Jeszkotle - pomnik żołnierzy Armii Czerwonej

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Jeszkotle - pomnik żołnierzy Armii Czerwonej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 sty 2021, 06:58

We wsi Jeszkotle (Jäschkittel), położonej w powiecie brzeskim, w gminie Grodków, na terenie cmentarza przykościelnego, otaczającego kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, znajduje się dziwny obelisk.
Już na pierwszy rzut oka wygląda na pomnik wojenny.
W sezonie wegetacyjnym nie ma żadnej możliwości, bo zorientować się, komu jest poświęcony - symbol czerwonej gwiazdy ani inskrypcje napisane cyrylicą są zupełnie niewidoczne.

Przyszło mi do głowy, że tak po prawdzie to nie był pierwotnie jedynie pomnik, a zbiorowa mogiła: w tej okolicy pod koniec II Wojny Światowej toczyły się zacięte walki między Niemcami i Armią Czerwoną. Być może szczątki poległych żołnierzy radzieckich zostały potem ekshumowane i przeniesione na nekropolię zbiorą, na przykład - bo ja wiem - do Opola? A obelisk pozostał?
Szkoda, że mi się nie napatoczył żaden ze starszych mieszkańców, nie omieszkałabym zapytać.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Pomnik Wdzięczności (1).JPG
Pomnik Wdzięczności (1).JPG (123.12 KiB) Przejrzano 1844 razy
Pomnik Wdzięczności (2).JPG
Pomnik Wdzięczności (2).JPG (43.56 KiB) Przejrzano 1844 razy
Pomnik Wdzięczności (4).JPG
Pomnik Wdzięczności (4).JPG (53.25 KiB) Przejrzano 1844 razy
Pomnik Wdzięczności (3).JPG
Pomnik Wdzięczności (3).JPG (59.17 KiB) Przejrzano 1844 razy
Pomnik Wdzięczności (5).JPG
Pomnik Wdzięczności (5).JPG (48.91 KiB) Przejrzano 1844 razy
Pomnik Wdzięczności (6).JPG
Pomnik Wdzięczności (6).JPG (57.67 KiB) Przejrzano 1844 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia II Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości