Ostrożnica - bardzo ciekawy dzwon

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ostrożnica - bardzo ciekawy dzwon

Postautor: Karolina Kot » środa 07 gru 2022, 06:51

Ostrożnica (Ostrosnitz) to bardzo ładna i ciekawa wieś, położona w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Pawłowiczki.
Dominantą miejscowości jest neogotycki, XIX - wieczny kościół pod wezwaniem Ducha Świętego.

Oczywiście dokładnie go sobie obejrzałam ( z zewnątrz, bo w środku trwała akurat msza i nie chciałam przeszkadzać), natrafiając między innymi na intrygujący przykład dzwonu kościelnego.
I jestem bardzo zaskoczona, bo okazało się, że obiekt ten skrywał pewną tajemnicę. Tekst poniżej to jedynie moje domniemania, nie potwierdzone faktami.

Wygląda na to, że dzwon został zdjęty z wieży w czasie wojny, z zamiarem przetopienia.
Ale chyba podczas tego wydarzenia się wywiązała spora kłótnia parafialna, bo dzwon kilka razy został zbadany specjalną sondą, celem ustalenia czy nadaje się do przetopu.
No i ostatecznie wyszło, że nie nadawał się.
Po próbach z sondą nie nadawał się już także do dzwonienia.
Załączniki
Dzwon (1).JPG
Dzwon (1).JPG (95.07 KiB) Przejrzano 716 razy
Dzwon (3).JPG
Dzwon (3).JPG (81.5 KiB) Przejrzano 716 razy
Dzwon (2).JPG
Dzwon (2).JPG (83.07 KiB) Przejrzano 716 razy
Dzwon (5).JPG
Dzwon (5).JPG (83.28 KiB) Przejrzano 716 razy
Dzwon (4).JPG
Dzwon (4).JPG (102.97 KiB) Przejrzano 716 razy
Dzwon (7).JPG
Dzwon (7).JPG (87.86 KiB) Przejrzano 716 razy
Dzwon (6).JPG
Dzwon (6).JPG (80.58 KiB) Przejrzano 716 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ostrożnica - bardzo ciekawy dzwon

Postautor: smar » środa 07 gru 2022, 13:46

Karolina Kot pisze:Po próbach z sondą nie nadawał się już także do dzwonienia.

Bardzo ciekawa teoria ale...
Dlaczego uważasz że nie nadaje się do dzwonienia? Jest zamontowany na łożyskach/(buksach - nie widać dokładnie ;) ) więc może się wahać. A ponieważ serce ma "zdrowe jak dzwon" to może i dzwonić może? :mrgreen:
A teraz poważnie - czy to nie było tak że masowo kradziono (tzn. "rekwirowano") dzwony kościelne w WW? A ten jest (chyba...) z 1921r? A te otwory to są najwyraźniej nawiercone - możliwe że w celu zbadania "bulka" bo powierzchnia była już lekko zmieniona ("lekko" bo nie spodziewałbym się grubej warstwy "patyny" po raptem dwudziestu latach). Tyle, że wtedy wystarczyłby jeden otwór! Więc moja teoria jest taka że otwory te nawiercił stroiciel dzwonu by zmodyfikować/ulepszyć jego dźwięk! :mrgreen:

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ostrożnica - bardzo ciekawy dzwon

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 gru 2022, 09:16

A robiło się to w taki sposób?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Ostrożnica - bardzo ciekawy dzwon

Postautor: smar » czwartek 08 gru 2022, 09:25

Karolina Kot pisze:A robiło się to w taki sposób?

Nie mam zielonego pojęcia! :mrgreen:
ps. W zasadzie to nie powinienem używać słowa "teoria" a co najwyżej "hipoteza" ;)

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ostrożnica - bardzo ciekawy dzwon

Postautor: Karolina Kot » czwartek 08 gru 2022, 21:48

Ja też nie mam pojęcia, czy podczas rekwirowania dzwonów w czasie wojny ktoś zawracał sobie głowę pobieraniem próbek!! To też tylko moja hipoteza. ;)

Pierwszy raz spotkałam się z dzwonem z takimi dziwnymi, nawierconymi dziurkami.
Innego rodzaju "dziurki" zdarzały się, owszem. Chociażby w Kaliszu.

Swoją drogą, kościół w Ostrożnicy obecnie posiada nowe dzwony - i to przednie!
Wielokrotnie słyszałam bijące dzwony i tylko kilka razy w życiu ciarki mnie przeszły. Pierwszeństwo ma krakowski Zygmunt.
Ale osrożnickim dzwonom też niczego nie brakuje.

Być może zagadkę dziurawego dzwonu wyjaśniłaby ta publikacja:
Historia parafii Ostrożnica.jpg
Historia parafii Ostrożnica.jpg (96.15 KiB) Przejrzano 660 razy


Obawiam się, że może być ona już niedostępna.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dzwony kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość