Duszniki - Zdrój, pęknięty dzwon

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Duszniki - Zdrój, pęknięty dzwon

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 lip 2020, 06:49

W Dusznikach - Zdroju, uzdrowiskowej miejscowości położonej w powiecie kłodzkim, przy ulicy Kłodzkiej, przed bardzo ciekawym kościołem pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, zauważyć można wyeksponowany dzwon. Nie jest on specjalnie stary: pochodzi z roku 1921 i jest niesłychanie skromny. Jego wygląd świadczy dobitnie o problemach finansowych, z jakimi mierzyli się mieszkańcy miasteczka po I Wojnie Światowej, podczas której zapewne przetopiono zabytkowe dzwony kościelne.
Prezentowany w tym wątku dzwon także nie ma się najlepiej - od dawna nie posiada już serca, pozbawiono go także jarzma i korony.
Dokładniejsze oględziny instrumentu pozwalają odkryć przyczynę, dla której jest on obecnie bezużyteczny i służy jako ozdoba lapidarium.

Dzwon jest pęknięty.
Lokalizacja
Załączniki
Dzwon (1).JPG
Dzwon (1).JPG (126.29 KiB) Przejrzano 2748 razy
Dzwon (3).JPG
Dzwon (3).JPG (112.76 KiB) Przejrzano 2748 razy
Dzwon (2).JPG
Dzwon (2).JPG (86.39 KiB) Przejrzano 2748 razy
Dzwon (4).JPG
Dzwon (4).JPG (94.91 KiB) Przejrzano 2748 razy
Dzwon (5).JPG
Dzwon (5).JPG (108.27 KiB) Przejrzano 2748 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Duszniki - Zdrój, pęknięty dzwon

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 19 lut 2024, 00:04

Podczas kolejnej wizyty w Dusznikach odkryłam, że obok dzwonu pojawiło się także jego serce.
Tym razem przyjrzałam się bliżej napisowi.
Brzmi on następująco:
"Frieden lasse ich euch, meinen Frieden gebe ich euch"
Jest to cytat pochodzący z Ewangelii św. Jana i w tłumaczeniu wygląda tak: "Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję".
Załączniki
Pęknięty dzwon (1).jpg
Pęknięty dzwon (1).jpg (115.56 KiB) Przejrzano 147 razy
Pęknięty dzwon (2).jpg
Pęknięty dzwon (2).jpg (81.42 KiB) Przejrzano 147 razy
Pęknięty dzwon (3).jpg
Pęknięty dzwon (3).jpg (59.14 KiB) Przejrzano 147 razy
Pęknięty dzwon (5).jpg
Pęknięty dzwon (5).jpg (102.4 KiB) Przejrzano 147 razy
Pęknięty dzwon (4).jpg
Pęknięty dzwon (4).jpg (123.6 KiB) Przejrzano 147 razy
Pęknięty dzwon (7).jpg
Pęknięty dzwon (7).jpg (76.57 KiB) Przejrzano 147 razy
Pęknięty dzwon (6).jpg
Pęknięty dzwon (6).jpg (107.45 KiB) Przejrzano 147 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dzwony kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości