Trzebinia - kominy Elektrociepłowni "Siersza"

Moderator: RUBEX

Posty: 856
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Trzebinia - kominy Elektrociepłowni "Siersza"

Postautor: RUBEX » środa 28 lip 2021, 16:18


Co ciekawe, w momencie oddania do użytku, czyli w 1969 roku, był to najwyższy komin przemysłowy w Europie. Przy budowie fundamentu komina w Sierszy zastosowano bardzo nowatorską, jak na owe czasy, technologię betonu sprężonego (kablobetonu).

Komin u podstawy na poziomie gruntu ma średnicę 24,8 m i grubość ścianki żelbetowej 0,7 m. Natomiast na poziomie 260 m średnica wynosi 7,7 m i grubość ścianki 0,15 m. Zgodnie z projektem, początkowo służył do odprowadzania spalin z bloków energetycznych nr 3, 4, 5 i 6 o mocy 120 MW każdy.Po wykonaniu w 1998 roku dla bloków nr 3 i 6 instalacji odsiarczania spalin, komin obsługiwał tylko bloki energetyczne nr 4 i 5. Od stycznia 2021 nie służy już do odprowadzania spalin z bloków energetycznych.

Na komin można dostać się drabiną włazową zabudowaną na zewnętrznej części trzonu żelbetowego. Kiedyś funkcjonowała winda.

Więcej o tej budowli przeczytacie w najnowszym papierowym wydaniu „Przełomu". Między innymi znajdziecie tam odpowiedź na pytanie, co znajduje się na samym wierzchołku komina oraz jakie miejsce konstrukcja zajmuje obecnie w rankingu najwyższych budowli i kominów w kraju.

link
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość