Kamienna Góra - schrony typu Splitterschutzzelle na Antonówce

Moderator: warschauer44

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kamienna Góra - schrony typu Splitterschutzzelle na Antonówce

Postautor: Karolina Kot » środa 24 mar 2021, 06:51

W Kamiennej Górze (Landeshut), na końcu ulicy Jesionowej, w znacznym oddaleniu od centrum miasta, znajdują się zabudowania osiedla Antonówka, wzniesionego w czasie II Wojny Światowej na potrzeby utworzonej w tym miejscu w fabryki amunicji HEMALAT – Heeresmunitionsanstalt Landeshut oraz mieszczącego się tu obozu jenieckiego.
Na terenie Antonówki, prócz ruin i podziemnych zbiorników, ukrytych w lesie oraz oryginalnych zabudowań z czasów wojny, obecnie pełniących z powodzeniem funkcję mieszkalną, zachowało się kilka betonowych schronów przeciwlotniczych typu Splitterschutzzelle.

Wszystkie trzy odszukane przeze mnie Einmannbunkry miały podobną konstrukcję i okrągły przekrój, różniąc się znacznie wyglądem od obiektów, na jakie można natknąć się na terenie Kamiennej Góry.
Jestem niemal pewna, że zachowało się ich więcej, niż trzy sztuki, ale - wybaczcie mi - nie chciało mi się brodzić po lesie pełnym podejrzanych dziur w głębokim śniegu.

Pierwszy ze schronów znajdziemy poniżej osiedla, pomiędzy domami (nieopodal budynku z adresem Osiedle Antonówka 6), a lasem z pozostałościami fabryki. Obiekt ten został mocno uszkodzony, nadal jednak stoi pionowo.
Lokalizacja
Załączniki
Schron I (1).JPG
Schron I (1).JPG (98.54 KiB) Przejrzano 2114 razy
Schron I (3).JPG
Schron I (3).JPG (102.25 KiB) Przejrzano 2114 razy
Schron I (2).JPG
Schron I (2).JPG (102.28 KiB) Przejrzano 2114 razy
Schron I (5).JPG
Schron I (5).JPG (86.67 KiB) Przejrzano 2114 razy
Schron I (4).JPG
Schron I (4).JPG (93.66 KiB) Przejrzano 2114 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kamienna Góra - schrony typu Splitterschutzzelle na Antonówce

Postautor: Karolina Kot » środa 24 mar 2021, 06:51

Na dugi ze schronów natknęłam się poszukując pozostałości cmentarzyka jenieckiego.
Jest dobrze widoczny i świetnie zachowany. Znajduje się powyżej domu z adresem Osiedle Antonówka 9, na terenie niewielkiego ogródka działkowego.
Lokalizacja
Załączniki
Schron II.JPG
Schron II.JPG (104.93 KiB) Przejrzano 2112 razy
Schron II (3).JPG
Schron II (3).JPG (99.42 KiB) Przejrzano 2112 razy
Schron II (2).JPG
Schron II (2).JPG (96.45 KiB) Przejrzano 2112 razy
Schron II (1).JPG
Schron II (1).JPG (107.13 KiB) Przejrzano 2112 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28001
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kamienna Góra - schrony typu Splitterschutzzelle na Antonówce

Postautor: Karolina Kot » środa 24 mar 2021, 06:52

Trzeci schron zauważyłam całkowicie przypadkowo. Na całe szczęście!
Także zachował się w dobrym stanie i również mieści się na terenie ogródka działkowego, położonego kilka metrów na wschód od domu z adresem Osiedle Antonówka 8.
Lokalizacja

Schron III (1).JPG
Schron III (1).JPG (112.01 KiB) Przejrzano 2111 razy
Schron III (5).JPG
Schron III (5).JPG (84.38 KiB) Przejrzano 2111 razy
Schron III (4).JPG
Schron III (4).JPG (101.47 KiB) Przejrzano 2111 razy
Schron III (3).JPG
Schron III (3).JPG (100.01 KiB) Przejrzano 2111 razy
Schron III (2).JPG
Schron III (2).JPG (100.42 KiB) Przejrzano 2111 razy



Zdjęcia wykonałam w marcu 2021. I jestem pewna, że to nie wszystkie obiekty, na jakie można natknąć się na Antonówce.

A sama Antonówka wygląda tak:
Załączniki
Osiedle Antonówka.JPG
Osiedle Antonówka.JPG (120.7 KiB) Przejrzano 2111 razy
Dwa schrony.jpg
Dwa schrony.jpg (89.32 KiB) Przejrzano 2111 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Kamienna Góra - schrony typu Splitterschutzzelle na Antonówce

Postautor: warschauer44 » środa 24 mar 2021, 09:30

Prefabrykaty, produkowane przez firmę Dyckerhoff und Widmann (Dywidag).
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości