Tyniowice - cmentarz choleryczny

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Tyniowice - cmentarz choleryczny

Postautor: Karolina Kot » środa 06 lis 2019, 00:12

We wsi Tyniowice, położnej w powiecie jarosławskim, w gminie Roźwienica, nieopodal drogi wojewódzkiej 880 (odcinek Jarosław – Pruchnik), na południowy zachód od centrum wsi, wśród pól, znajduje się dawny cmentarz choleryczny.
Nie miałabym do dziś pojęcia o jego istnieniu, gdyby nie światełko znicza, które mignęło mi na ułamek sekundy w oknie samochodu.
Oczywiście nie dało mi ono spokoju.

W tym miejscu znajduje się zbiorowa mogiła zmarłych podczas epidemii cholery. Pochowano tutaj prawdopodobnie 34 osoby. Każda ofiara znana jest z imienia i nazwiska, gdyż zachowały się księgi zgonów wsi Tyniowice. Ta choroba atakowała mieszkańców kilkukrotnie. Po raz pierwszy w 1831 roku, natomiast ostatni w 1914 roku. Podobnych cmentarzy w tej okolicy jest więcej, można je znaleźć w Więckowicach, Rudołowicach. Pochowana jest w nich ludność wyznania grekokatolickiego jak i rzymskokatolickiego. Nie robiono rozróżnienia wszystkich wkładano do jednej mogiły. Następnie ciała zasypywano wapnem i zakopywano. Podczas epidemii wprowadzano szczególne środki ostrożności. Jednym z nich były właśnie osobne cmentarze na obrzeżach miejscowości. W skali całej Polski było ich wiele. Jednak obecnie przetrwała niewielka ich ilość. Z czasem zaniedbywane odchodziły w zapomnienie.

Źródło: Gazeta Jarosławska

Tyniowicki cmentarzyk jest bardzo zadbany. Powycinano krzaki, całość odchwaszczono. Na grobach zastałam kwiaty i znicze. Silny wiatr je poprzewracał, ale ustawiłam je na miejscu.


Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Cmentarz choleryczny (1).JPG
Cmentarz choleryczny (1).JPG (71.39 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (2).JPG
Cmentarz choleryczny (2).JPG (118.97 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (4).JPG
Cmentarz choleryczny (4).JPG (62.73 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (3).JPG
Cmentarz choleryczny (3).JPG (70.26 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (7).JPG
Cmentarz choleryczny (7).JPG (105.96 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (6).JPG
Cmentarz choleryczny (6).JPG (120.3 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (5).JPG
Cmentarz choleryczny (5).JPG (61.24 KiB) Przejrzano 2582 razy
Cmentarz choleryczny (8).JPG
Cmentarz choleryczny (8).JPG (56.2 KiB) Przejrzano 2582 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo podkarpackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

 

 

cron