Śladami III Rzeszy - swastyki

Znajdują się tu między innymi zdjęcia starych napisów na murach, hydrantów tabliczek, latarni i wielu podobnych zabytków, odchodzących już do lamusa

Moderator: Velder

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Karolina Kot » wtorek 22 cze 2021, 22:22

No i zrobiło się nieciekawie...
Takie coś znalazłam na Wikipedii: Insygnia runiczne w III Rzeszy Niemieckiej.
W zestawieniu znajdziemy obie runy.
Wygląda na to, że chodzi o życie (Leben) i śmierć (Tod).
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: kusmanek » środa 23 cze 2021, 00:34

E tam, bardzo ciekawie :) Tylko brunatno.
A tak przy okazji, to runa Hagal kojarzy mi się z logo Ratownictwa Medycznego :twisted:
Born to make history

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 cze 2021, 14:40

A tymczasem trop wiedzie do centrum Nowej Rudy, na ulicę Piastów. Znajduje się tu wyjątkowa apteka.
Po raz kolejny pozwolę sobie skorzystać z Wikipedii:

Dom przy ul. Piastów 5 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny trzykondygnacyjny z 1786 r., przebudowany w 1925 r. i w XX wieku, kiedy to został podwyższony i rozbudowany o oficyny. Na późnobarokowym portalu w tylnej elewacji budynku zawarte są: klucze, data 1786 i inicjały. W latach 20. XX wieku właścicielem domu był lekarz Schönwiese, stąd jego fasada została ozdobiona fryzem - reliefem, który przedstawia chorych, znajdujących pomoc u lekarza, laskę Eskulapa oraz inicjałami nazwiska Sch. Relief, zaprojektowany przez noworudzkiego nauczyciela rysunku Hermanna Grossera, wykonał kłodzki rzeźbiarz Wagner. Scenę można zatytułować Noc - dzień, choroba - zdrowie. W domu tym przez wiele lat mieszkał doktor Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki. Tradycje medyczne tego miejsca podtrzymuje istniejąca tu apteka.

Źródło
Załączniki
Ulica Piastów 5 (1).JPG
Ulica Piastów 5 (1).JPG (74.21 KiB) Przejrzano 5490 razy
Ulica Piastów 5 (2).JPG
Ulica Piastów 5 (2).JPG (45.5 KiB) Przejrzano 5490 razy
Ulica Piastów 5 (3).JPG
Ulica Piastów 5 (3).JPG (64.37 KiB) Przejrzano 5490 razy
Ulica Piastów 5 (4).JPG
Ulica Piastów 5 (4).JPG (56.26 KiB) Przejrzano 5490 razy
Ulica Piastów 5 (6).JPG
Ulica Piastów 5 (6).JPG (83.59 KiB) Przejrzano 5490 razy
Ulica Piastów 5 (5).JPG
Ulica Piastów 5 (5).JPG (75.39 KiB) Przejrzano 5490 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Gniewko » czwartek 24 cze 2021, 23:41

Swoją drogą ciekawe są losy pana doktora Franza Schönwiese. Czy był on inicjatorem budowy pomnika na cmentarzu noworudzkim (ostatni pochówek to rok 1932) ? Kiedy zmarł? I gdzie? Czy należał do tzw Aussiedlern - "Wypędzonych"? Czy rok zakupu przezeń kamienicy przy obecnej ul.Piastów ma zwiazek z datą powstania formacji SS ? (1925).
Maciej Rodziewicz

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 26 lip 2021, 06:49

Oto budynek poczty w Kłodzku (Glatz), znajdujący się przy placu Władysława Jagiełły.
Miejska legenda głosi, że po długotrwałych deszczach, kiedy ściany nasiąkną wilgocią, spod namalowanego na szczycie orła zaczyna przebijać symbol swastyki.
Osobiście nigdy tego zjawiska nie zaobserwowałam, jest natomiast pewne, że pod literami "Poczta Polska" znajdował się niegdyś przedwojenny, niemiecki napis.
Załączniki
Poczta w Kłodzku (1).JPG
Poczta w Kłodzku (1).JPG (73.44 KiB) Przejrzano 5228 razy
Poczta w Kłodzku (2).JPG
Poczta w Kłodzku (2).JPG (97.21 KiB) Przejrzano 5228 razy
Poczta w Kłodzku (3).JPG
Poczta w Kłodzku (3).JPG (94.6 KiB) Przejrzano 5228 razy
Kłodzko - poczta (1).JPG
Kłodzko - poczta (1).JPG (64.12 KiB) Przejrzano 4912 razy
Kłodzko - poczta (2).JPG
Kłodzko - poczta (2).JPG (76.24 KiB) Przejrzano 4912 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Karolina Kot » środa 28 lip 2021, 06:52

Pojechałam sobie do Dzierżoniowa (Reichenbach) poszukać pamiątek po lokalnej społeczności żydowskiej, ale wyprawa zakończyła się dość nieoczekiwanie.
Znalazłam kolejną zachowaną do dziś swastykę.
Znajduje się ona tuż obok Młyna Hilberta i do niego się odnosi, jest bowiem wpisana w młyńskie koło.
Zobaczymy ją na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Stefana Żeromskiego 11.
Załączniki
Dzierżoniów - swastyka (1).JPG
Dzierżoniów - swastyka (1).JPG (93.7 KiB) Przejrzano 5179 razy
Dzierżoniów - swastyka (2).JPG
Dzierżoniów - swastyka (2).JPG (126.95 KiB) Przejrzano 5179 razy
Dzierżoniów - swastyka (3).JPG
Dzierżoniów - swastyka (3).JPG (128.75 KiB) Przejrzano 5179 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 6359
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: piotrwilczek » środa 28 lip 2021, 21:13

Niezłe znalezisko!!Aż dziw ,że tego nie rozstrzelali. Swoją drogą ta swastyka podobna jest do symbolu Deutsche Arbeitsfront czyli swastyki wpisanej w koło zębate. Nie jestem mocny w "niemczyźnie" ale tak mi się kojarzy.
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: kusmanek » środa 28 lip 2021, 21:57

Piotrwilczek - strzał w dziesiątkę :D
https://pl.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Arbeitsfront
Born to make history

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Karolina Kot » środa 28 lip 2021, 23:13

No proszę!
A ja tymczasem dostałam dziś namiary na kolejny hakowaty krzyż. Okazało się, że - niczego nieświadoma - przejechałam obok niego kilka razy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Śladami III Rzeszy - swastyki

Postautor: Karolina Kot » piątek 30 lip 2021, 06:57

Nie ma to jak "krótka wycieczka po pracy".
Pobiegłam z "Andrzejówki" na Waligórę, potem obejrzałam sobie ruiny zamku Radosno, zahaczyłam o Sokołowsko i o ćmoku wróciłam do Archimedesa bardzo zadowolona. I bardzo zmęczona.

Przy okazji sfotografowałam kolejny niechlubny relikt III Rzeszy. Wspominałam o nim wyżej, znajomy dwa dni temu wypatrzył go z okna samochodu.
Ceglaną ścianę budynku w Rybnicy Leśnej (Reimswaldau), wsi położonej w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów, ktoś starannie przebudował, umieszczając utworzony z cegieł symbol swastyki.
Był on przez wiele lat niewidoczny, gdyż ścianę domu porastały pnącza, a widok od strony drogi zasłaniały drzewa.
Ostatnio sytuacja się jednak zmieniła.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Swastykę znajdziemy na budynku pod numerem 77.
Załączniki
Rybnica Leśna (1).JPG
Rybnica Leśna (1).JPG (144.56 KiB) Przejrzano 5098 razy
Rybnica Leśna (4).JPG
Rybnica Leśna (4).JPG (124.55 KiB) Przejrzano 5098 razy
Rybnica Leśna (3).JPG
Rybnica Leśna (3).JPG (110.76 KiB) Przejrzano 5098 razy
Rybnica Leśna (2).JPG
Rybnica Leśna (2).JPG (140.73 KiB) Przejrzano 5098 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pozostałe relikty przeszłości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości