Niegoszów - zapomniany cmentarz

Znajdują się tu opisy cmentarzy wszystkich wyznań, w tym katolickich, ewangelickich oraz żydowskich, a także zapomniane miejsca pochówków, groby wojenne, powstańcze i mogiły epidemiczne
Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Niegoszów - zapomniany cmentarz

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 sty 2022, 06:48

Pewnej nocy, spędzonej w pracy - jak wiele innych wcześniej i zapewne niestety jeszcze wiele innych w przyszłości - przeglądałam sobie mapy Geoportalu Dolnego Śląska, czekając na wyniki badań.
Było już bardzo nieprzyzwoicie późno, ale co robić - służba, nie drużba.
Lustrację archiwaliów dokonywałam w mocno niewygodnej pozycji, w zasadzie leżąc na biurku, co rusz spoglądając na tablicę wyników, starając się jednocześnie mieć oczy chociaż trochę jeszcze otwarte.
Kolejna kawa nie wchodziła już w grę - po ciężkim dniu receptory kawowe miałam wysycone kofeiną do bólu i kolejne dawki i tak nie przyniosłyby innych efektów, poza tachykardią i niepokojem.

Zauważony na mapie niewielki czworobok z zaznaczonym krzyżykiem sprawił, że się obudziłam.
Dawny cmentarz! Nie ma po nim dziś śladu!
- Pojadę tam jutro, jak się wyśpię i odnajdę go.

Łatwo nie było. Za pierwszym razem nie trafiłam. Przyznam, że nie przygotowałam się należycie, polazłam w pola na pewniaka i... nic nie znalazłam. W dodatku chyba wystraszyłam trochę pana na motorze crossowym, którego zatrzymałam na bezludziu, ubrana mniej więcej jak Nazgul, pytając w dodatku o "taki stary, zapomniany cmentarz w okolicy".
No osobiście to bym chyba po takim zagajeniu dostała zawału, ale ten pan jednak okazał się być bratnią duszą. Bardzo mi pomógł i dzięki jego podpowiedziom mamy trochę nowych wątków na Forum.


Za drugim razem podczas poszukiwań cmentarzyka było już we mnie więcej pokory.
Dokładnie wiedziałam, gdzie szukać.
Gęsta kupa głogów szczelnym kordonem spowija to miejsce, ale mimo wszystko trafiłam na grób, będący niemym potwierdzeniem moich przypuszczeń.

Po powrocie do domu pierwszym zakupem był sekator.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2022 roku.
Załączniki
Dawny cmentarz (1).jpg
Dawny cmentarz (1).jpg (57.27 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (2).jpg
Dawny cmentarz (2).jpg (71.55 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (3).JPG
Dawny cmentarz (3).JPG (95.24 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (4).JPG
Dawny cmentarz (4).JPG (65.54 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (5).JPG
Dawny cmentarz (5).JPG (131.41 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (6).JPG
Dawny cmentarz (6).JPG (145.84 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (8).JPG
Dawny cmentarz (8).JPG (134.74 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (7).JPG
Dawny cmentarz (7).JPG (127.7 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (9).JPG
Dawny cmentarz (9).JPG (145.77 KiB) Przejrzano 1353 razy
Dawny cmentarz (10).JPG
Dawny cmentarz (10).JPG (94 KiB) Przejrzano 1353 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nekropolie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości