Henryków - kaplica epidemiczna

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Henryków - kaplica epidemiczna

Postautor: Karolina Kot » niedziela 06 paź 2019, 09:02

Przy drodze wiodącej z Henrykowa do Starego Henrykowa, na granicy obu tych miejscowości, znajduje się opuszczona, barokowa kaplica. Podczas swoich peregrynacji po Dolnym Śląsku mijam wiele tego typu obiektów, ten zabytek zwrócił jednak moją szczególną uwagę i zmusił do zaparkowania w pobliżu i dokładniejszych oględzin.
Dopiero w domu, wertując książki i mapy, udało mi się rozwikłać zagadkę dziwnego uczucia, które w tym miejscu odczułam.

Okazało się, że kaplicę wzniesiono w XVII wieku dla upamiętnienia ofiar epidemii cholery, która w roku 1633 spustoszyła okoliczne miejscowości, pochłaniając setki, a nawet tysiące ofiar.
Zmarłych pogrzebano właśnie w tym rejonie - na styku gruntów dwóch bardzo starych, historycznych wsi.
Niestety, obecnie ten ciekawy obiekt jest bardzo zrujnowany i wymaga remontu. Wnętrze zostało pozbawione okien, drzwi i wyposażenia.
Po prostu nie sposób minąć tego zabytku bez lekkiego dreszczyku.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Kaplica choleryczna (1).jpg
Kaplica choleryczna (1).jpg (93.46 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kaplica choleryczna (4).jpg
Kaplica choleryczna (4).jpg (90.7 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kaplica choleryczna (3).jpg
Kaplica choleryczna (3).jpg (89.89 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kaplica choleryczna (2).jpg
Kaplica choleryczna (2).jpg (102.71 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kaplica choleryczna (5).jpg
Kaplica choleryczna (5).jpg (42.08 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kaplica choleryczna (6).jpg
Kaplica choleryczna (6).jpg (71.79 KiB) Przejrzano 3210 razy
Kaplica choleryczna (7).jpg
Kaplica choleryczna (7).jpg (37.19 KiB) Przejrzano 3210 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości