Kępnica - krzyż pokutny

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kępnica - krzyż pokutny

Postautor: Karolina Kot » wtorek 20 wrz 2022, 22:32

We wsi Kępnica (Deutsch Kamitz), położonej w gminie Nysa, w murze otaczającym dawny cmentarz przykościelny, obok schodów wiodących w okolice prezbiterium świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wmurowany został kamienny, monolityczny krzyż.
Zachował się w złym stanie i jest słabo czytelny.

Nie wiadomo, kiedy ten ciekawy obiekt trafił w obecne miejsce. Ceglana część wspomnianego ogrodzenia wykonana została w roku 1886 (zachował się kamień fundacyjny), ale kamienna podmurówka jest zapewne jednak starsza.

Zwyczajowo tego typu krucyfiksy uznaje się za tzw. krzyże pojednania/pokutne, czyli obiekty wznoszone przez mordercę w ramach zadośćuczynienia za popełnioną zbrodnię.
Nie ma jednak żadnych dowodów potwierdzających fakt, że krzyż z Kępnicy rzeczywiście stanowi pamiątkę dawnego prawa karnego.


Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2022 roku, przedarłszy się wcześniej do Kępnicy nieutwardzoną drogą z Wierzbięcic. A było to tuż po ulewnej burzy, co zaznaczam z całą stanowczością. Kto tamtędy jeździł, ten wie. Kałuże i wypełnione wodą dziury wydawały się nie mieć dna.

Najwyraźniej jestem człowiekiem słabej wiary, bo gotowa byłam zawrócić mojego poczciwego Archimedesa i odpuścić sobie zwiedzanie, ale w tej samej chwili oczom moim ukazał się - wyłaniając się z mgły niczym Latający Holender - niepozorny Daewoo Matiz, dziarsko przemierzający w przeciwnym kierunku wspomniane wyżej podmokłe wertepy.
No i koniec końcem okazało się, że Opel Corsa też tak potrafi i to bez najmniejszego kłopotu.

Więcej wiary w siebie!
Lokalizacja
Załączniki
Kępnica - krzyż pokutny (1).JPG
Kępnica - krzyż pokutny (1).JPG (84.36 KiB) Przejrzano 630 razy
Kępnica - krzyż pokutny (2).JPG
Kępnica - krzyż pokutny (2).JPG (113.34 KiB) Przejrzano 630 razy
Kępnica - krzyż pokutny (3).JPG
Kępnica - krzyż pokutny (3).JPG (118.99 KiB) Przejrzano 630 razy
Kępnica - krzyż pokutny (4).JPG
Kępnica - krzyż pokutny (4).JPG (133.95 KiB) Przejrzano 630 razy
Kępnica - krzyż pokutny (5).JPG
Kępnica - krzyż pokutny (5).JPG (120.55 KiB) Przejrzano 630 razy
Kępnica - krzyż pokutny (6).JPG
Kępnica - krzyż pokutny (6).JPG (104.22 KiB) Przejrzano 630 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość