Brzeg Dolny - most kolejowy

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Brzeg Dolny - most kolejowy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 25 kwie 2021, 13:07

W Brzegu Dolnym (Dyhernfurth) w powiecie wołowskim, na końcu ulicy Podwale, na linii kolejowej nr 273, zwanej Nadodrzanką, znajduje się niezwykły zabytek techniki - żelazny most kolejowy, łączący dwa brzegi Odry między Księginicami, a Brzegiem Dolnym.
W dniu, w którym dotarłam wreszcie w to niezwykłe miejsce, widziałam wcześniej całą masę ciekawych obiektów, w tym kilka ładnie zachowanych grodzisk, mimo wszystko jednak żelazna, zardzewiała kratownica, rudo lśniąca w zachodzącym słońcu ponad skłębioną, szarą wodą, wywarła na mnie największe wrażenie.
Most jest po prostu niesamowity.

I w dodatku całkiem wiekowy. Jego starsze, ładniejsze i ciekawsze, wschodnie przęsło kratownicowe pochodzi z roku 1874. Obecnie jego nitowana konstrukcja nie jest użytkowana od dłuższego czasu, a całość konstrukcji niszczeje.
Nowsza, zachodnia, blachownicowo - kratownicowa część, wybudowana tuż po II Wojnie Światowej, także nie wygląda najlepiej. Ze względów bezpieczeństwa składy muszą zwolnić co najmniej do 40km/h, przejeżdżając po stalowej konstrukcji na drugą stronę rzeki.
Oba mosty mają prawie 400 metrów długości i wsparte są na betonowych filarach. Od strony Księginic, nieopodal koryta rzeki, znajdziemy ukryte pod przęsłem dwa niemieckie schrony z czasów II Wojny Światowej, należące do Linii Odry (Oderstellung).

Niestety, los mostu kolejowego jest mocno niepewny.

Ta ważna przeprawa nad Odrą stanowi wąskie gardło na Nadodrzance - głównej linii kolejowej łączącej Dolny Śląsk z portami w Szczecinie i Świnoujściu. W razie awarii pociągi towarowe stoją, a pasażerowie ze składów osobowych muszą korzystać z autobusów zastępczych.

Kolejowa spółka PKP PLK poinformowała, że przygotuje projekt modernizacji tej linii kolejowej wraz z remontem mostów.

"Będą przeprowadzone badania wytrzymałościowe obiektu. Wyniki badań pozwolą ustalić zakres prac - rozbiórkę, przebudowę lub budowę nowych obiektów. Projekt dotyczy także sieci trakcyjnej" - przekazuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. Po zakończeniu prac możliwy będzie przejazd pociągów z prędkością 120 km/h oraz większym niż obecnie tonażem.

Źródło: gazetawroclawska.pl

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2021 roku.
Lokalizacja
Wracając w kierunku drogi zastanawiałam się, co jest bardziej zardzewiałe: ten most, czy czekający na mnie przy wale przeciwpowodziowym Archimedes. :D
Załączniki
Kost kolejowy (1).JPG
Kost kolejowy (1).JPG (126.08 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (3).JPG
Kost kolejowy (3).JPG (76.12 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (2).JPG
Kost kolejowy (2).JPG (79.08 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (4).JPG
Kost kolejowy (4).JPG (66.57 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (6).JPG
Kost kolejowy (6).JPG (75.99 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (5).JPG
Kost kolejowy (5).JPG (61.89 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (7).JPG
Kost kolejowy (7).JPG (105.06 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (8).JPG
Kost kolejowy (8).JPG (82.86 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (9).JPG
Kost kolejowy (9).JPG (112.79 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (10).JPG
Kost kolejowy (10).JPG (103.96 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (12).JPG
Kost kolejowy (12).JPG (95.31 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (11).JPG
Kost kolejowy (11).JPG (87.27 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (13).JPG
Kost kolejowy (13).JPG (117.18 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (14).JPG
Kost kolejowy (14).JPG (84.79 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (16).JPG
Kost kolejowy (16).JPG (85.93 KiB) Przejrzano 1625 razy
Kost kolejowy (15).JPG
Kost kolejowy (15).JPG (83.05 KiB) Przejrzano 1625 razy
Schrony pod mostem (1).JPG
Schrony pod mostem (1).JPG (73.57 KiB) Przejrzano 1625 razy
Schrony pod mostem (2).JPG
Schrony pod mostem (2).JPG (76.59 KiB) Przejrzano 1625 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości