Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Czyli schrony, bunkry, fortyfikacje wojenne i temu podobne obiekty
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 17 kwie 2023, 21:38

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: Norko » wtorek 18 kwie 2023, 15:20

Witam, tematem Dyhernfurth I zajmuję się od ponad 2 lat. Mój stryj z 2 braćmi wyli więźniami tego komanda. Stryj spisał wspomnienia, zrobił szkice, ja postanowiłem to przepisać i tak wsiąkłem w temat. Miała być książka dla rodziny, a ostatecznie pojawiłem się na spotkaniu w Brzegu Dolnym. Miesiąc temu robiąc aktualizację do książki, formalnie wystąpiłem do Rokity o zdjęcia min bunkra i potwierdzenie innych „odkryć” dokonanych na bazie zdjęć i relacji świadków. Niestety z listy pobożnych życzeń dostałem tylko schemat bunkra. Na resztę nie było zgody.
Powyższe zdjęcia są unikalne, dla osób spoza fabryki nie do wykonania. Moim skromnym zdaniem ich nagłośnienie i upublicznienie mogło by spowodować niepotrzebne reperkusje. Tak więc moim zdaniem wątek warto ukryć, bo fabryka nie lubi dzielić się przeszłością :(
Pozdrawiam, Norbert Konarzewski

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: Karolina Kot » wtorek 18 kwie 2023, 17:21

Poczekajmy, co napisze Autor tego wątku.
Historia to historia, żadna siła już jej nie zmieni. Należy o niej pamiętać i wyciągnąć wnioski, by to co złe nigdy więcej się nie powtórzyło.

Panie Norbercie, czy dobrze zrozumiałam, że planuje pan wydać książkę?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2052
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: kusmanek » wtorek 18 kwie 2023, 17:46

Born to make history

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 17 kwie 2023, 21:38

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: Norko » wtorek 18 kwie 2023, 19:08

Tak teraz przygotowuję kolejne wydanie, a raczej uzupełnienie. Ta publikacja otworzyła mi drzwi do nowych kontaktów, świadków. W zeszłym roku miałem kilka tropów, ale nie posiadałem twardych dowodów. Udało mi się je odnaleźć, stąd też decyzja o dopisaniu kilku stron. Jak dobrze pójdzie to o tej historii będę opowiadać podczas Nocy Muzeów w Muzeum Gross-Rosen. :). Co do ukrycia wątku, to poczuwam się w obowiązku, aby poinformować o ryzyku. A świadków historii, jako cenne źródło informacji należy chronić. Wierzę, że za jakiś czas zebrane zdjęcia, dokumenty ujrzą światło dzienne. Należy zadbać, aby to wszystko zostało przechowane dla kolejnych pokoleń. A tu historia tej publikacji w skrócie: https://youtu.be/KGejzdE18O0

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: Karolina Kot » wtorek 18 kwie 2023, 21:40

Bardzo dziękujemy za link.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może uda mi się pojawić w Gross-Rosen.
Jeszcze nigdy nie byłam na terenie tego obozu. Omijam go starannie szerokim łukiem, bo mnie przeraża.
Ale tak, to prawda, o tych historiach należy opowiedzieć.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: warschauer44 » czwartek 20 kwie 2023, 20:29

Norko pisze:Moim skromnym zdaniem ich nagłośnienie i upublicznienie mogło by spowodować niepotrzebne reperkusje. Tak więc moim zdaniem wątek warto ukryć, bo fabryka nie lubi dzielić się przeszłością :(

Z całym szacunkiem, ale nie sądzę aby po opublikowaniu tych zdjęć (tym bardziej za zgodą szefostwa zakładu) obiekt został rozebrany tudzież Autorowi mogły się przydarzyć jakieś kłopoty. Niestety, tego typu zakłady które de facto zawsze były strategiczne, raczej nie wpuszczają na swój teren osób z zewnątrz. :(
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 17 kwie 2023, 21:38

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: Norko » czwartek 20 kwie 2023, 22:06

Nie miałem na myśli, ze opublikowanie zdjęć spowoduje wyburzenie obiektu. Skoro nie było zgody na przekazanie fotografii bunkra do książki, to z jakiś powodów władze fabryki nie chcą ujawniać tej informacji. Nie prosiłem o wpuszczenie mnie na teren fabryki, tylko o wykonanie zdjęć do mojej publikacji. Stąd też poinformowałem w tym wątku o tej sytuacji. Pozostawiam autorowi decyzje w tej kwestii. Osobiście bardzo się cieszę, że mogłem zobaczyć zdjęcia bunkra, bo oficjalnymi kanałami nie milem takiej możliwości. Inna kwestia to powolne wyburzanie obiektów z komanda Dyhernfurth I.W 2007 r. zostały zniszczone pozostałości hali, w której więźniowie napełniali pociski artyleryjskie i bomby tabunem. Między latami 2010-2014 (szacunkowe określenie na bazie dostępnych zdjęć satelitarnych - wcześniej wpisałem błędnie 2020 r.) z tego bunkra wyjęto metalowe zbiorniki, w których podczas wojny prawdopodobnie przechowywano tabun. Nie mam złudzeń, ze pozostałości tego obiektu za jakiś czas również znikną. Również warto sobie uzmysłowić , że coraz mniej osób wie jakie było pierwotne przeznaczenie tych budynków i jakie skrywają tajemnice. Dlatego też te wszystkie fakty opisuje w książce, aby pozostał ślad po po byłym obozie w fabryce.
Ostatnio zmieniony piątek 21 kwie 2023, 20:17 przez Norko, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: warschauer44 » czwartek 20 kwie 2023, 22:40

Norko pisze:W 2007 r. zostały zniszczone pozostałości hali, w której więźniowie napełniali pociski artyleryjskie i bomby tabunem. W 2020 r. z tego bunkra wyjęto metalowe zbiorniki, w których podczas wojny prawdopodobnie przechowywano tabun. Nie mam złudzeń, ze pozostałości tego obiektu za jakiś czas również znikną.

Prawda jest taka że, w zasadzie jedynym ratunkiem dla tego typu obiektów jest wpis do rejestru zabytków, ale niestety jak wiadomo skoro zdarzają się przypadki "olewania" przez służby konserwatorskie starszych konstrukcji, to co tu mówić o tego typu budownictwie :(
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Brzeg Dolny - magazyn (bunkier) gazu bojowego Tabun

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 kwie 2023, 22:52

Jedyna nadzieja w pasjonatach?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Architectura Militaris”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości