Kostomłoty - mozaika

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kostomłoty - mozaika

Postautor: Karolina Kot » niedziela 28 lut 2021, 21:01

W Kostomłotach (Kostenblut), wsi położonej w powiecie średzkim, na wschodniej ścianie Gminnego Ośrodka Kultury (Rynek 25), znajduje się ceramiczna mozaika o tematyce abstrakcyjnej.
W mojej interpretacji przedstawia splecione ze sobą w tańcu postacie: być może Muzy, być może planety Układu Słonecznego, albo wszystko po trochu, kto wie?
Całość prezentuje się znakomicie i przyciąga oko.

Przez chwilę miałam wątpliwość, czy nie jest to współczesna konstrukcja, zwłaszcza w kontekście niedawno odnowionych elewacji, ale szybko wybiłam sobie ten pomysł z głowy. Którą małą gminę we współczesnych czasach stać by było na ozdobienie ściany obiektu użyteczności publicznej dziełem sztuki?

Zdjęcia wykonałam w lutym 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Mozaika (1).JPG
Mozaika (1).JPG (78.09 KiB) Przejrzano 2138 razy
Mozaika (2).JPG
Mozaika (2).JPG (85.76 KiB) Przejrzano 2138 razy
Mozaika (3).JPG
Mozaika (3).JPG (67.33 KiB) Przejrzano 2138 razy
Mozaika (4).JPG
Mozaika (4).JPG (78.35 KiB) Przejrzano 2138 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kostomłoty - mozaika

Postautor: Karolina Kot » środa 03 mar 2021, 21:43

Okazuje się, że mozaika z Kostomłotów to prawdziwy rarytas!
Nie posiada formalnego tytułu, a przedstawia mniej więcej to, o czym pisałam wyżej. Pochodzi z roku 1981.
To dzieło autorstwa pana Aleksandra Dymitrowicza, który obecnie jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Uniwersytecie Opolskim.
Praca powstała dzięki zaangażowaniu ówczesnej dyrektor GOK - pani Danuty Rzeszewskiej - Stepień.
Podobno cała wieś przyglądała się tworzeniu tej ceramicznej ozdoby - nie wiedzieć czemu - z pewną niechęcią. Podobno doszło nawet do próby ataku na artystę, w obronie którego... stanął miejscowy kundelek, bardzo skutecznie zresztą!

Obecnie mozaika stanowi wyjątkową ozdobę Kostomłotów i może stać się lokalną atrakcją turystyczną. Przede wszystkim jednak należałoby ją ująć w rejestrze zabytków.
Mieszkańcy mogą czuć się dumni z posiadania tak wyjątkowej ozdoby.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w odszukanie informacji o mozaice i jej autorze, a zwłaszcza pani Danucie i panu Profesorowi, który zgodził się na umieszczenie danych na naszym Forum.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron