Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, sztolnia przeciwlotnicza

Niemieckie schrony przeciwlotnicze z Dąbrowy Górniczej

Moderator: warschauer44

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, sztolnia przeciwlotnicza

Postautor: Eworu » czwartek 07 lut 2019, 16:37

Edit: Wydzielam osobny wątek o sztolni w Strzemieszycach (kusmanek).
viewtopic.php?f=444&t=6912&start=10#p33956
warschauer44 pisze:A tak przy okazji następna publiczna sztolnia plot budowana była w Strzemieszycach przy ówczesnej Krakauerstr. Czy są jakieś po niej ślady ? ;)


Niestety w przypadku Strzemieszyc już samo zidentyfikowanie przedwojennych nazw ulic nastarcza sporych trudności, nie mówiąc już o niemieckich.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: kusmanek » czwartek 07 lut 2019, 18:30

warschauer44 pisze:A tak przy okazji następna publiczna sztolnia plot budowana była w Strzemieszycach przy ówczesnej Krakauerstr. Czy są jakieś po niej ślady ? ;)

Swego czasu na stronie poszukiwania.pl był dostępny opis sztolni w Strzemieszycach, wraz ze szkicem. Niestety to było dobrych kilkanaście lat temu i nie mogę już tego znaleźć. Tutaj trafiłem tylko na taką wzmiankę:
28.Sztolnia W Strzemieszycach 15
30. Sztolnia Wodna W Strzemieszycach 7
31. Sztolnia Ksawery W Strzemieszycach b.d.
Born to make history

Posty: 1997
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: warschauer44 » czwartek 07 lut 2019, 19:16

Dokument niestety nie wspomina, czy była to przebudowa starszej sztolni na cele przeciwlotnicze, czy budowa nowej.
We wrześniu 1944 roku stan wykonania wynosił 20%, a po jej oddaniu do użytku w środku schronić się miało do 500 osób.
Ostatnio zmieniony czwartek 07 lut 2019, 22:01 przez Karolina Kot, łącznie zmieniany 1 raz.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 27826
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: Karolina Kot » czwartek 07 lut 2019, 22:06

Kurde, chyba się Warshauerowi niechcący wyżyłam na przecinkach w tekście w poprzednim poście. :-) Klasyczny PMS. :D

Tak sobie myślę, że do budowy takiej sztolni potrzebne są odpowiednie skały. Musze poszukać dokładniejszej mapy geologicznej okolicy, może na jej podstawie uda się wytypować przybliżoną lokalizację.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1997
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: warschauer44 » czwartek 07 lut 2019, 22:50

Tak, głównie drążono w skałach, ale również np. w hałdach.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: kusmanek » piątek 08 lut 2019, 08:29

Ja bym typował okolice Sroczej Góry, gdzieś naprzeciwko dawnego Urzędu Gminy.
Ewentualnie tutaj, bo ten kamieniołom jest jakiś dziwny:
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=4323380
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: kusmanek » piątek 08 lut 2019, 16:30

Znalazłem jeszcze takie coś:
http://www.sbc.org.pl/Content/175589/PGS_2006_45.pdf
sztolnie.jpg
sztolnie.jpg (246.29 KiB) Przejrzano 10676 razy
Born to make history

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: Eworu » piątek 08 lut 2019, 16:53

Hmmm bo z tego co widzę ten wykaz uwzględnia też np. Sztolnię na Krupniczce. Czy wspomniana wyżej sztolnia W Strzemieszycach to nie po prostu sztuczna jaskinia na Sroczej Górze? A wodna to pozostałość upadowej na Podlesiu? Wymiary się zgadzają w obu przypadkach moim zdaniem.
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: kusmanek » sobota 09 lut 2019, 20:44

Eworu pisze:Hmmm bo z tego co widzę ten wykaz uwzględnia też np. Sztolnię na Krupniczce. Czy wspomniana wyżej sztolnia W Strzemieszycach to nie po prostu sztuczna jaskinia na Sroczej Górze? A wodna to pozostałość upadowej na Podlesiu? Wymiary się zgadzają w obu przypadkach moim zdaniem.

Wspomniana przez Ciebie jaskinia znajduje się w wykazie jaskiń z powyższego linku pod pozycją:
49 VI.F.1 Jaskinia w Triasowej Górze 24,5 –
50 VI.F.2 Schronisko przy Jaskini w Triasowej Górze 20 +2,5

Nie chodzi więc o ten obiekt. O ile "Sztolnia wodna w Strzmieszycach" to najprawdopodobniej Szyb wodny kopalni Flora, a "Sztolnia Ksawery" to po prostu Szyb Ksawery na Sulnie, o tyle trzecia sztolnia jest dla mnie zagadką ;)
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Będzin - Podziemia Będzińskie, czyli schron przeciwlotniczy na Górze Zamkowej

Postautor: kusmanek » sobota 09 lut 2019, 20:51

Karolina Kot pisze:Kurde, chyba się Warshauerowi niechcący wyżyłam na przecinkach w tekście w poprzednim poście. :-)

Tak sobie myślę, że do budowy takiej sztolni potrzebne są odpowiednie skały. Musze poszukać dokładniejszej mapy geologicznej okolicy, może na jej podstawie uda się wytypować przybliżoną lokalizację.


https://geologia.pgi.gov.pl/karto_geo/? ... 456%2C2180
Taka wystarczy?
Tylko zaznacz opcję "Szczegółowa mapa geologiczna Polski 1:50000"
mapa geolog..jpg
mapa geolog..jpg (35.98 KiB) Przejrzano 10654 razy
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dąbrowa Górnicza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość