Wiry - przedwojenny napis na dawnej gospodzie

Moderator: Velder

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wiry - przedwojenny napis na dawnej gospodzie

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 13 sty 2020, 05:56

W samym sercu wsi Wiry (Groß Wierau), położonej w powiecie świdnickim, w gminie Marcinowice, na elewacji domu z numerem 51, dostrzec można nieśmiało wyzierający, przedwojenny, niemiecki napis.
Dzięki rewelacyjnej stronie polska-org.pl dowiedziałam się, że interesujący mnie budynek to dawna karczma sądowa i gospoda Roberta Giehmanna.
Do dziś zachowała się pocztówka przedstawiająca pierwotny wygląd tego obiektu. Rzadko zdarza się dopasować relikty starych napisów do zdjęć, w tym przypadku się to jednak udało.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2020 roku.
Załączniki
Dawna gospoda (1).JPG
Dawna gospoda (1).JPG (98.79 KiB) Przejrzano 2712 razy
Dawna gospoda (5).JPG
Dawna gospoda (5).JPG (80.69 KiB) Przejrzano 2712 razy
Dawna gospoda (4).JPG
Dawna gospoda (4).JPG (80.98 KiB) Przejrzano 2712 razy
Dawna gospoda (3).JPG
Dawna gospoda (3).JPG (81.41 KiB) Przejrzano 2712 razy
Dawna gospoda (2).JPG
Dawna gospoda (2).JPG (76.34 KiB) Przejrzano 2712 razy
Na starej pocztówce - źródło polska-org.pl.jpg
Na starej pocztówce - źródło polska-org.pl.jpg (87.58 KiB) Przejrzano 2712 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1
Rejestracja: niedziela 04 lip 2021, 09:08

Re: Wiry - przedwojenny napis na dawnej gospodzie

Postautor: yamakul » niedziela 04 lip 2021, 09:13

Witam. Jestem mieszkańcem wsi Wiry. Napis jest powojenny. Został namalowany na potrzeby filmu pt. Grzech Antoniego Grudy. Pozdrawiam.

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wiry - przedwojenny napis na dawnej gospodzie

Postautor: Karolina Kot » niedziela 04 lip 2021, 11:57

Ale numer!
Spotkałam się już z przypadkami napisów wykonanych na potrzeby filmu m.in. we Wrocławiu, Krakowie i Świętochłowicach - są nie do odróżnienia od przedwojennych i bez wiedzy o ich historii łatwo się pomylić.
Dziękuję za informację. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości