Sławniowice - wapiennik

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sławniowice - wapiennik

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 20 cze 2022, 06:30

Na wschód od przygranicznej wsi Sławniowice (Groß Kunzendorf), położonej w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, w kompleksie leśnym, przy czerwonym szlaku turystycznym (Główny Szlak Sudecki), znajduje się bardzo ciekawy, historyczny kamieniołom.
Zakład ten nosi obecnie nazwę "Marmury Sławniowice" i szczyci się tym, że jest najstarszą, nadal czynna kopalnią marmuru w Polsce (700 lat tradycji).

Trafiłam w to miejsce poszukując "Szmaragdowego Jeziora", które i owszem, znalazłam, ale jego zdjęcia muszą poczekać na porę bezlistną. Nadmienię jednak, że rzeczywiście ma ono szmaragdowy kolor.

Oczywiście, podczas wizyty w tym niesamowitym miejscu, nie mógł ujść mojej uwadze śliczny wapiennik. Przy szlabanie, wiodącym na teren zakładu, stała co prawda - jak byk - tabliczka, informująca iż "Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony", ale ja poczułam się upoważniona, a nawet w pewnym sensie zobowiązana, żeby wleźć za ten szlaban i grzecznie zrobić kilka zdjęć.

Warto było. Okazało się, że wapiennik zachował się w naprawdę dobrym stanie. Składa się z dwóch części: masywnego pieca z dwoma otworami oraz ceglanego komina. Jest stary. Pochodzi co najmniej z połowy XIX wieku, jak nie lepiej.
Co ciekawe - nie zaznaczono go na żadnej ze znanych mi współczesnych map.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2022 roku. I na pewno wrócę! Niesamowite miejsce!
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
Archiwalny obraz - wapienik.jpg
Archiwalny obraz - wapienik.jpg (112.48 KiB) Przejrzano 970 razy
Archiwalny obraz.jpg
Archiwalny obraz.jpg (240.07 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (1).JPG
Wapiennik (1).JPG (117.34 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (2).JPG
Wapiennik (2).JPG (99.71 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (3).JPG
Wapiennik (3).JPG (101.78 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (4).JPG
Wapiennik (4).JPG (77.77 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (5).JPG
Wapiennik (5).JPG (113.82 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (6).JPG
Wapiennik (6).JPG (72.76 KiB) Przejrzano 970 razy
Wapiennik (7).JPG
Wapiennik (7).JPG (120.18 KiB) Przejrzano 970 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości