Krotoszyn - domniemany zegar słoneczny

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Krotoszyn - domniemany zegar słoneczny

Postautor: Karolina Kot » wtorek 13 lip 2021, 06:57

Na południowej elewacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie zachował się podejrzany element, wystający ze ściany. Skojarzył mi się z gnomonem dawnego zegara słonecznego.
Ale tak nisko? I w zamurowanym oknie? Mam sporo wątpliwości.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Domniemany zegar słoneczny (1).JPG
Domniemany zegar słoneczny (1).JPG (71.35 KiB) Przejrzano 1896 razy
Domniemany zegar słoneczny (5).JPG
Domniemany zegar słoneczny (5).JPG (67.54 KiB) Przejrzano 1896 razy
Domniemany zegar słoneczny (4).JPG
Domniemany zegar słoneczny (4).JPG (88.45 KiB) Przejrzano 1896 razy
Domniemany zegar słoneczny (3).JPG
Domniemany zegar słoneczny (3).JPG (63.31 KiB) Przejrzano 1896 razy
Domniemany zegar słoneczny (2).JPG
Domniemany zegar słoneczny (2).JPG (88.84 KiB) Przejrzano 1896 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Krotoszyn - domniemany zegar słoneczny

Postautor: smar » poniedziałek 26 cze 2023, 14:39

Karolina Kot pisze:Na południowej elewacji ... zachował się podejrzany element, wystający ze ściany. Skojarzył mi się z gnomonem dawnego zegara słonecznego.
Ale tak nisko? I w zamurowanym oknie? Mam sporo wątpliwości.

No ciekawostka bo to naprawdę wygląda jak gnomon! To że tak nisko i że w zamurowanym oknie to bym mu jeszcze darował. Ale za to sposób montażu nie przystaje do południowej ściany - bardziej do wschodniej :?
W zdecydowanej większości zegarów słonecznych - poza np. analematycznymi - gnomon jest równoległy do osi obrotu Ziemi (leży w płaszczyźnie południka i jest pochylony o kąt równy szerokości geograficznej miejsca mierząc od poziomu). Na "oko" to pochylenie może by i pasowało ale jest przekręcony w prawo a w takim położeniu, na południowej ścianie jako gnomon raczej się nie spełni :(

ps. poniżej fotki sześciotarczowego zegara słonecznego z Cambridge które kiedyś zamieściłem na Forum Jurajskim:
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php? ... %82oneczne
cambridge-zegar1.jpg
cambridge-zegar1.jpg (69.85 KiB) Przejrzano 498 razy

Jakość fotek fatalna (skanowane, "chemiczne" odbitki z lat 90-tych) ale proszę zwrócić uwagę na gnomony - wszystkie są do siebie równoległe!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zegary słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości