Stworzono ją dla potrzeb programu telewizyjnego „Vox Populi”.
Niedługo potem została zdemontowana i trafiła na 28 lat do wrocławskiego Muzeum Narodowego.
Gipsowe figury stały się wzorcem dla nowego pomnika z brązu.
- Wikipedia
Wrocławskie dzieło oficjalnie nosi tytuł "Pomnik Anonimowego Przechodnia" i zostało odsłonięte w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku.
Kompozycja składa się w bardzo realistycznie i dokładnie wykonanych czternastu postaci ludzkich naturalnej wielkości, odlanych z brązu. Zdają się one wchodzić do nieistniejącego przejścia podziemnego, łączącego dwie strony ulicy Świdnickiej i wyłaniać się z niego po drugiej stronie.
Instalacja Jerzego Kaliny – pierwotnie ustawiona nocą z 12 na 13 grudnia 1977 na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej w Warszawie – to prawdziwie prorocza zapowiedź stanu wojennego. Składające się na tę instalację rzeźby, wykonane z utwardzonej gipsem barwionej tkaniny, przedstawiały zwykłych ludzi: mężczyzn z walizką, teczką, kanistrem na benzynę, młodą kobietę z wózkiem, kobietę z siatką pełną zakupów. Siedem figur umieszczonych było po jednej stronie ulicy Mazowieckiej. Wyglądało to tak, jakby schodziły one kolejno pod ziemię. Natomiast po drugiej stronie ulicy siedem innych wyłaniało się z chodnika.
Po 13 grudnia 1981 roku szary tłum Kaliny nabrał nowego znaczenia, stając się symbolem zniewolenia i przyszłego narodowego buntu. Za tę pracę artysta otrzymał w 1978 Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida.
Źródło
Pomnik Anonimowego Przechodnia to coś, co koniecznie należy obejrzeć, będąc we Wrocławiu.