Będzin - Grodziec, dom z reliefem z okresu PRL

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Będzin - Grodziec, dom z reliefem z okresu PRL

Postautor: Karolina Kot » niedziela 03 lut 2019, 22:20

W Będzinie - Grodźcu, przy ulicy Boleradz 3, znajduje się dwupiętrowy dom mieszkalny, pochodzący z lat 60. XX wieku. Jego frontową ścianę ozdobiono betonowym reliefem, utrzymanym w stylu socrealistycznym. Przedstawia on rodzinę: mężczyznę, kobietę i dwoje dzieci, dziewczynkę z dwoma warkoczykami na głowie oraz chłopca, trzymanego na rękach przez rodziców. Malec wyciąga rękę w kierunku gołębia. Ponad postaciami umieszczono datę "1967".

Ta idealistyczna scenka, pomimo całej swojej naiwności ocierającej się o kicz, wywołuje w odbiorcy bardzo ciepłe uczucia. Na szczęście dzieło przetrwało remont domu, a w dodatku zostało bardzo starannie odnowione.
Brawo!

Zdjęcia wykonałam w lutym 2019 roku.
O istnieniu reliefu dowiedziałam się z forum eksploratorzy.com.pl, wcześniej wielokrotnie minęłam je bezwiednie.
Lokalizacja
Załączniki
Grodziecki relief (1).JPG
Grodziecki relief (1).JPG (69.17 KiB) Przejrzano 3245 razy
Grodziecki relief (3).JPG
Grodziecki relief (3).JPG (59.06 KiB) Przejrzano 3245 razy
Grodziecki relief (4).JPG
Grodziecki relief (4).JPG (60.5 KiB) Przejrzano 3245 razy
Grodziecki relief (2).JPG
Grodziecki relief (2).JPG (55.7 KiB) Przejrzano 3245 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości