Brzeg Dolny - tunel czerpni powietrza

Czyli browary, gorzelnie, cegielnie, wieże ciśnień, kuźnie, wapienniki i inne zabytki związane z szeroko pojętym przemysłem
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 21:10

Brzeg Dolny - tunel czerpni powietrza

Postautor: Grathon » sobota 08 kwie 2023, 11:51

Witam,

przedstawiam Wam jeden z mitycznych tuneli. W moim mieście jest wiele opowieści o tunelach. A to z Rokity do Książa, czy biegnący pod Odrą tunel kolejowy. Czasami legenda się sprawdza. I tak było w tym przypadku.
Legenda - istnieje tunel od fabryki, do pobliskiej wioski. Długi, i głęboko pod ziemią. Koniec.
Mapy, lidar nic nie dały. Zacząłem dopytywać. Znałem jedynie orientacyjną lokalizację. Wybrałem sie do lasu, i znalazłem coś. Prawdę mówiąc, gdyby nie budowa nowej inwestycji, nie trafił bym. Inwestycja odsłoniła rąbka tajemnicy, i... wejście.
Na starych mapach znalazłem, że w lesie przed wioską, znajdowała się wieża. Ale wioska nie miała wieży ciśnień do wody. Więc trop wskazuje że to była czerpnia czystego powietrza.
W latach 70' jedna z fabryk, produkowała butle z tlenem (tak to chyba można nazwać) więc potrzebowała ogromne ilości powietrza. Bliskość zakładu Rokita, sprawiła, że potrzebowali się oddalić od zakładu, aby czerpać czyste powietrze do celów produkcyjnych i tak wybudowano tunel. Średnica w środku ok. 160cm, grubość ścian kręgu - 30cm, zbrojone.
Tunel aktualnie posiada tylko jedną drożną studzienkę. Jest suchy, w bardzo dobrym stanie. I musi być głęboko, gdyż kilka lat temu, wybudowano u nas obwodnicę. A tunel biegnie pod nią, i nie jest uszkodzony.
W środku liczyłem kręgi betonowe, między poszczególnymi studniami rewizyjnymi. Wyszło że ta liczba to miedzy 233 a 245. Zakładając że jeden krąg ma metr, + dylatacja, wyszło mi że, przeszliśmy ok, 1,5km. Było 6 studzienek. Z czego tylko jedna się zachowała. Reszta zasypana na polach rolników.
W okolicach 1500m, poziom tlenu zaczął spadać, aż w końcu spadł do wartości 19% i czujnik wielogazowy nie pozwolił na dalszą eksplorację. Co może oznaczać, że wieża/czerpnia jest całkowicie zasypana i zniszczona. Wydaje mi się, że zostało ok. 200m do końca.
https://www.youtube.com/watch?v=7H3pGykjlJg
https://www.youtube.com/watch?v=dj5DuGoWyGg
Załączniki
Jedyna ocalala studnia rewizyjna.jpg
Jedyna ocalala studnia rewizyjna.jpg (203.91 KiB) Przejrzano 1137 razy
Jedno z wejsc.jpg
Jedno z wejsc.jpg (19.41 KiB) Przejrzano 1137 razy
Na prawo od wejscia.jpg
Na prawo od wejscia.jpg (60.6 KiB) Przejrzano 1137 razy
Na lewo od wejscia.jpg
Na lewo od wejscia.jpg (60.15 KiB) Przejrzano 1137 razy
Laczenie kregow betonowych.jpg
Laczenie kregow betonowych.jpg (29.69 KiB) Przejrzano 1137 razy
Kolejne wejscie.jpg
Kolejne wejscie.jpg (60.19 KiB) Przejrzano 1137 razy
Kolano stalowe na powierzchnię do sprezarkowni..jpg
Kolano stalowe na powierzchnię do sprezarkowni..jpg (66.64 KiB) Przejrzano 1137 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytki techniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości