Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Znajdują się tu między innymi zdjęcia starych napisów na murach, hydrantów tabliczek, latarni i wielu podobnych zabytków, odchodzących już do lamusa

Moderator: Velder

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Postautor: Karolina Kot » sobota 19 gru 2015, 20:48

Świętochłowice, ulica Pawła Findera.
Idę sobie środkiem drogi, noga za nogą, wpatrując się uważnie w ściany oraz lustrując pokrywy studzienek kanalizacyjnych. W rękach niosę aparat fotograficzny. W pewnej chwili mój wzrok przykuwa pewien szczegół - niewielka sygnaturka z nazwiskami, umieszczona ponad oknami parteru kamienicy z numerem 5.
Podnoszę aparat do oka i wtem słyszę za sobą dziecięce głosiki:
- O, ta pani robi zdjęcia!
- Pszę pani, co pani fotografuje?
Grupka chłopaków, złożona z trzech jasnowłosych brzdąców i jednego młodzieńca, uważnie mi się przyglądała. Uśmiechnęłam się, podeszłam i zaczęłam tłumaczyć.
Że to sygnatura, czyli taki jakby podpis, że prawdopodobnie zostawił ją na pamiątkę budowniczy tego domu.
Mówię i widzę, jak tym młodym oczy z zachwytu błyszczą.
- A my tu mieszkamy i myśmy nic nie wiedzieli! - chłopcy na szczęście nie używają śląskiej gwary, inaczej bym ich pewnie nie zrozumiała i zaraz by wyszło, żem paskudny gorol.
- Zrobić Wam zdjęcie?
- O tak! Ale fajnie!
- A pani do gazety pisze?
- Nie, wstawiam zdjęcia do internetu.
- Na facebooka?! - ucieszyli się.
- Nie mam facebooka - odpowiedziałam widząc, jak im rzedną miny.
- Ta pani nie ma facebooka...
- Piszę na forum internetowym, zajmującym się takimi pamiątkami przeszłości. Nazywa się Strażnicy Czasu. Wrzucę tam Wasze zdjęcie wieczorem, kiedy wrócę do domu.
Chłopcy byli w siódmym niebie. Odniosłam wrażenie, że chętnie by ze mną połazili po podwórkach, ale mocno peszyła mnie taka perspektywa. Nie jestem przyzwyczajona do dzieci. Pożegnałam się więc z przemiłymi chłopakami ze Świętochłowic i ruszyłam dalej, na wprost nosa.
- Dziękujemy! - krzyknął za mną najstarszy z nich.

Mam nadzieję, że czwórce młodych szwarnych synków uda się, podczas buszowania w zasobach internetu, trafić kiedyś na nasze Forum i na ten wątek. Moim zdaniem na zdjęciu wyszli świetnie!
Aż się chce szukać i opisywać ślady historii dla takich młodzieńców.
Jeśli to czytacie: chłopaki - pozdrawiam Was bardzo ciepło!

Sama sygnatura znajduje się na domu przy ulicy Pawła Findera 5 i - niestety - nie udało mi się odszukać informacji o jej twórcy.
Załączniki
Sygnatura na familoku (1).JPG
Sygnatura na familoku (1).JPG (95.59 KiB) Przejrzano 7163 razy
Sygnatura na familoku (2).JPG
Sygnatura na familoku (2).JPG (74.93 KiB) Przejrzano 7163 razy
Sygnatura na familoku (3).JPG
Sygnatura na familoku (3).JPG (96.74 KiB) Przejrzano 7163 razy
Sygnatura na familoku (4).JPG
Sygnatura na familoku (4).JPG (124.47 KiB) Przejrzano 7163 razy
Szwarne synki ze Świętochłowic.JPG
Szwarne synki ze Świętochłowic.JPG (82.84 KiB) Przejrzano 7163 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Postautor: Karolina Kot » wtorek 05 sty 2016, 21:23

Ku swemu zaskoczeniu podobną sygnaturę znalazłam w Nowy Rok 2016 nieopodal katowickiej Kopalni "Wujek".
Relikt ten znajduje się nad oknem kamienicy z numerem 28, przy ulicy Wincentego Pola.
"Erbaut" oznacza "Zbudowano".
Załączniki
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (1).JPG
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (1).JPG (76.54 KiB) Przejrzano 7096 razy
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (2).JPG
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (2).JPG (90.29 KiB) Przejrzano 7096 razy
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (4).JPG
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (4).JPG (93.39 KiB) Przejrzano 7096 razy
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (3).JPG
Katowice , ulica Wincentego Pola 28 (3).JPG (104.98 KiB) Przejrzano 7096 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 mar 2016, 09:47

A oto jeszcze jedna sygnatura tego typu, zauważona przy ulicy Dobrego Urobku w Katowicach.
Być może inicjały wcale nie oznaczały budowniczego, a inwestorów?
Załączniki
Ulica Dobrego Urobku (1).JPG
Ulica Dobrego Urobku (1).JPG (75.16 KiB) Przejrzano 7005 razy
Ulica Dobrego Urobku (3).JPG
Ulica Dobrego Urobku (3).JPG (83.31 KiB) Przejrzano 7005 razy
Ulica Dobrego Urobku (2).JPG
Ulica Dobrego Urobku (2).JPG (83.49 KiB) Przejrzano 7005 razy
Ulica Dobrego Urobku (4).JPG
Ulica Dobrego Urobku (4).JPG (65.83 KiB) Przejrzano 7005 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 18 lip 2016, 21:41

Do kompletu: Katowice, ulica Szybowa 5.
Załączniki
Katowice, ulica Szybowa 5 (1).JPG
Katowice, ulica Szybowa 5 (1).JPG (90.32 KiB) Przejrzano 6909 razy
Katowice, ulica Szybowa 5 (2).JPG
Katowice, ulica Szybowa 5 (2).JPG (98.92 KiB) Przejrzano 6909 razy
Katowice, ulica Szybowa 5 (3).JPG
Katowice, ulica Szybowa 5 (3).JPG (88.16 KiB) Przejrzano 6909 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 lis 2016, 18:35

Coś mi się wydaje, że to skute po II Wojnie Światowej słowo, widniejące na elewacji kamienicy w centrum Mysłowic, to także było "Erbaut"...
Załączniki
Mysłowice, ulica Krakowska 8 (1).JPG
Mysłowice, ulica Krakowska 8 (1).JPG (46.13 KiB) Przejrzano 6807 razy
Mysłowice, ulica Krakowska 8 (2).JPG
Mysłowice, ulica Krakowska 8 (2).JPG (63.08 KiB) Przejrzano 6807 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 116
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 20:48
Lokalizacja: Swiętochłowice

Re: Pozdrowienia dla chłopaków ze Świętochłowic czyli tajemnicza sygnatura na familoku

Postautor: Silverka » sobota 02 sty 2021, 10:14

Karolina Kot pisze:Sama sygnatura znajduje się na domu przy ulicy Pawła Findera 5 i - niestety - nie udało mi się odszukać informacji o jej twórcy.


Co za znalezisko! Podjadę w wolnej chwili, żeby zobaczyć na własne oczy. Popytam naszego świętochłowickiego historyka o to :)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pozostałe relikty przeszłości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości