Częstochowa i okolice - repery

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » sobota 10 kwie 2021, 16:58

Ponieważ jestem "nowy" na tym Forum witam wszystkich jego uczestników :)
Za treść mego pierwszego posta wybrałem repery gdyż temat ten jest na pewno bezpieczny i niekontrowersyjny ;) Pozwoliłem sobie założyć nowy wątek gdyż przeglądając dział nie znalazłem w nim postów dotyczących "mojego" rejonu a mam nadzieję sam umieścić w nim informacje o co najmniej kilkunastu obiektach które wiem że istnieją tylko muszę je stopniowo "obfotografować"
Jako pierwszy przedstawiam najważniejszy dla mnie reper bo... znalazłem go na swojej posesji (dokładniej: jego istnienie oznajmiła mi kosiarka przeraźliwym zgrzytem noża tłukącego o beton i żeliwo ;) ). Znajdował się w miejscu bardzo silnie zarośniętym które ledwie rok temu trochę "odkrzaczyłem". Znajduje się w częstochowskiej dzielnicy Mirów przy ulicy Hektarowej. Nie jest zaznaczony na dostępnych mi mapach. Można na nim z trudem odczytać napis "ZNAK WYSOKOŚCI" i numer AA2062 (ta ostatnia dwójka niepewna...)
hektarowa01a.jpg
hektarowa01a.jpg (273.02 KiB) Przejrzano 5174 razy

hektarowa02a.jpg
hektarowa02a.jpg (289.57 KiB) Przejrzano 5174 razy

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: Karolina Kot » sobota 10 kwie 2021, 23:28

Fajny reper, osobiście lubię właśnie takie, chociaż najbardziej podobają mi się te przedwojenne, zwłaszcza pruskie.
Witamy na Forum. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » niedziela 11 kwie 2021, 13:39

Teraz przedstawię repery które zauważyłem spacerując po Jasnej Górze.
Pierwszy wita nas wmurowany w bramę wejściową:
jg_brama01.jpg
jg_brama01.jpg (278.73 KiB) Przejrzano 5143 razy

jg_brama02.jpg
jg_brama02.jpg (250.16 KiB) Przejrzano 5143 razy

Kolejne dwa wmurowane w cokół Wieży:
jg_wieza01.jpg
jg_wieza01.jpg (218.8 KiB) Przejrzano 5143 razy

jg_wieza02.jpg
jg_wieza02.jpg (248.5 KiB) Przejrzano 5143 razy

jg_wieza03.jpg
jg_wieza03.jpg (266.3 KiB) Przejrzano 5143 razy

jg_wieza04.jpg
jg_wieza04.jpg (162.17 KiB) Przejrzano 5143 razy

jg_wieza05.jpg
jg_wieza05.jpg (130.6 KiB) Przejrzano 5143 razy

I jeszcze jeden w kruchcie, na prawo od wejścia do Bazyliki:
jg_kruchta01.jpg
jg_kruchta01.jpg (212.05 KiB) Przejrzano 5143 razy

jg_kruchta02.jpg
jg_kruchta02.jpg (191.58 KiB) Przejrzano 5143 razy

Być może jest ich więcej... W/w znałem już od dawna :)

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » poniedziałek 12 kwie 2021, 17:38

Teraz kolejne dwa repery z "mojego" miasta:
Pierwszy wmurowany w północną ścianę gotyckiego prezbiterium kościoła św. Zygmunta (wygląda na stary, chyba przedwojenny ;) )
swZyg_01.jpg
swZyg_01.jpg (165.29 KiB) Przejrzano 5122 razy

swZyg_02.jpg
swZyg_02.jpg (137.27 KiB) Przejrzano 5122 razy

Drugi wmurowany w cokół jednej z przypór zachodniej wieży w fasadzie neogotyckiej katedry p. w. Św. Rodziny
katedra_01.jpg
katedra_01.jpg (294.47 KiB) Przejrzano 5122 razy

katedra_02.jpg
katedra_02.jpg (231.33 KiB) Przejrzano 5122 razy

Zdjęcie jest kiepskie bo zrobione z "ukosa" - nie chciałem zejść z chodnika na rodzaj wygrodzonego klombu. A tabliczka i tak jest tak silnie skorodowana że praktycznie całkiem nieczytelna

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » czwartek 15 kwie 2021, 08:37

Na wstępie, tytułem uzupełnienia wcześniejszego postu załączam fotkę z powiększonym znakiem z Katedry by pokazać że jest to rzeczywiście reper. Na powiększeniu widać jeszcze zarys orła i centralny punk - napisy uległy zatarciu. Jest to znak tego samego typu co ukazany wcześniej z kościoła św. Zygmunta.
katedra_03.jpg
katedra_03.jpg (138.42 KiB) Przejrzano 5069 razy

A teraz już kolejny reper i to kolejny z Jasnej Góry (tego samego typu co pokazane wcześniej w podstawie Wieży):
jg_wwodna01.jpg
jg_wwodna01.jpg (293.23 KiB) Przejrzano 5069 razy

Został on wmurowany również w... wieżę, tylko inną, tzw. wodną wybudowana obok klasztornej studni. Na kolejnych zdjęciach widzimy lawaterze rozmieszczone po jej obwodzie - kiedyś było to miejsce gdzie pielgrzymi mogli skorzystać z "kąpieli":
jg_wwodna02.jpg
jg_wwodna02.jpg (276.2 KiB) Przejrzano 5069 razy

jg_wwodna03.jpg
jg_wwodna03.jpg (218.44 KiB) Przejrzano 5069 razy

Kolejny reper znalazłem wmurowany w dom nr 13 ulicy "7 kamienic":
7kam_01.jpg
7kam_01.jpg (284.05 KiB) Przejrzano 5069 razy

7kam_02.jpg
7kam_02.jpg (226.27 KiB) Przejrzano 5069 razy

Ulica ta wzięła nazwę od pierwszych 7 kamienic znajdujących się przy niej. Poszperałem w źródłach i głowy nie dam ale ustaliłem że właśnie ta kamienica razem z kamienicą nr 15 była tą 6/7 kamienicą "założycielką" ;) . Fotka poniżej przedstawia widok w kierunku kolejnych kamienic "założycielek":
7kam_03.jpg
7kam_03.jpg (249.23 KiB) Przejrzano 5069 razy

Na koniec pozwoliłem sobie zamieścić fotkę plakietki informacji turystycznej zawierającej ciekawe (mam nadzieję...) informacje o tej ulicy, kamienicach a przede wszystkim ludziach z nimi związanych:
7kam_04.jpg
7kam_04.jpg (215.04 KiB) Przejrzano 5069 razy

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » wtorek 20 kwie 2021, 21:23

Proponuję ciąg dalszy wycieczki "śladami częstochowskich reperów"
Na kolejnych dwu fotkach reper w portalu budynku Al. NMP 34. Budynek powstał w 1903-4 wg. projektu Tadeusza Fijałkowskiego i mieścił się w nim dawny Rosyjski Bank Państwa. W najnowszych czasach mieścił Bank Śląski ale obecnie banki przeniosły się do virtualu i budynek jest do wynajęcia.
bank-reper.jpg
bank-reper.jpg (287.26 KiB) Przejrzano 5001 razy

bank.jpg
bank.jpg (232.21 KiB) Przejrzano 5001 razy

Na kolejnych fotkach bardzo dobrze zachowany reper na narożnym budynku Alei i Alei Wolności tzw. Dom Kohna. Wzniesiony w 1865 przez budowniczego Hermiszewskiego z udziałem warszawskiego sztukatora Dominika Morgantiego. Po 1930 na parterze mieścił się sklep obuwniczy "Bata" i pod taką nazwą jest znany starszym częstochowianom (kłaniam się ;) ) Jeszcze w latach 90-tych XXw mieścił się tu najbardziej ekskluzywny sklep w mieście "Panda" (... i pod tą nazwą jest znany młodszym częstochowianom... ;) ) Niestety najlepsze czasy ma - oby chwilowo... - za sobą. Fotka dodatkowo ukazała remont linii tramwajowej od roku skutecznie dezorganizujący życie w mieście ;)
bat-reper.jpg
bat-reper.jpg (293.79 KiB) Przejrzano 5001 razy

bat-widok.jpg
bat-widok.jpg (182.79 KiB) Przejrzano 5001 razy

A teraz kamienica przy Alei Wolności 44 tzw. Dom Księcia. Zbudowany ok. 1912 wg. projektu Adama Paprockiego kosztem Księcia Michała Romanowa dla urzędników rosyjskich. Wypełnia blok zabudowy między Al. Wolności i ulicami Sobieskiego i Boya-Żeleńskiego. Skrzydło frontowe trzydziestotrzyosiowe, boczne Sobieskiego piętnosto-, a od Boya-Żeleńskiego (niewidoczne na zdjęciu) siedemnastoosiowe; tworzy dwutraktowy czworobok z poprzecznym ramieniem pośrodku. Po tym pompatycznym wyliczeniu wszyscy już domyślili się że była to największa i najokazalsza kamienica w mieście. Była - bo wielka jest nadal ale niestety wymaga i kapitalnego remontu i pomysłu co dalej :( Obecnie wystawiona przez miasto na sprzedaż oczekuje inwestora
ks_dom-reper.jpg
ks_dom-reper.jpg (268.31 KiB) Przejrzano 5001 razy

ks_dom.jpg
ks_dom.jpg (296.46 KiB) Przejrzano 5001 razy

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » piątek 23 kwie 2021, 22:32

Mój poprzedni post mógłby być wzięty za fragment katalogu miejskiej agencji mienia do zagospodarowania i był raczej w tonacji molowej ;) Ten będzie nieco odmienny, zainspirowany uwagą Karoliny Kot w wątku poświęconym reperom Ząbkowic Śląskich:
"...większość jednak umieszczono na ścianach budynków współcześnie i te raczej nie stały się obiektem mojego głębszego zainteresowania. Owszem, dostrzegałam je, oglądałam, ale nie fotografowałam..."
Zauważyłem że - skądinąd pożyteczny - trend odnawiania elewacji budynków połączony z ich docieplaniem powoduje że "stare" repery "giną" pod warstwą styropianu :( Niekiedy na nowej elewacji umieszczany jest współczesny reper, jakby w zastępstwie "starego"
Taką sytuację zastałem na budynku dawnego odwachu zbudowanego wraz z ratuszem w 1828-36 wg projektu Franciszka Reinsteina. Kilkakrotnie gruntownie restaurowany podczas ostatniej zyskał styropianową otulinę a cokół dodatkowo piaskowcowe licowanie do którego to przymocowano współczesną "atrapę" (mocno sfatygowaną) repera; musiał nieźle "oberwać" pełniąc funkcję odbojnika zanim obok nie doinstalowano właściwego ;)
odwach-reper.jpg
odwach-reper.jpg (279.58 KiB) Przejrzano 4929 razy

odwach-ratusz.jpg
odwach-ratusz.jpg (295.2 KiB) Przejrzano 4929 razy

Na drugiej fotce widzimy odwach i ratusz. Ale proszę zwrócić uwagę na latarnię na pierwszym planie w centrum fotki. To replika najstarszej na ziemiach Polski ulicznej latarni elektrycznej (sic!). Mam zamiar poświęcić jej osobny post w wątku o starych latarniach... gazowych :o
Podobny nowoczesny reper znajduje się opodal "wmurowany" w styropian nowej elewacji budynku przy ul. Feliksa Nowowiejskiego nr 2.
nowowiejskiego2-reper.jpg
nowowiejskiego2-reper.jpg (177.37 KiB) Przejrzano 4929 razy

nowowiejskiego2-kamienica.jpg
nowowiejskiego2-kamienica.jpg (214.07 KiB) Przejrzano 4929 razy

Poniżej oba powyższe repery na jednej fotce:
odwach-kamienica.jpg
odwach-kamienica.jpg (270.7 KiB) Przejrzano 4929 razy

Budynek ten nie ma jakiejś szczególnej historii choć za czasów tzw. "komuny", gdy handel zdominowany był przez dwie "sieci": państwową MHD ("Miejski Handel Detaliczny") i WSS "Społem" ("Wojewódzką Spółdzielnię Spożywców") funkcjonował w nim społemowski sklep nr 100! Stąd jeśli ktoś z Was drodzy Forumowicze będąc kiedyś w Częstochowie usłyszy "przy setce" lub "koło setki" od razu będzie wiedział o które to miejsce chodzi ;) A czy wiecie ile wtedy zarabiało się pracując w sklepie? Wg obiegowego wierszyka o zarobkach różnych profesji z końca lat 60-tych ubiegłego wieku którego nauczyłem się w przedszkolu:
"... w eMHaDe i WueSeSie - ile kto wyniesie..." ;)
Wracając do reperów to obiecuję że podobnie jak Karolina nie będę już publikował fotek tych współczesnych jak również i tych starych, okrągłych z numerem ("typowych" dla Częstochowy...) jeżeli nie będę w stanie powiedzieć o budynku lub miejscu nic ciekawszego od adresu.
A teraz przykład jak budowniczowie w bardzo elegancki sposób poradzili sobie z problemem zakrycia repera przez nową elewację. Obkładając stary cokół kościoła ewangelickiego nowymi granitowymi płytami wycięli w płycie otwór by wyeksponować reper:
kosciol_ew-reper.jpg
kosciol_ew-reper.jpg (288.47 KiB) Przejrzano 4929 razy

kosciol_ew.jpg
kosciol_ew.jpg (226.44 KiB) Przejrzano 4929 razy

I tradycyjnie fotka plakietki częstochowskiej IT o obiekcie:
kosciol_ew-info.jpg
kosciol_ew-info.jpg (299.2 KiB) Przejrzano 4929 razy

Na koniec tego postu, jako bonus, fotka repera geodezyjnego na który natknąłem się przypadkiem robiąc fotki do wątku o o częstochowskich strzelnicach:
viewtopic.php?f=697&t=5218
Reper ten znajduje się w południowo-zachodnim narożniku strzelnicy na Aniołowie; widoczna na zdjęciu ścieżka biegnie wzdłuż zachodniego wału ochronnego:
reper strzelnica aniolow2.jpg
reper strzelnica aniolow2.jpg (296.5 KiB) Przejrzano 4929 razy

reper strzelnica aniolow1.jpg
reper strzelnica aniolow1.jpg (294.2 KiB) Przejrzano 4929 razy

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » poniedziałek 26 kwie 2021, 19:03

Dziś chciałbym przybliżyć tylko jeden reper ale za to umieszczony w wyjątkowym miejscu - kompleksie budynków o adresie Aleje Najświętszej Marii Panny 56:
sieniu-reper2.jpg
sieniu-reper2.jpg (222.61 KiB) Przejrzano 4876 razy

sieniu-kosciol.jpg
sieniu-kosciol.jpg (278.55 KiB) Przejrzano 4876 razy

Są to budynki byłego klasztoru Mariawitek wybudowane staraniem przełożonej Pauliny Jelec; na drugim zdjęciu kościół p.w. Najświętszego Imienia Marii z 1859-61r. Do 1964r mariawitki prowadziły tu szkołę dla panien lecz za pomoc w Powstaniu Styczniowym w tymże roku Zgromadzenie skasowano. Jednak budynek byłego klasztoru zawsze pełnił funkcje edukacyjne - 22 listopada 1916 gimnazjum które tu wtedy funkcjonowało przyjęło za patrona Henryka Sienkiewicza i dotąd funkcjonuje tu IV Liceum Ogólnokształcące Jego imienia.
Na kolejnym zdjęciu wejście główne do Liceum w zachodnim skrzydle byłego klasztoru:
sieniu-wejscie01.jpg
sieniu-wejscie01.jpg (230.4 KiB) Przejrzano 4876 razy

a poniżej pomnik Patrona (dłuta częstochowskiego rzeźbiarza Stefana Policińskiego); w tle sala teatralna:
sieniu-pomnik01.jpg
sieniu-pomnik01.jpg (228.56 KiB) Przejrzano 4876 razy

"Sieniu" jest najstarszym, największym i prestiżowym częstochowskim liceum. Jego mury opuściło tysiące absolwentów (w tym moja skromna osoba ;) ) wśród nich wielu znanych. Również wiele znanych osobistości pełniło tu funkcje pedagogiczne. Szkołę rozsławił też utwór "IV LO" zespołu T.Love - zarówno Muniek Staszczyk jak i reszta kapeli startującej w 1982 jako "Teenage Love Alternative" to absolwenci "Sienkiewicza"
https://www.youtube.com/watch?v=dAcFMa0a9j8
Poniżej zdjęcia tablic pamiątkowych wmurowanych w ściany budynku przybliżających choć w części historię szkoły
sieniu-franciszek duwal.jpg
sieniu-franciszek duwal.jpg (174.06 KiB) Przejrzano 4876 razy

sieniu-jan oderfeld.jpg
sieniu-jan oderfeld.jpg (243.94 KiB) Przejrzano 4876 razy

sieniu-jerzy hipolit palusinski01.jpg
sieniu-jerzy hipolit palusinski01.jpg (214.34 KiB) Przejrzano 4876 razy

sieniu-tab03.jpg
sieniu-tab03.jpg (155.07 KiB) Przejrzano 4876 razy

sieniu-tab04.jpg
sieniu-tab04.jpg (152.89 KiB) Przejrzano 4876 razy

sieniu-tab05.jpg
sieniu-tab05.jpg (232.19 KiB) Przejrzano 4876 razy

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » piątek 07 maja 2021, 20:55

Ledwie co napisałem że typowym dla Częstochowy reperem jest ten okrągły z numerem to od razu zacząłem natrafiać na inny rodzaj repera - z wystającym sześcianikiem z okrągłej podstawy:
kilinskiego10-reper.jpg
kilinskiego10-reper.jpg (288.02 KiB) Przejrzano 4700 razy

kilinskiego10-kamienica.jpg
kilinskiego10-kamienica.jpg (229.48 KiB) Przejrzano 4700 razy

Na pierwszy reper tego typu natknąłem się w kamienicy przy ulicy Kilińskiego 10. Na kilka kolejnych spacerując po śródmieściu. Sfotografowałem je ale nie będę ich tu przedstawiał gdyż znajdują się na mało ciekawych budynkach i najczęściej są mocno ochlapane zaprawą i farbą - ledwie widoczne. Wyjątek zrobię dla dwu reperów wmurowanych w narożnik kamienicy u zbiegu ulicy Wilsona z Alejami NMP, tzw. Dom Frankego:
dom frankego-lewy reper.jpg
dom frankego-lewy reper.jpg (259.61 KiB) Przejrzano 4700 razy

dom frankego-prawy reper.jpg
dom frankego-prawy reper.jpg (267.86 KiB) Przejrzano 4700 razy

dom frankego-repery.jpg
dom frankego-repery.jpg (214.4 KiB) Przejrzano 4700 razy

dom frankego-aleje.jpg
dom frankego-aleje.jpg (299.11 KiB) Przejrzano 4700 razy

Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic w mieście wzniesiona w 1901-3 wg projektu austriackiego architekta Brygiera dla Adolfa Frankego właściciela jednej z częstochowskich fabryk włókienniczych. Istniejąca do dziś oficyna wschodnia tej kamienicy z 1865 mieściła kiedyś najstarszą w Częstochowie księgarnię Święckiego. Kamienica ta przeżyła już kilka (nie zawsze udanych...) remontów i chyba przydałby się jej kolejny.
Na zakończenie tego postu chciałbym pokazać dwa bardzo ładnie zachowane repery "okrągłe"
Pierwszy w kamienicy przy ulicy Mirowskiej 10:
mirowska10-reper.jpg
mirowska10-reper.jpg (133.57 KiB) Przejrzano 4700 razy

mirowska10.jpg
mirowska10.jpg (132.99 KiB) Przejrzano 4700 razy

Obecnie ulica Mirowska tworzy wschodnią pierzeję Starego Rynku. Widoczne na fotce dwie bliższe kamienice pochodzą z połowy XIXw, wielokrotnie przebudowywane, być może kolebkowo sklepione piwnice tych kamienic wchodzące częściowo pod ulicę są starsze. Trzecia z kamienic - ta wysoka - zbudowana w końcu XIXw a podwyższona o dwa piętra w 1925. Najciekawszą jest czwarta - ledwie widoczna - mieściła się kiedyś w niej karczma a pochodzi (podobno) z początków XVIIw (1610-12)
Kolejny ładnie zachowany reper sfotografowałem na budynku ulica Wilsona 34 - róg ulicy Krótkiej:
wilsona34-reper.jpg
wilsona34-reper.jpg (263.17 KiB) Przejrzano 4700 razy

wilsona34-kamienica.jpg
wilsona34-kamienica.jpg (269.05 KiB) Przejrzano 4700 razy

O miejscu tym mógłbym napisać naprawdę dużo lecz zapewne dla większości byłoby to mało interesujące więc napiszę tylko nieskromnie że tuż za widocznym z lewej rogiem, w jednej z kamienic przy Krótkiej się urodziłem ;) Obecnie w tym rejonie miasta coraz mniej ludzi mieszka za to firm i zakładów usługowych o wszelakim profilu (których zawsze było tu dużo choć mało który z prywatnych przetrwał "komunę" a z państwowych "transformację") przybywa! Na samej Krótkiej (nazwa przypadkowa i nieadekwatna; "krótsza część ulicy Jasnogórskiej po rozcięciu tejże przez kolej warszawsko-wiedeńską") działa ich ponad 150. Zważywszy że ulica ma ok. 500m daje to jedną firmę na ok. 3 metry bieżące ulicy! Ciekawe czy w Hong Kongu jest gęściej? :mrgreen:

Posty: 1401
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Częstochowa i okolice - repery

Postautor: smar » wtorek 10 sie 2021, 09:13

Dokumentując napotkane w Mieście repery nachodzi mnie refleksja że kiedyś było ich znacznie więcej. I oto na ulicy Galibardiego, na przestrzeni niecałych pięciuset metrów napotkałem siedem! Pierwsze dwa - obok siebie (!) wmurowane w róg starej kamienicy na przeciwko ulicy Berka Joselewicza:
garibaldiego berka joselewicza.jpg
garibaldiego berka joselewicza.jpg (187.29 KiB) Przejrzano 4130 razy

garibaldiego berka joselewicza-repery.jpg
garibaldiego berka joselewicza-repery.jpg (183.49 KiB) Przejrzano 4130 razy

Co ciekawe sąsiadują tutaj ze sobą reper "okrągły" z numerem jak i ten "kwadratowy"
Kolejny znajdziemy już na przeciwko, po drugiej stronie ulicy:
garibaldiego berkavis.jpg
garibaldiego berkavis.jpg (146.36 KiB) Przejrzano 4130 razy

garibaldiego berkavis-reper.jpg
garibaldiego berkavis-reper.jpg (249.35 KiB) Przejrzano 4130 razy

Nastyępny, bardzo ładnie zachowany w kamienicy o adresie Garibaldiego 20:
garibaldiego20.jpg
garibaldiego20.jpg (194.05 KiB) Przejrzano 4130 razy

garibaldiego20-reper.jpg
garibaldiego20-reper.jpg (264.06 KiB) Przejrzano 4130 razy

Dwie kamienice dalej również bardzo ładnie zachowany "typu kwadratowego":
garibaldiego24.jpg
garibaldiego24.jpg (214.8 KiB) Przejrzano 4130 razy

garibaldiego24-reper1.jpg
garibaldiego24-reper1.jpg (247.88 KiB) Przejrzano 4130 razy

Jeszcze jeden w kamienicy po drugiej stronie ulicy (ani człowiek nie czuje jak mu się rymuje ;) )
garibaldiego24vis.jpg
garibaldiego24vis.jpg (151.46 KiB) Przejrzano 4130 razy
Załączniki
garibaldiego24-reper.jpg
garibaldiego24-reper.jpg (288.27 KiB) Przejrzano 4130 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości