Heksagram na ziemiach polskich (i nie tylko)

Ciekawe budynki, detale architektoniczne i kompleksy zabudowań
Posty: 922
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Heksagram na ziemiach polskich (i nie tylko)

Postautor: Gniewko » wtorek 24 sty 2023, 12:19

Zakładam nowy temat ponieważ ostatnio na Forum pojawiły się dociekania czy aby na pewno heksagram umieszczany na różnych obiektach jest związany z Judaizmem.

Moim zdaniem nie.

Źródło tkwi w ... Reformacji :!: :!:

Jak wiadomo rozpoczęła się ona w roku 1517, wystąpieniem Marcina Lutra. Ale już wkrótce zaczęły pojawiać się nowe odłamy protestantyzmu.
W 1539 w Niderlandach głosi swoje ANTYTRYNITARSKIE tezy MENNO SIMONS. Oprócz zaprzeczenia dogmatu istnienia Trójcy Świętej postuluje on skrajny pacyfizm, co nie podoba się ówczesnej społeczności.
Mennonici zmuszeni są do emigracji. Wędrują dwoma szlakami. Pierwszy wiedzie przez Niemcy, Szwajcarię, Pragę. W Czechach ulega rozdzieleniu. Część wyznawców rusza na Ukrainę, część - przez Bramę Morawską na tereny obecnej Polski. Do Kędzierzyna, Kluczborka, Zachodniej Małopolski. Drugi korytarz biegnie przez morze. Docierają w rejony Gdańska. A że Konfederacja Warszawska w 1573 roku ustanawia tolerancję religijną Mennonici zadomawiają się.
Znani są oczywiście głownie z melioracji i osuszania gruntów, z budowy domów podcieniowych, ale tak naprawdę ich nadrzędną umiejętnością jest warzenie piwa. Zakładają gorzelnie i browary. W Gdańsku, Malborku, Tczewie. I ciągną za sobą symbol - już na Forum sugerowany. Heksagram.

I to jest pierwsza przesłanka dla wytłumaczenia tego znaku . Ale jest też druga. Znacznie późniejsza.

Unitarianizm to nie tylko mennonici, to też Bracia Polscy - Arianie, a u schyłku Oświecenia wśród protestantów pojawiają się nowe trendy. Zwane są Wielkimi Przebudzeniami. Drugie z nich owocuje pojawieniem się nowych wyznań: adwentyzmu, millenaryzmu i... mormonizmu. To ostatnie wnosi ciekawy wątek.
Mianowicie założyciel wspólnoty Joseph Smith w roku 1823 ma wizję. Pojawia się przed nim prorok Moroni, który nie tylko informuje go o zaginionych apokryficznych płytach, ale przekazuje mu dwa kamienie Urim i Tummim, które mają pozwolić nowemu przywódcy religijnemu dotrzeć do prawdy. Są to dwa odwrócone trójkąty, które należy ze sobą złączyć. Mormoni to też Antytrynitarze, a mimo, że cała historia dzieje się na innym kontynencie, doktryna szybko przenika do Europy.

Jeśli znajdziecie więc heksagram przyjrzyjcie się historii miejsca. Żeby nie było tak jak ze zmienionym w 2005 roku herbem Kolbuszowej.
Załączniki
matawy.jpg
matawy.jpg (181.67 KiB) Przejrzano 95 razy
cmentarz-mennonicki-w-stogach-malborskich.jpg
cmentarz-mennonicki-w-stogach-malborskich.jpg (99.32 KiB) Przejrzano 95 razy
y.jpg
y.jpg (21.6 KiB) Przejrzano 95 razy
x.jpg
x.jpg (12 KiB) Przejrzano 95 razy

Posty: 922
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Heksagram na ziemiach polskich (i nie tylko)

Postautor: Gniewko » środa 25 sty 2023, 08:49

Zapomniałem wczoraj dopisać, że oryginalnie oba kamienie Urim i Tummim pochodzą ze starożytnego (VI wiek.p.n.e) Izraela. Jednak to dopiero Theodor Herzl w 1897 roku wykorzystał ich połączenie jako symbol syjonizmu.

Poniżej kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starym Osiecznie. Zbudowano go w roku 1867
Załączniki
2.jpg
2.jpg (111.89 KiB) Przejrzano 57 razy
3.jpg
3.jpg (87.51 KiB) Przejrzano 57 razy
1.jpg
1.jpg (123.11 KiB) Przejrzano 57 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Architektura i wszystko z nią związane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość