Strona 1 z 1

Wieluń - miejsce po synagodze

: piątek 01 wrz 2017, 07:29
autor: Karolina Kot
W centrum Wielunia, obok zabudowań dawnego zamku (dziś Starostwo Powiatowe) i nieistniejącego już kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, na terenie parku miejskiego, przy dzisiejszej ulicy Henryka Sienkiewicza, przed wojną noszącej nazwę Żołnierskiej, wznosi się kamienny obelisk, upamiętniający dawnych, żydowskich mieszkańców miasta oraz miejsce, w którym istniała niegdyś synagoga.
Ukończono ją dzięki staraniom lokalnej gminy żydowskiej w roku 1855, budowę rozpoczęto kilka lat wcześniej z powodu przepełnienia i złego stanu technicznego starszego obiektu tego typu, znajdującego się w sąsiedztwie, w przebudowanym domu prywatnym.
Synagoga wieluńska była okazałym budynkiem murowanym, wzniesionym na planie prostokąta w stylu neoklasycystycznym. Obiekt przykryto dwuspadowym dachem gontowym, a od frontu zaopatrzono w ładny portal z kolumnadą. Babiniec usytuowano po prawej stronie wejścia.

Niestety, reprezentacyjna bożnica nie zachowała się do dziś. Została zniszczona w dniu 1 września 1939 roku, podczas tragicznego w skutkach bombardowania Wielunia, który padł ofiarą nalotów niemieckich jako pierwsza miejscowość w Polsce.
Ruiny modlitewni oraz sąsiednich budynków, między innymi kościoła i szpitala, niebawem rozebrano.
Zniszczono także pamięć o lokalnym kirkucie, wywożąc z niego wszystkie macewy i używając ich do prac budowlanych.

Zdjęcia pochodzą z 2017 roku.
Zdjęcia archiwalne pochodzą z tablic informacyjnych i Fotopolski.
Lokalizacja