Strona 1 z 2

Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 07:36
autor: Karolina Kot
W Toruniu, w lewobżeżnej części miasta, przy ulicy Poznańskiej 191, w pobliżu ulicy Kluczyki i dwóch wież ciśnień, znajduje się bardzo ciekawy skansen militarny.
Został on utworzony wokół XIX - wiecznej baterii doświadczalnej Twierdzy Toruń, noszącej nazwę A.B. IV, wybudowanej w latach 1895 - 1896 w miejscu starszej, ziemnej baterii mobilizacyjnej A.B. IV z roku około 1890 (jak widać oznaczenie obiektu, pomimo zmiany jego charakteru, utrzymano po przebudowie).
Był to obiekt w pewnym sensie pionierki i eksperymentalny, planowano jego rozbudowę o kolejne elementy, w tym drugą wieżę.

W zrealizowanej baterii znalazło się miejsce tylko na jedno niewielkie pomieszczenie magazynu amunicji. Wystarczyło to na etapie testów prowadzonych w obiekcie. Pomieszczenia takie jak: izby załogi, latryny czy maszynownia miały znaleźć się w dobudowanej później części (wyprowadzono jedynie zaczątki korytarzy, zaślepione prowizorycznie ścianami z cegły), w przypadku przyjęcia rozwiązań koncepcyjnych baterii.

Uzbrojenie baterii stanowiła armata 105 mm L/20 w wieży pancernej. Zarówno wieża jak i działo były egzemplarzami doświadczalnymi. Po testach w toruńskim obiekcie, wyprodukowano 74 tego typu wieże z armatami kalibru 105 mm (trzy typy armat: L/20 – krótka, L/35 – zwykła i L/35 – wzmocniona) stanowiących największą tego typu produkcję uzbrojenia w fortyfikacji niemieckiej.

Pancerz sferycznej, obrotowej kopuły tworzyły dwie warstwy: główna ze stali niklowej o grubości 150 mm i podbicie ze stali miękkiej o grubości 40 mm. Wieża spoczywała na stalowej kolumnie, do obrotu i strzału podnoszono ją o ok. 10 mm ponad przedpancerz. Poza otworem na lufę, w pancerzu znajdowały się 3 szczeliny obserwacyjne: po obu stronach otworu działa i od tyłu. Oś obrotu pionowego lufy znajdowała się w strzelnicy wieży. Mechanizmy podniesienia lufy były zamocowane do lawety na pomoście bojowym, również tu znajdowały się urządzenia obrotu wieży. Mechanizm podniesienia wieży umieszczono na niższej kondygnacji. Dla ułatwienia naprowadzenia wieży na cel do przedpancerza przytwierdzono pierścień z podziałką w tysięcznych. Przedpancerz wieży stanowiło 5 segmentów (na segmentach przedpancerza znajdują się numery seryjne 1858 – 1862, późniejsze wieże armat 10 cm miały przedpancerze złożone z 6 segmentów). Segmenty te były ze sobą łączone poprzez klinowanie, w przeciwieństwie do późniejszych egzemplarzy skręcanych ze sobą.

- Wikipedia

Opisywana bateria stanowi główny i najważniejszy element skansenu, który w latach 2007 - 2008 został utworzony przez członków Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. Pasjonaci oczyścili wnętrze zabytku, wywożąc prawie 700 ton ziemi.
W kolejnych latach w sąsiedztwie baterii umieszczonych zostało wiele typów schronów pochodzących z różnych okresów historycznych i miejsc.
Na terenie Muzeum obejrzymy między innymi radziecki schron obserwacyjno-bojowy z lat 70. XX wieku, niemiecki schron BWS firmy DYWIDAG oraz Ringstand 58c z II Wojny Światowej, polskie stanowisko obserwacyjno-bojowe z lat 50. XX w. „Rokossowszczak”, a także radziecki schron bojowy z lat 40. XX w. „ŻBOT” (Żelazobetonnaja Ogniewaja Toczka), który widziałam tu po raz pierwszy w życiu i którego bez wizyty w Toruniu ani chybi pomyliłabym z popularnymi na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim niemieckimi kochbunkrami.

Podczas mojej wizyty w tym miejscu skansenu teren nie był ogrodzony (a raczej był, ale w sposób nieciągły) i częściowo wyglądał tak, jakby przez środek ktoś planował przeprowadzić obwodnicę miasta. Niemniej jednak bardzo mi się to wszystko podobało. Naprawdę warto rzucić okiem na eksponaty.
Dobrze, że są na świecie jeszcze tu i ówdzie ludzie z pasją, którzy starają się ocalić tego typu relikty dla potomnych.

Moja wizyta miała miejsce w grudniu 2018 roku. Pogoda była pod psem. :(
Lokalizacja

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 07:40
autor: Karolina Kot
Mimo deszczu pozwolę sobie na mały spacer po skansenie. :)

Oto radziecki punkt obserwacyjno - bojowy SPS-2m, pochodzący z lat 70. XX wieku. Jego standardowe uzbrojenie stanowił uniwersalny karabin maszynowy PK/PKS (Pulemiot Kalasznikowa/Pulemiot Kalasznikowa Stankowyj) kalibru 7,62x54 mm.

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 07:47
autor: Karolina Kot
A oto radzieckie żelbetonowe stanowisko ogniowe typu „ŻBOT” (Żelazobetonnaja Ogniewaja Toczka) z okresu II Wojny Światowej. Konstrukcja ta została po raz pierwszy użyta w okolicach Moskwy na przełomie 1941/42 roku, a później stosowana masowo między innymi wokół Leningradu.
ŻBOTy ustawiano najczęściej na drewnianych skrzyniowych podstawach, budowano drewnianą osłonę strzelnicy i obsypywano ziemią. Rzadko stosowano prefabrykowaną podstawę żelbetonową. Obserwację prowadzono przez peryskop wysuwany przez umieszczony asymetrycznie w stropie otwór.

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 07:50
autor: Karolina Kot
Polskie stanowisko obserwacyjno-bojowe z lat 50. XX wieku, czyli tzw. Rokossowszczak to żelbetowe stanowisko ogniowe, produkowane w latach 1953 - 1960, stosowane głównie w Batalionowych Rejonach Umocnionych polskiego wybrzeża.

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 07:53
autor: Karolina Kot
Polski składany schron bierny SBF-180 z 1966 to bardzo pomysłowy produkt z okresu tzw. zimnej wojny. Zakopana w ziemi prefabrykowana rura - kapsuła była wyposażona w prycze, stolik, półki oraz system wentylacyjny. Szkoda, że nie udało mi się zajrzeć do środka.

Schron SBF-180 (2).jpg
Schron SBF-180 (2).jpg (159.42 KiB) Przejrzano 10040 razy
Schron SBF-180 (1).jpg
Schron SBF-180 (1).jpg (165.3 KiB) Przejrzano 10040 razy


A tu mamy polskie pancerne stanowisko obserwacyjno-bojowe:

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 07:58
autor: Karolina Kot
Schron BWS firmy DYWIDAG z Drezna (Dyckerhoff & Widmann AG) z okresu II Wojny Światowej wykonany był z prefabrykatów. Jego stożkowy daszek przykręcano do korpusu.
Obiekt służył jako schronienie dla 1-2 osób.

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 08:01
autor: Karolina Kot
No i sama bateria A.B. IV.

Na pozostałe obiekty i dokładniejsze łazikowanie brakło mi czasu i trochę też - trzeba to przyznać z pokorą - siły. :D
Opisy wykonałam na podstawie Wikipedii.

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 13:15
autor: tom1977
Miejsce kompletnie mi niezanane :shock: Dzięki Karolina :!:

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 14:30
autor: Karolina Kot
Mnie się ogromnie podobało!

Wstyd przyznać, ale o połowie z tych obiektów nie miałam zielonego pojęcia. Zwłaszcza schron SBF-180 kompletnie mnie zaskoczył. Ten typ z medycznego punktu widzenia wymaga od użytkownika dwóch rzeczy: braku klaustrofobii oraz prawidłowego Body Mass Index. :lol:

Re: Toruń - Muzeum Fortyfikacji Pancernej

: środa 27 lut 2019, 14:40
autor: tom1977
Karolina Kot pisze:Wstyd przyznać, ale o połowie z tych obiektów nie miałam zielonego pojęcia. Zwłaszcza schron SBF-180 kompletnie mnie zaskoczył. Ten typ z medycznego punktu widzenia wymaga od użytkownika dwóch rzeczy: braku klaustrofobii oraz prawidłowego Body Mass Index.


W Katowicach, na byłym poligonie Nadwiślańskiej Jednostki Wojskowej, znajduje się taki sam schron. Jeszcze do niego nie dotarłem (teren rozległy, a dokładnych namiarów nie mam ,zresztą zbytnio się nie przyłożyłem do jego odszukania ;) ) .

W tym wątku na innym forum znajdują się jego zdjęcia - http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.p ... 6&start=20