Częstochowa - pierwsze na ziemiach polskich latarnie elektryczne

Moderator: Velder

Posty: 1353
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Częstochowa - pierwsze na ziemiach polskich latarnie elektryczne

Postautor: smar » niedziela 25 kwie 2021, 21:15

Mam nadzieję że moderatorzy Forum wybaczą mi to iż post dotyczący oświetlenia elektrycznego umieszczam w wątku o latarniach gazowych ale staram się unikać mnożenia wątków i tematów a historia którą pragnę przybliżyć zdecydowanie w wątku tym się mieści. Zapewne mało kto wie że pierwszym miastem na kontynencie europejskim oświetlonym elektrycznie od 1886 było niewielkie miasto powiatowe Darkehmen (obecnie rosyjski Oziorsk w obwodzie kaliningradzkim) w Prusach Wschodnich liczące wtedy ok. 3 tys. mieszkańców w którym uruchomiono kilka lamp łukowych a prądnicę napędzało młyńskie koło. Drugim miastem na kontynencie europejskim, którego cała zwarta zabudowa została oświetlona elektrycznie, była Częstochowa!!! Z oświetleniem gazowym Częstochowa miała doświadczenia kiepskie...
Niestety nie są znane osoby pomysłodawców i budowniczych pierwszej na polskich ziemiach sieci oświetlenia elektrycznego. Zbudowano tę sieć nie występując o pozwolenie władz zaborczych spodziewając się pewnej odmowy. Oświetlenie uruchomiono 15 sierpnia 1887. Wtedy to zapłonęło 36 łukowych lamp oświetlając cały obszar zwartej zabudowy miasta. Świadkami tego wydarzenia były niezliczone rzesze pielgrzymów z trzech zaborów i z zagranicy. Była to najlepsza i najskuteczniejsza reklama oświetlenia elektrycznego na ziemiach polskich.
W 120 letnią rocznicę tego wydarzenia dzięki inicjatywie i zaangażowaniu działaczy Częstochowskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich z ówczesnym przewodniczącym Oddziału Zenonem Paniczem na czele oraz dzięki wsparciu sponsorów Tauron Polska Energia i Śląskiej Okręgowej Izbie Budownictwa uruchomiono replikę tamtych historycznych latarni.
latarnia.jpg
latarnia.jpg (181.16 KiB) Przejrzano 2517 razy

ratusz odwach.jpg
ratusz odwach.jpg (183.57 KiB) Przejrzano 2517 razy

odwach.jpg
odwach.jpg (281.59 KiB) Przejrzano 2517 razy

tablica pamiatkowa.jpg
tablica pamiatkowa.jpg (171.43 KiB) Przejrzano 2517 razy

Większość w/w informacji zaczerpnąłem z artykułu dr. inż. Aleksandra Gąsiorskiego (pracownika naukowego Politechniki Częstochowskiej, pasjonata historii i istną "kopalnię" wiadomości) z Przeglądu Elektrotechnicznego 4/2015
Poniżej link do tego artykułu:
http://pe.org.pl/articles/2015/4/34.pdf

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa - pierwsze na ziemiach polskich latarnie elektryczne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 25 kwie 2021, 22:32

Nie miałam pojęcia o tej historii! Ale numer.

A częstochowskie latarnie w tym dziale mogą zostać, jak najbardziej. Tytuł zawsze można moderować. Forum cały czas się rozwija, wszystko można z czasem zmienić. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Częstochowa - pierwsze na ziemiach polskich latarnie elektryczne

Postautor: kusmanek » poniedziałek 26 kwie 2021, 00:28

Smar - fantastyczne informacje. Ja też nie miałem o tym pojęcia. Wychodzi na to, że nazwa Jasna Góra jednak do czegoś zobowiązuje ;)
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość