Chotel Czerwony - kościół św. Bartłomieja

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Chotel Czerwony - kościół św. Bartłomieja

Postautor: Gatoma » piątek 27 lip 2018, 16:20

Na gipsowym wzgórzu, w miejscowości Chotel Czerwony ( to nie błąd, tak nazywa się miejscowość ;)! ) w powiecie buskim, wznosi się gotycki, murowany kościół, wzniesiony w latach 1440-1450. Wystawiono go staraniem naszego historyka Jana Długosza, kustosza wiślickiego i kanonika krakowskiego. Obecna świątynia powstała na miejscu drewnianego kościoła z XIV wieku.

Jest to budowla jednonawowa, złożona z kwadratowej nawy i węższego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą. Do prezbiterium, od północy, przylega zakrystia. Przy nawie znajdują się dwie kruchty. Jedna, gotycka, z zegarem słonecznym, od południa. Druga piętrowa, neogotycka, z 1850 roku, od północy. Kościół opinają przypory a całość nakrywa wysoki dach dwuspadowy, kryty czerwoną dachówką. Na wschodniej ścianie prezbiterium znajduje się płaskorzeźba Ukrzyżowania.

Niestety byłam w dzień powszedni i kościół był zamknięty, więc środka nie zobaczyłam. Wnętrza świątyni nakrywają sklepienia sieciowe z herbami w zwornikach. W kruchcie południowej, nad portalem wewnętrznym, zachowała się gotycka tablica erekcyjna.

Swoją nazwę miejscowość zawdzięcza, po części, dachowi świątyni, pokrytemu czerwoną dachówką.

Ciekawostką, niewyjaśnioną do dzisiaj, jest istnienie obrysów stóp ludzkich, umieszczonych na zewnętrznej świątyni. Może ktoś z forumowiczów wyjaśni ich znaczenie.

Tuż obok kościoła znajduje się jedna z większych atrakcji okolicy. Jest nią Grota Kryształów Gipsowych, znajdująca się we wzgórzu, na którym wznosi się budowla. Ja oczywiście o grocie dowiedziałam się, gdy już wróciłam do Krakowa, ...z internetu :oops: .
Załączniki
Chotel Czerwony kosciol panorama.JPG
Chotel Czerwony kosciol panorama.JPG (220.52 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol widok ogolny.JPG
Chotel Czerwony kosciol widok ogolny.JPG (198.34 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol prezbiterium.JPG
Chotel Czerwony kosciol prezbiterium.JPG (207.92 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol portal gotycki kruchty.JPG
Chotel Czerwony kosciol portal gotycki kruchty.JPG (252.02 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol okno.JPG
Chotel Czerwony kosciol okno.JPG (145.21 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol zegar sloneczny.JPG
Chotel Czerwony kosciol zegar sloneczny.JPG (118.64 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol napis.JPG
Chotel Czerwony kosciol napis.JPG (237.5 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol Pasja na el prezbiterium.JPG
Chotel Czerwony kosciol Pasja na el prezbiterium.JPG (188.57 KiB) Przejrzano 5084 razy
Chotel Czerwony kosciol stopy na scianie kruchty.JPG
Chotel Czerwony kosciol stopy na scianie kruchty.JPG (227.31 KiB) Przejrzano 5084 razy

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Re: Chotel Czerwony - kościół św. Bartłomieja

Postautor: Gatoma » niedziela 07 sie 2022, 18:58

Zamieszczam zdjęcia z wnętrza kościoła. Mogłam je zobaczyć dzięki uprzejmości pana kościelnego, który pozwolił mi zaglądnąć niemal w każdy kąt - nawet za ołtarz, gdzie zobaczyłam piękne gotyckie tabernakulum ścienne :) .
Załączniki
Chotel Czerwony kosciol widok na fasade.JPG
Chotel Czerwony kosciol widok na fasade.JPG (204.89 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol wnetrze.JPG
Chotel Czerwony kosciol wnetrze.JPG (173.48 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol wnetrze prezbiterium.JPG
Chotel Czerwony kosciol wnetrze prezbiterium.JPG (168.63 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol sklepienie prezbiterium.JPG
Chotel Czerwony kosciol sklepienie prezbiterium.JPG (81.27 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol wizerunek orla.JPG
Chotel Czerwony kosciol wizerunek orla.JPG (71.72 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol portal do zakrystii.JPG
Chotel Czerwony kosciol portal do zakrystii.JPG (99.02 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol polichromowan czesc  portalu.JPG
Chotel Czerwony kosciol polichromowan czesc portalu.JPG (158.73 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol portal detal.JPG
Chotel Czerwony kosciol portal detal.JPG (166.24 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol zamurowany  luk portalu w prezbiterium.JPG
Chotel Czerwony kosciol zamurowany luk portalu w prezbiterium.JPG (87.73 KiB) Przejrzano 1785 razy
Chotel Czerwony kosciol tabernakulum gotyckie.JPG
Chotel Czerwony kosciol tabernakulum gotyckie.JPG (92.96 KiB) Przejrzano 1785 razy

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Re: Chotel Czerwony - kościół św. Bartłomieja

Postautor: Gatoma » niedziela 07 sie 2022, 19:07

Bardzo ciekawa jest także kruchta wejściowa.

Nad gotyckim portalem można zobaczyć tablicę fundacyjną, wykonaną na zlecenie Jana Długosza - fundatora świątyni. Oczywiście nie mogło zabraknąć na zworniku sklepienia kruchty herbu Wieniawa, którym pieczętował się Długosz. W kruchcie stoi także drewniana kropielnica do złudzenia przypominająca kamienną- ja się nabrałam :) .

Przy drzwiach wejściowych do kruchty zachowały się wyryte napisy - nazwiska.
Załączniki
Chotel Czerwony kosciol portal do nawy.JPG
Chotel Czerwony kosciol portal do nawy.JPG (106.47 KiB) Przejrzano 1784 razy
Chotel Czerwony kosciol tablica fundacyjna w kruchcie.JPG
Chotel Czerwony kosciol tablica fundacyjna w kruchcie.JPG (151.89 KiB) Przejrzano 1784 razy
Chotel Czerwony kosciol herb Wieniawa w kruchcie.JPG
Chotel Czerwony kosciol herb Wieniawa w kruchcie.JPG (84.38 KiB) Przejrzano 1784 razy
Chotel Czerwony kosciol kropielnica.JPG
Chotel Czerwony kosciol kropielnica.JPG (91.28 KiB) Przejrzano 1784 razy
Chotel Czerwony kosciol malowana tablica w kruchcie.JPG
Chotel Czerwony kosciol malowana tablica w kruchcie.JPG (106.36 KiB) Przejrzano 1784 razy
Chotel Czerwony kosciol fragment polichromii.JPG
Chotel Czerwony kosciol fragment polichromii.JPG (107.7 KiB) Przejrzano 1782 razy
Chotel Czerwony kosciol napisy przy drzwiach wejsciowych.JPG
Chotel Czerwony kosciol napisy przy drzwiach wejsciowych.JPG (107.8 KiB) Przejrzano 1782 razy
Ostatnio zmieniony niedziela 07 sie 2022, 19:13 przez Gatoma, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 644
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Re: Chotel Czerwony - kościół św. Bartłomieja

Postautor: Gatoma » niedziela 07 sie 2022, 19:10

Jeszcze wrócę do nawy kościoła. Przykrywa ją gotyckie sklepienie sieciowe. Jest także ciekawa ambona połączona z konfesjonałem. Na ścianie północnej nawy wisi krucyfiks, który jest starszy od kościoła. Pochodzi podobno z XIV wieku.
Załączniki
Chotel Czerwony kosciol gotycki luk teczowy.JPG
Chotel Czerwony kosciol gotycki luk teczowy.JPG (103.75 KiB) Przejrzano 1783 razy
Chotel Czerwony kosciol sklepienie sieciowe nawy z herbami.JPG
Chotel Czerwony kosciol sklepienie sieciowe nawy z herbami.JPG (78.3 KiB) Przejrzano 1783 razy
Chotel Czerwony kosciol ambona z konfesjonalem.JPG
Chotel Czerwony kosciol ambona z konfesjonalem.JPG (110.19 KiB) Przejrzano 1783 razy
Chotel Czerwony kosciol epitafia.JPG
Chotel Czerwony kosciol epitafia.JPG (124.31 KiB) Przejrzano 1783 razy
Chotel Czerwony kosciol chor.JPG
Chotel Czerwony kosciol chor.JPG (129.51 KiB) Przejrzano 1783 razy
Chotel Czerwony kosciol krucyfiks.JPG
Chotel Czerwony kosciol krucyfiks.JPG (102.48 KiB) Przejrzano 1783 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości