Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Znajdują się tu opisy cmentarzy wszystkich wyznań, w tym katolickich, ewangelickich oraz żydowskich, a także zapomniane miejsca pochówków, groby wojenne, powstańcze i mogiły epidemiczne
Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 sie 2021, 06:53

Na starym cmentarzu w Ząbkowicach Śląskich (Frankenstein), nieopodal mogiły wojennej żołnierzy poległych w roku 1866, natrafiłam na samotny, granitowy nagrobek, opatrzony symbolem krzyża z przepleciona przezeń kotwicą.
Erich Gnilka, urodzony dnia 30 stycznia 1899 roku zmarł w dniu 12 lutego 1920 roku. Z treści epitafium wynika, iż był on mechanikiem na pokładzie łodzi podwodnej.
Niestety nie mam pojęcia, czy jest to faktyczny grób, czy tez symboliczne upamiętnienie marynarza.
Załączniki
Grób marynarza U- bota (1).jpg
Grób marynarza U- bota (1).jpg (135.48 KiB) Przejrzano 2521 razy
Grób marynarza U- bota (4).jpg
Grób marynarza U- bota (4).jpg (111.03 KiB) Przejrzano 2521 razy
Grób marynarza U- bota (2).jpg
Grób marynarza U- bota (2).jpg (108.85 KiB) Przejrzano 2521 razy
Grób marynarza U- bota (3).jpg
Grób marynarza U- bota (3).jpg (100.58 KiB) Przejrzano 2521 razy
Grób marynarza U- bota (5).jpg
Grób marynarza U- bota (5).jpg (123.27 KiB) Przejrzano 2521 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 68
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: krzymen » piątek 24 gru 2021, 14:59

Karolina Kot pisze:Niestety nie mam pojęcia, czy jest to faktyczny grób, czy tez symboliczne upamiętnienie marynarza.

Gdyby to było symboliczne upamiętnienie to napis zapewne zaczynałby się / zawierał słowa - Zum Gedenken lub In Gedenken czyli pamięci / ku pamięci.
Na tablicy napisano: Hier ruht in Gott unser lieber Sohn u. BruderTutaj spoczywa w Bogu nasz kochany syn i brat
Pozdrawiam wszystkich Strażników Czasu ;) – to mój pierwszy post
Krzysztof

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: Karolina Kot » piątek 24 gru 2021, 20:02

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, Krzysztofie.
Również Cię pozdrawiamy, miło Cię widzieć. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: Janekc01 » poniedziałek 23 paź 2023, 18:43

Wydaje mi się, że to grób faktyczny, ponieważ jest to część cmentarza na której chowali na początku lat 20. Na 99% nie zginął na morzu, bo to już 2 lata po wojnie. Myślę, że mógł umrzeć z powodu hiszpanki. Poza tym, pisze "Hier ruht in Gott" czyli TU spoczywa w Bogu, raczej do mogił symbolicznych stosowali wstęp coś w stylu "pamięci...".

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 23 paź 2023, 22:18

Ciekawe, czy Ericha pochowano w ołowianej trumnie...
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 68
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: krzymen » wtorek 06 lut 2024, 19:00

Janekc01 pisze:Na 99% nie zginął na morzu, bo to już 2 lata po wojnie. Myślę, że mógł umrzeć z powodu hiszpanki.

Tego się raczej nigdy nie dowiemy … W lutym 1920 r. ten młody marynarz z okrętu podwodnego zdał sobie sprawę, że nie może nawet marzyć o dalszej służbie na okręcie podwodnym.
11.11.1918 r. podpisano rozejm. W treści dokumentu były postanowienia, że Niemcy mają przekazać aliantom i USA wszystkie okręty podwodne.
28.06.1919 r. podpisano Traktat Wersalski. Był w nim zawarty jeden artykuł, który na pewno nie spodobał się Erichowi …
Art. 188
Po upływie miesiąca od uprawomocnienia się niniejszego Traktatu wszystkie niemieckie łodzie podwodne, jako też statki ratownicze i doki dla łodzi podwodnych, z dokiem rurowym włącznie, powinny być oddane Głównym Mocarstwom sprzymierzonym i stowarzyszonym.
Te z łodzi podwodnych, statków i doków, które będą uznane przez wymienione Rządy za zdolne do pływania o własnej sile albo za mogące być holowanemi, będą przeprowadzone przez Rząd niemiecki do tych portów krajów sprzymierzonych, które zostały wyznaczone.
Pozostałe łodzie podwodne, jako też te, które są w trakcie budowy, zostaną całkowicie rozbite środkami Rządu niemieckiego i pod dozorem wyżej wymienionych Rządów. Rozbijanie to powinno być zakończone najpóźniej w trzy miesiące po uprawomocnieniu się niniejszego Traktatu.

Postanowienia traktatu weszły w życie 10.01.1920 r., czyli od 10 lutego 1920 r. Niemcy musieli przekazywać u-booty swoim niedawnym wrogom . Erich zmarł dwa dni później …

Posty: 28
Rejestracja: czwartek 19 paź 2023, 20:37

Re: Ząbkowice Śląskie - grób marynarza U-bota

Postautor: Janekc01 » sobota 10 lut 2024, 17:27

krzymen pisze:
Janekc01 pisze:Na 99% nie zginął na morzu, bo to już 2 lata po wojnie. Myślę, że mógł umrzeć z powodu hiszpanki.

Tego się raczej nigdy nie dowiemy … W lutym 1920 r. ten młody marynarz z okrętu podwodnego zdał sobie sprawę, że nie może nawet marzyć o dalszej służbie na okręcie podwodnym.
11.11.1918 r. podpisano rozejm. W treści dokumentu były postanowienia, że Niemcy mają przekazać aliantom i USA wszystkie okręty podwodne.
28.06.1919 r. podpisano Traktat Wersalski. Był w nim zawarty jeden artykuł, który na pewno nie spodobał się Erichowi …
Art. 188
Po upływie miesiąca od uprawomocnienia się niniejszego Traktatu wszystkie niemieckie łodzie podwodne, jako też statki ratownicze i doki dla łodzi podwodnych, z dokiem rurowym włącznie, powinny być oddane Głównym Mocarstwom sprzymierzonym i stowarzyszonym.
Te z łodzi podwodnych, statków i doków, które będą uznane przez wymienione Rządy za zdolne do pływania o własnej sile albo za mogące być holowanemi, będą przeprowadzone przez Rząd niemiecki do tych portów krajów sprzymierzonych, które zostały wyznaczone.
Pozostałe łodzie podwodne, jako też te, które są w trakcie budowy, zostaną całkowicie rozbite środkami Rządu niemieckiego i pod dozorem wyżej wymienionych Rządów. Rozbijanie to powinno być zakończone najpóźniej w trzy miesiące po uprawomocnieniu się niniejszego Traktatu.

Postanowienia traktatu weszły w życie 10.01.1920 r., czyli od 10 lutego 1920 r. Niemcy musieli przekazywać u-booty swoim niedawnym wrogom . Erich zmarł dwa dni później …


Bardzo dziękuję za uzupełnienie informacji. Ja zawsze obstawiałem, że Erich zmarł na hiszpankę, ale to były jedynie moje niczym nie uzasadnione podejrzenia. Dzięki tym informacjom sprawa robi się ciekawa, czyżby Erich zdruzgotany tą wiadomością posunął się do pewnych czynów?


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nekropolie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości