Nysa - Górna Wieś, pomnik poległych i zaginionych w czasie I Wojny Światowej

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nysa - Górna Wieś, pomnik poległych i zaginionych w czasie I Wojny Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 12 sie 2020, 06:48

W Górnej Wsi (Ober Neuland), obecnie będącej dzielnicą Nysy (Neisse), u zbiegu ulic Jana Długosza i Marii Rodziewiczówny, znajduje się kamienny obelisk, poświęcony pamięci żołnierzy poległych i zaginionych na frontach Wielkiej Wojny. Ma formę skromnego prostopadłościanu z wyrytymi napisami. Na jednej z jego ścian umieszczono nazwiska ojców werbistów, także ofiar wojny, którzy w sąsiedztwie mieli już wówczas swój klasztor.
Pomnik został ufundowany przez lokalną społeczność w okresie międzywojennym. Stał sobie na swoim miejscu do lat 70. XX wieku, kiedy to pewnej nocy zniknął.

Pomnik stał zapomniany na rogu ulic Rodziewiczówny i Długosza do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to w pobliżu prowadzono prace drogowe. Po cichu, bez pozwoleń, zabrał go wtedy do swojego zakładu kamieniarz ze wsi pod Nysą.

- Kilka lat temu odnalazłem ten pomnik na posesji kamieniarza - opowiada Adam Konopka, prezes społecznego Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Cmentarzy i Pomników. - Był przeznaczony do pocięcia na płyty nagrobne, ale ocalał, bo trudno było znaleźć tak dużą piłę. Zgłosiłem to prokuraturze, ale uznała, że sprawa się przedawniła.

W 2007 roku Konopka przewiózł kamienny postument na swoją posesję w pobliżu dworca kolejowego. Dzięki wsparciu Mniejszości Niemieckiej z Opola odnowił napisy. Jednocześnie wystąpił do Starostwa w Nysie o ponowne ustawienie postumentu na dawnym miejscu.

W 2007 roku starosta Adam Fujarczuk wyraził na to zgodę, ale zaznaczył, że koszty przeniesienia pomnika, w sumie kilkanaście tysięcy złotych, musi pokryć stowarzyszenie.
Tymczasem jego prezes nie ma pieniędzy nawet na dzierżawę placu, gdzie przechowuje postument i grozi mu eksmisja. Na dodatek sama zgoda starosty nie kończy procedury. Pozwolenie na budowę musi też wcześniej zaopiniować Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

- Pomocy finansowej nie przyznała mi już Mniejszość Niemiecka - opowiada Adam Konopka. - Przed rokiem napisałem do burmistrz Nysy, ale też odpowiedziano mi, że nie ma pieniędzy. Sam jestem chory, ledwo chodzę, utrzymuję się z 700 złotych emerytury. Chciałbym wreszcie przenieść ten pomnik, ale bez pomocy nie dam rady.

Nysa jest kolejnym miastem zamieszkanym w całości przez ludność napływową, gdzie podejmowana jest inicjatywa odbudowy pomnika niemieckich ofiar I wojny. W niektórych miejscowościach wciąż budzi to kontrowersje i sprzeciw mieszkańców.

- Ten pomnik powinien stanąć na pierwotnym miejscu uzupełniony jeszcze o krzyż, który zaginął - uważa ks. Mikołaj Mróz, proboszcz nyskiej parafii św. Jakuba. - Będę przekonywał miejscową parafię o. Werbistów, aby zaangażowała się w jego odtworzenie, bowiem postument upamiętnia także zakonników.

Tymczasem poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla poinformował sejmową komisję mniejszości, że władze Nysy popierają odbudowę pomnika, ale chcą go przenieść na cmentarz. - Na razie nie ma żadnych rozstrzygnięć w tej sprawie - mówi Artur Pieczarka z Urzędu Miejskiego. - Decyzja należy do radnych.

Źródło

Na szczęście - udało się. Obelisk wrócił na swoje miejsce.
I tak oto stał się głównym powodem mojej kolejnej już wycieczki do Nysy.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2020 roku.
Załączniki
Pomnik z I Wojny Światowej (1).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (1).JPG (101.39 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (5).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (5).JPG (127.78 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (4).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (4).JPG (121.11 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (3).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (3).JPG (114.11 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (2).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (2).JPG (122.6 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (6).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (6).JPG (105.65 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (7).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (7).JPG (99.54 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (8).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (8).JPG (112.55 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (10).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (10).JPG (126.96 KiB) Przejrzano 2084 razy
Pomnik z I Wojny Światowej (9).JPG
Pomnik z I Wojny Światowej (9).JPG (144.74 KiB) Przejrzano 2084 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości