Jasiona - krzyż pokutny

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Jasiona - krzyż pokutny

Postautor: Karolina Kot » piątek 09 gru 2022, 09:37

Jak to się stało, że tego krzyża jeszcze u nas na Forum nie było, to ja nie wiem! ;)
W zachodniej części wsi Jasiona (Jassen), położonej w powiecie prudnickim, przy drodze (polnej), wiodącej w kierunku Prudnika, przy ogrodzeniu domu z numerem 58, znajduje się kamienny krzyż, powszechnie uznawany za tzw. krzyż pokutny/krzyż pojednania.
Tego typu obiekty wznoszono w ramach zadośćuczynienia za popełnione zbrodnie morderstwa.
Czy krzyż z Jasionej jest taką właśnie pamiątką? Nie wiadomo - nie zachowały się dokumenty dotyczące sprawy karnej, której można go podporządkować, brakuje także tradycyjnego rytu narzędzia zbrodni.
Faktem jest, iż krucyfiks ustawiono tuz obok starego traktu, wiodącego do miasta.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Krzyż pokutny (1).JPG
Krzyż pokutny (1).JPG (146.98 KiB) Przejrzano 566 razy
Krzyż pokutny (2).JPG
Krzyż pokutny (2).JPG (135.28 KiB) Przejrzano 566 razy
Krzyż pokutny (3).JPG
Krzyż pokutny (3).JPG (101.5 KiB) Przejrzano 566 razy
Krzyż pokutny (4).JPG
Krzyż pokutny (4).JPG (133.46 KiB) Przejrzano 566 razy
Krzyż pokutny.JPG
Krzyż pokutny.JPG (67.41 KiB) Przejrzano 566 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość