Kraków - Grzegórzki, bateria Flak

Moderator: warschauer44

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - Grzegórzki, bateria Flak

Postautor: Karolina Kot » niedziela 02 paź 2016, 22:42

W Krakowie, w okolicach Bulwaru Kurlandzkiego, tuż obok pozostałości historycznej Lunety Grzegórzeckiej, na terenie dawnej jednostki wojskowej, znajdują się pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej z okresu II Wojny Światowej.
Wiedziałam o ich istnieniu od dawna, ale co ja się tego cholerstwa naszukałam po krzakach, to moje (tfu, nigdy więcej).
Dziś mi się wreszcie poszczęściło, przynajmniej częściowo. Trafiłam na (aż!) jeden "kwietnik", czyli tak naprawdę na betonową podstawę pod armatę przeciwlotniczą 7,5 cm Flak 97(f).
Domyślam się, że tego typu reliktów powinno być w tym rejonie prawdopodobnie więcej, jednak poza tym jednym ustrojstwem niczego innego nie znalazłam. Być może pozostałe "kwietniki" nie zachowały się do naszych czasów, lub skrywają się przed oczami ciekawskich pod ziemią. Ich poszukiwania wolę pozostawić osobom z większym doświadczeniem.

Zdjęcia wykonałam na początku października 2016 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Bateria Flak (6).JPG
Bateria Flak (6).JPG (148.88 KiB) Przejrzano 6949 razy
Bateria Flak (1).JPG
Bateria Flak (1).JPG (149.41 KiB) Przejrzano 6949 razy
Bateria Flak (5).JPG
Bateria Flak (5).JPG (88.93 KiB) Przejrzano 6949 razy
Bateria Flak (3).JPG
Bateria Flak (3).JPG (137.15 KiB) Przejrzano 6949 razy
Bateria Flak (2).JPG
Bateria Flak (2).JPG (152.46 KiB) Przejrzano 6949 razy
Bateria Flak (4).JPG
Bateria Flak (4).JPG (155.63 KiB) Przejrzano 6949 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kraków - Grzegórzki, bateria Flak

Postautor: tom1977 » poniedziałek 03 paź 2016, 15:31

Karolina pisze:Domyślam się, że tego typu reliktów powinno być w tym rejonie prawdopodobnie więcej, jednak poza tym jednym ustrojstwem niczego innego nie znalazłam. Być może pozostałe "kwietniki" nie zachowały się do naszych czasów, lub skrywają się przed oczami ciekawskich pod ziemią.


Niema co szukać dotrwał do naszych czasów jeden ;) Miałem gdzieś foto lotnicze z epoki z kompletem kwietników lecz się zagubiło w czeluściach dysku :( z tego co pamiętam już pod koniec okupacji bateria zniknęła.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27978
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - Grzegórzki, bateria Flak

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 03 paź 2016, 20:21

I dobrze.
Jak ja się cieszę, że nie będę musiała kolejny raz w te zarośla włazić! :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kraków - Grzegórzki, bateria Flak

Postautor: tom1977 » wtorek 20 gru 2016, 20:31

Korzystając z nieplanowanej wizyty w Krakowie również uwieczniłem tą podstawę ( foto z komórki ,aparatu nie miałem przy sobie :( )
Załączniki
IS_20161220_073626.jpg
IS_20161220_073626.jpg (143.78 KiB) Przejrzano 6851 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości