Radom - wieża ciśnień dawnej garbarni

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Radom - wieża ciśnień dawnej garbarni

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 16 paź 2017, 17:24

W Radomiu, przy ulicy Warszawskiej, na terenie opuszczonej i popadającej w ruinę garbarni, założonej w roku 1897 przez Józefa Samsonowskiego, znajduje się zakładowa wieża ciśnień. Jest jedyną zadbaną częścią historycznego kompleksu fabryki, posiada nawet wymieniony dach.
Nie jest jasne, co się stanie z dawną garbarnią, w mieście trwają rozmowy na jej temat.

Spór o starą garbarnię przy ul. Warszawskiej. Nadzór Budowlany: Rozebrać! Konserwator: Chronić!

Instytucje spierają się, co zrobić ze zrujnowanymi budynkami dawnej garbarni przy ul. Warszawskiej i wydają sprzeczne decyzje: nadzór budowlany nakazuje natychmiast je rozebrać, bo grożą zawaleniem, konserwator właśnie wpisał obiekt do rejestru zabytków i nie pozwala go tknąć
– Nasza decyzja się liczy. Bez zgody konserwatora zabytków nic tam nie wolno robić, a konserwator nie wpisał po to, aby dawać zgodę na rozbiórkę – mówi Agnieszka Żukowska, rzeczniczka mazowieckiego konserwatora zabytków.

Konserwator właśnie podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego dawnej garbarni „Praca” przy ul. Warszawskiej, złożonego z głównego budynku garbarni i komina dawnej ciepłowni, z przełomu XIX i XX w. „z uwagi na zachowane wartości historyczne i artystyczne”. Co ciekawe, konserwator wpisuje garbarnię do rejestru drugi raz. Poprzednio zrobił to w 2015 r. Właściciel garbarni się odwołał, minister kultury decyzję konserwatora uchylił i nakazał ponownie przeprowadzić postępowanie.

Pracownicy radomskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w lutym 2016 r. po wizji lokalnej wysłali do wojewódzkiego konserwatora zabytków projekt decyzji o niewpisywaniu garbarni do rejestru. Napisali o bardzo złym stanie obiektu, o znacznych ubytkach w tynku, gzymsach, o zaawansowanej korozji cegły, odspojeniu murów, zawilgoceniu. Przytoczyli ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną autorstwa dr. inż. Stanisława Kaczmarczyka i dr. inż. Wiesława Berezy, w której można przeczytać, że budynek i grunt pod nim jest mocno skażony substancjami pogarbarskimi, głównie związkami chromu, co nie jest bez znaczenia dla dalszego użytkowania. Pracownicy radomskiej delegatury zaznaczyli, że garbarnia posiada wartości zabytkowe, ale niewystarczające, aby objąć ją wpisem, a nawet gdyby ją do rejestru wpisano, to ze względu na bardzo zły stan techniczny zaraz trzebaby ją wykreślić. Pismo do wojewódzkiego konserwatora zostało przesłane w lipcu 2016 r., od tamtej pory urząd milczał.

W czerwcu tego roku wypowiedział się za to Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydając decyzję nakazującą rozbiórkę garbarni, gdyż grozi ona zawaleniem, zagraża np. bezpieczeństwu ludzi poruszających się ulicą Warszawską. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Konserwator zabytków się od niej odwołał do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i zdecydował się wpisać garbarnię do rejestru zabytków. „Stan zachowania obiektów jest bardzo zły, jednak mimo tego budynek główny garbarni i komin dawnej ciepłowni zachowały autentyzm formy i detalu architektonicznego, jak również oryginalnej substancji budowlanej” – uzasadnił. Ta decyzja też ma rygor natychmiastowej wykonalności. Od niej z kolei odwołał się znów właściciel Cezary Popielski, który ponownie przesłał do ministra kultury dokumenty z argumentami za rozbiórka garbarni.

– I czekam. Bo garbarnia nadaje się wyłącznie do wyburzenia. Mam na to potwierdzenie w niejednej opinii fachowców. Tylko że tych opinii, w urzędach nikt nie czyta. W efekcie nic z tą garbarnią nie mogę zrobić. Jestem bezradny. Mam wrażenie, że dopiero, kiedy, nie daj Bóg, doszłoby do jakiegoś nieszczęścia, ktoś wreszcie podjąłby ostateczną decyzję – mówi Popielski.

W 2013 r. otrzymał z urzędu decyzję o warunkach zabudowy dla pawilonu handlowo-usługowego. Już wtedy było wiadomo, że garbarnia jest do wyburzenia. W połowie 2014 roku Popielski złożył do wydziału architektury UM projekt rozbiórki i ten został przyjęty, a urzędnicy rozpoczęli postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na rozebranie garbarni. Ale już we wrześniu napisali, że wydać dokumentu nie mogą, bo nieruchomość... jest wpisania do gminnej ewidencji zabytków.

Małgorzata Rusek
23 sierpnia 2017
Źródło: radom.wyborcza.pl

Lokalizacja
Moje zdjęcia pochodzą z października 2017 roku.
Załączniki
Wieża ciśnień garbarni (1).JPG
Wieża ciśnień garbarni (1).JPG (33.44 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (3).JPG
Wieża ciśnień garbarni (3).JPG (68.66 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (8).JPG
Wieża ciśnień garbarni (8).JPG (57.24 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (7).JPG
Wieża ciśnień garbarni (7).JPG (54.94 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (5).JPG
Wieża ciśnień garbarni (5).JPG (35.61 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (2).JPG
Wieża ciśnień garbarni (2).JPG (57.79 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (6).JPG
Wieża ciśnień garbarni (6).JPG (88.48 KiB) Przejrzano 3698 razy
Wieża ciśnień garbarni (4).JPG
Wieża ciśnień garbarni (4).JPG (54.32 KiB) Przejrzano 3698 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo mazowieckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość