Świbie - lotnisko polowe Luftwaffe w Schwieben

Lotniska i lądowiska, także te opuszczone i zapomniane
Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Świbie - lotnisko polowe Luftwaffe w Schwieben

Postautor: kusmanek » piątek 14 sie 2020, 09:10

Jakiś czas temu jeden z użytkowników Forum pytał o lotnisko polowe Luftwaffe w Świbiu (Schwieben), niestety usunął post zanim zdążyłem zająć się tym tematem. Ale jak już się czymś zaciekawię, to tak łatwo nie odpuszczam ;)
Udało mi się odnaleźć relację Josefa Plocha, w której wspomina on wyżej wymieniony obiekt. Lotnisko powstało na potrzeby planowanego ataku III Rzeszy na Polskę. Znajdowało się na polach pomiędzy Świbiem i Radonią.

LOTNISKO POLOWE
Stacjonujące tu wojska Wehrmachtu zamieniły nie tylko Radonię, lecz również wszystkie pozostałe okoliczne miejscowości w potężne nowe obozy wojskowe, ze Świbiem włącznie.W ciągu jednego dnia, liczące wiele hektarów radońskich pól i ściernisk przeobrażono w ogromne lotnisko polowe. W Świbiu należące do „Majątku” olbrzymie ściernisko *(„przy Obórce”)*-,liczące wiele hektarów pole, co oznacza istniejącą tam kępę leśną w pobliżu wiatraka, pompującego wodę dla bydła w „Majątku”)* również przystosowano dla potrzeb lotnictwa. Pod rosnącymi tam potężnymi koronami kasztanów i lip, ustawiono mnóstwo samolotów wojskowych. Z tych miejsc 1 września 1939r wystartowały pierwsze samoloty z bombami, które to zrzucano tuż za granicą niemiecko - polską.

Źródło.

Dzięki archiwalnym mapom udało mi się zlokalizować wspomniany w relacji zagajnik "Przy Obórce". Wiatrak pompujący wodę został zaznaczony na niemieckiej mapie Messtischblatt.

swibie.jpg
swibie.jpg (221.57 KiB) Przejrzano 3824 razy


Lokalizację potwierdza mapa topograficzna z lat 1958-61. Ciekaw jestem, czy zaznaczone w zagajniku doły nie są przypadkiem pozostałościami po infrastrukturze lotniska w formie ziemianek itp.

oborka.jpg
oborka.jpg (93.06 KiB) Przejrzano 3824 razy

Źródło.

To tyle jeśli chodzi o mapy. Teraz przydałaby się wizja w terenie.
Born to make history

Posty: 1
Rejestracja: wtorek 04 sie 2020, 15:15

Re: Świbie - lotnisko polowe Luftwaffe w Schwieben

Postautor: Themakster » środa 31 sie 2022, 19:26

Sprawdziłem na geoportalu nazwy geograficzne regionu i koło obórki jest pewien teren nazwany "Radońskie Łąki" może o ten teren chodzi - "W ciągu jednego dnia, liczące wiele hektarów radońskich pól i ściernisk przeobrażono w ogromne lotnisko polowe."
Mam problem z obórką, bo są jakby dwie "Obórka" bardziej na Północny-zachód i kawałek lasu bardziej na południe obok niego widnieje nazwa "Pod Obórką". (załącznik)
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (116.24 KiB) Przejrzano 1312 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Lotniska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości