Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » wtorek 23 lis 2021, 23:37

@kusmanek widzę, że przeszedłeś od razu do mojej drugiej koncepcji, ale niestety masz błędnie ustawioną mapę gwiezdną. mi tez się to udało dopiero teraz. Przeanalizuje teraz mapy i jutro napiszę czy jest sens, żebyś jeszcze dalej się tym zajmował.

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » wtorek 23 lis 2021, 23:59

Oparłem się na mapie z linku, który zamieściłeś. Tak jak pisałem, to była taka próba "na szybko". Dopiero później odkryłem, że mapa jest odwrócona horyzontalnie. Fajnie, że
da się tam wpisać współrzędne - można uzyskać mapę nieba bezpośrednio nad Bukową Górą.
Born to make history

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » środa 24 lis 2021, 02:23

To że jest odwrócona to akurat dobrze, bo zakładam, że patrzysz z góry, jakby nad nieboskłonem, a szkic znajduje się pod nim. Problemem jest odpowiednie ustawienie względem północy z uwzglednieniem precesji i do tego odpowiednie wyskalowanie szkicu. Udało mi się to rozwiązać w głowie. Porównałem to do map z dni przesileń i równonocy. Spędziłem dzisiaj 4 godziny na analizie problemu, który stworzyłem i stwierdzam, że na ten moment nie widzę żadnej analogii pomiędzy rysunkiem Gniewka a jakimś układem gwiezdnym w konkretnym okresie roku. Także niech Gniewko skupi się narazie na wędrówce Słońca, ja będę dalej myślał. Dziękuję @kusmanek za dotychczasową pomoc.

Posty: 1379
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: smar » środa 24 lis 2021, 07:22

Gniewko pisze:Bałem sie tej chwili :mrgreen:
Bo w kontekście gwiazd nabiera znaczenia precesja osi Ziemi. Dziś gwiazdą północną jest ta, którą wszyscy znamy. Ale kiedyś?

Zupełnie niepotrzebnie się bałeś ;)
Precesja nie dotyczy wzajemnego ułożenia gwiazd na nieboskłonie bo takowy jest niezmienny (przynajmniej w ludzkiej skali czasu...) tylko "ułożenia" tegoż nieboskłonu w stosunku do (osi obrotu) Ziemi! Gwiazdozbiory w neolicie wyglądały identycznie jak teraz tylko można je było (z Ziemi) oglądać w innym kierunkach na niebie i o innych porach roku (jedne były wyżej nad horyzontem inne niżej, mniej lub bardziej na wschód czy zachód i np. taki Orion mógł być najlepiej widoczny latem a nie jak teraz zimą itd., itp.)

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » środa 24 lis 2021, 10:58

@Feldgrau Nie ma za co :)
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » środa 24 lis 2021, 14:29

Gniewko pisze:Jak już część osób wie, 2 grudnia w Sztygarce będę musiał się "wytłumczyć" z tych wszystkich "hec".


Link do wspomnianego wydarzenia:
https://facebook.com/events/s/megalityc ... 641934689/
Born to make history

Posty: 2497
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Gniewko » środa 24 lis 2021, 22:10

Czyli jesli dobrze rozumiem myśl Feldgraua to:
1. jeśli ów obiekt jest obserwatorium astronomicznym
2. ustawienie menhirów nawiązuje do mapy nieba
3. znamy gwiazdy biegunowe w interesujacych nas okresach dziejowych
to
przy umiejętnym dopasowaniu szkicu możemy ustalić czas powstania?

I gdyby tak było, to idealnym odniesieniem (dla mnie) byłby okres między 2600, a 1900 p.n.e.
dlaczego?
Po pierwsze jest to jeszcze neolit. Późny wszakże, ale w Polsce pojawia się wtedy tzw kultura pucharów dzwonowatych (głownie Górny Śląsk) i powoli zaznaczają się wpływy Praceltów.
Gwiazdą biegunową wtedy była Thuban w konstelacji Smoka
Załączniki
puchary dzwonowate.png
puchary dzwonowate.png (153.02 KiB) Przejrzano 3197 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » czwartek 25 lis 2021, 00:27

Teoretycznie tak, ale jak sam stwierdziłeś w naszej rozmowie, kamienie, które posłużyły do stworzenia twojego szkicu, zostały wybrane arbitralnie, a takie działanie daje spore pole do manipulacji przy dopasowywaniu do mapy gwiezdnej. Trzeba by opracować jakąś metodologię. Zastanawiałem się dzisiaj nad tą całą koncepcją i doszedłem do wniosku wniosku, że menhiry powinny albo pasować do konkretnej konstelacji (odwołanie do teorii układu piramid egipskich), bądź bazować na układzie najjaśniejszych obiektów na niebie. Druga myśl wydaje się o tyle bardziej prawdopodobna, że w kierunku północnym nie mamy żadnego punku na szkicu, a w rzeczywistości żadna z "Polaris" na przestrzeni wieków nie należała do najjaśniejszych obiektów na niebie. Kolejnym problemem jest wyznaczenie daty, w której szkic i układ gwiazd miały by się pokrywać. W najbliższych dniach będę to weryfikował.

Posty: 2497
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Gniewko » czwartek 25 lis 2021, 00:49

Pospiesz się Stary bo został mi tydzień ;)
Na marginesie: precesję osi Ziemi w stosunku do Słońca, Rok Platoński itp sobie odpuszczamy.
Maciej Rodziewicz

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » czwartek 25 lis 2021, 01:05

Precesja nie jest takim problemem, można w przybliżeniu ją określić.

Takie teorie wymagają czasu jak wiesz, z resztą nawet jeśli coś wymyślę, to nie czuję się na tyle kompetentny, żeby to miało iść w świat bez potwierdzenia przez kogoś uczonego w temacie.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości