Katowice - Szopienice, Einmannbunker przy ulicy 11 Listopada

Niemieckie schrony przeciwlotnicze z Katowic

Moderator: warschauer44

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Katowice - Szopienice, Einmannbunker przy ulicy 11 Listopada

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 lis 2019, 06:23

W Katowicach, przy ulicy 11 Listopada, nieopodal zabudowań elektrociepłowni, zauważyłam schron typu Einmannbunker.
Jest on uszkodzony i niemal na pewno przemieszczony wtórnie w obecne miejsce. Kilka lat temu został pomalowany - dodano mu farbomaskowanie, dzięki czemu wygląda całkiem ciekawie.
Lokalizacja

I w tym miejscu zaczęłam się zastanawiać, czy pierwotnie wszystkie schrony nie były malowane. Czy ktoś ma informacje na ten temat?
Załączniki
Schron (3).jpg
Schron (3).jpg (82.2 KiB) Przejrzano 3136 razy
Schron (2).jpg
Schron (2).jpg (101.49 KiB) Przejrzano 3136 razy
Schron (1).jpg
Schron (1).jpg (78.04 KiB) Przejrzano 3136 razy
Schron (4).jpg
Schron (4).jpg (96.13 KiB) Przejrzano 3136 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Katowice - Szopienice, Einmannbunker przy ulicy 11 Listopada

Postautor: warschauer44 » czwartek 07 lis 2019, 19:03

Karolina Kot pisze:I w tym miejscu zaczęłam się zastanawiać, czy pierwotnie wszystkie schrony nie były malowane. Czy ktoś ma informacje na ten temat?

SSZ, jak wiadomo w większości były obiektami prefabrykowanymi - wytwarzanymi w większości przez firmy prywatne - i dostarczane były w formie bez jakichkolwiek "malunków" i generalnie na podstawie większości zdjęć z tamtych czasów, żadne farbomaskowanie nie występowało. Natomiast takie praktyki mogły mieć miejsce np. na terenie koszar.
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Katowice”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości