Świerkową Kopą, która miała być krótkim wpisem na naszym Forum, ale zaintrygowała mnie tak mocno, że w sumie poświęciłam jej aż trzy wyprawy.
Odwiedziłam cmentarz w Kunzendorf, czyli w Drogosławiu. Nie spodziewałam się znaleźć śladu po tej kwaterze. Niemcy nie zdążyli jej w żaden trwały sposób upamiętnić, a już niebawem zmuszeni byli opuścić tereny Dolnego Śląska. Na tamtych grobach dziś zapewne są nowe groby.
Zresztą przedwojennych mogił w Drogosławiu ze świecą szukać: z dawnych elementów cmentarnych zachowała się tylko kaplica z czterospadowym dachem oraz duży, kamienny krzyż.

Domyślałam się, że tak właśnie będzie, ale po prostu musiałam tu zajrzeć. Żeby historia zalazła zakończenie.
Załączniki
Cmentarz (1).JPG
Cmentarz (1).JPG (111.89 KiB) Przejrzano 5953 razy
Cmentarz (3).JPG
Cmentarz (3).JPG (92.56 KiB) Przejrzano 5953 razy
Cmentarz (2).JPG
Cmentarz (2).JPG (68.57 KiB) Przejrzano 5953 razy
Cmentarz (4).JPG
Cmentarz (4).JPG (96.6 KiB) Przejrzano 5953 razy
Cmentarz (6).JPG
Cmentarz (6).JPG (76.06 KiB) Przejrzano 5953 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2020, 17:38

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: Kliper2 » wtorek 25 sie 2020, 03:15

Można wiedziec z kąd są te informacje o katastrofie? Mieszkam blisko tego miejsca , mozna powiedziec , że miejsce tej katastrofy widzę z okna i swego czasu mocno sie interesowałem tym tematem przekopałem nawet niemieckie fora, ale tak szczegółowych informacji nie znalazłem.

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: kusmanek » wtorek 25 sie 2020, 08:39

Zamieszczone przez Karolinę informacje pochodzą z niemieckiego pisma "Mitteilungsblatt der Samtgemeinde Lachendorf" Nr. 2 z lutego 2019, artykuł na stronie 52. Poniżej link do tego źródła:
https://www.lachendorf.de/fileadmin/lac ... 2-2019.pdf
Born to make history

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2020, 17:38

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: Kliper2 » niedziela 30 maja 2021, 23:11

Dziękuje za udzielenie informacji.

Generał Admin
Posty: 2053
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Świerki - tunele kolejowe

Postautor: kusmanek » wtorek 09 kwie 2024, 19:15

Sprawę opisywanej w tym wątku katastrofy poruszył również Autor facebookowego fanpage'a Nowa Ruda Neurode Tajemnice zagadki, historia.
Polecam, zwłaszcza komentarze pod drugim linkiem - gdzie jedna z mieszkanek Drogosławia opisuje lokalizację grobu ofiar tej katastrofy na miejscowym cmentarzu.


:arrow: https://www.facebook.com/share/p/Mp5GdbLJNCzNSC9D/

:arrow: https://www.facebook.com/share/p/usuMyyK9bQ379uPZ/
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Tunele kolejowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości