Luboń - wieża Zakładów Nawozów Fosforowych

Posty: 83
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 06:39
Lokalizacja: Swarzędz

Luboń - wieża Zakładów Nawozów Fosforowych

Postautor: warczp » sobota 15 sty 2022, 22:25

Ponad 100 lat temu w Luboniu powstały Zakłady Nawozów Fosforowych przemianowane później na Poznańskie Zakłady Chemiczne, a obecnie to Luvena S.A.
Tą wieżę (a właściwie kominowy zbiornik wodny kotłowni) trafiłem na "czuja". Pomyślałem, że w tak dużych zakładach mogła być wieża wodna i przeglądając Google Maps dostrzegłem poszerzenie na kominie, które "zapachniało" mi wodą. :-)
Dziś wybrałem się tam. Pogoda była średnia i mogłem zrobić tylko zdjęcia z pewnej odległości, choć prawdę mówiąc nie wiem czy uda się zrobić je bliżej.
Takie odkrycia cieszą mnie najbardziej!! :-D Tym bardziej, że nie widziałem jeszcze kominowego zbiornika o takim kształcie.
Lokalizacja
Załączniki
st DSC08847sc dodane.JPG
st DSC08847sc dodane.JPG (108.9 KiB) Przejrzano 149 razy
Ostatnio zmieniony środa 24 sty 2024, 06:33 przez warczp, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Luboń - wieża Zakładów Nawozów Fosforowych

Postautor: Karolina Kot » sobota 15 sty 2022, 22:52

To prawda, opisywanie czegoś, co dotychczas nigdy wcześniej nie znalazło się "w sieci" bardzo cieszy.
Czy ja tam widzę z tylu syrenę alarmową? ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 83
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 06:39
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Luboń - wieża Zakładów Nawozów Fosforowych

Postautor: warczp » niedziela 16 sty 2022, 07:46

Wygląda na syrenę. Może kiedyś uda się zrobić zdjęcia z innej strony - muszę poszukać. :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo wielkopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość