Strona 1 z 1

Drożejowice - wieża ciśnień

: niedziela 13 sie 2017, 22:11
autor: Karolina Kot
We wsi Drożejowice, położonej w powiecie kazimierskim, w gminie Skalbmierz, przy rozjeździe dróg krajowych 768 i 770, znajduje się współczesna, metalowa wieża ciśnień. Wzniesiono ją prawdopodobnie w latach 90. XX wieku jako wodociągową, między innymi na potrzeby pobliskiego gospodarstwa rolnego (dawnego folwarku przekształconego w PGR). Posiada zbiornik o pojemności 100 m3.
Wygląda na nadal użytkowaną.

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2017 roku.
Lokalizacja

Re: Drożejowice - wieża ciśnień

: niedziela 13 sie 2017, 22:17
autor: Karolina Kot
Szukając informacji o tej wieży natrafiłam przypadkowo na ciekawy artykuł, opisujący katastrofę budowlaną, do jakiej doszło podczas wznoszenia bliźniaczego obiektu w nieodległej miejscowości Chroberz, położonej w powiecie pińczowskim, w gminie Złota.

Kosmici w Chrobrzu?

Taki karkołomny tytuł miał artykuł, który 22 lata temu ukazał się w dzienniku „Słowo Ludu”. Nie dotyczył on jednak domniemanego lądowania gości z kosmosu w naszej miejscowości, a katastrofy budowlanej do której doszło w okolicach stadionu i vis-à-vis budynku Wspólnoty Mieszkaniowej „Nasz dom”.
Na początku lat 90 – tych podjęto decyzję o budowie w Chrobrzu wieży ciśnień, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w wodociągu. Konstrukcję zlokalizowano na terenie ujęcia wody za stadionem (w kierunku północnym). Była to najwyższa budowla w naszej miejscowości – miała ponad 40 metrów wysokości. W drugiej połowie 1992 roku udało się zakończyć inwestycję i w grudniu rozpoczęto napełnianie wieży wodą. Niestety cała konstrukcja i hektolitry wody runęły, powodując nie tylko ziszczenia w infrastrukturze wokół budowy, ale także zdestabilizowały dotychczasową strukturę gruntu.
Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Chociaż kilka osób może mówić o ogromnym szczęściu, gdyż bezpośrednio przed katastrofą opuścili wieże i znajdowali się na terenie ujęcia wody, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży ciśnień.
Po katastrofie mówiło się nieoficjalnie, że przyczyną zawalenia się zbiornika były błędy projektanta. Toczyły się nawet postępowania sądowe w Kielcach i Gliwicach. Samorząd Gminy Złota stracił około 2,5 miliarda ówczesnych złotych (obecnie 250 tys. zł).
Wykonawca inwestycji deklarował postawienie nowej wieży do końca 1993 roku w innym miejscu, ale nie zdecydowano się na kontynuowanie budowy.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem z 1993 roku.

Autor: Paweł B. chroberz.info
Współpraca: Rafał B. chroberz.info
Źródło: chroberz.info